حمل و نقل (Transportation)

کلیات ایمنی وسایل حمل و نقل

کلیات ایمنی وسایل حمل و نقل

General Safety Transportation

۱- جرثقال و بالابر

تعریف: جرتقال دستگاهی است که بتواند بارهای سنگین را در حالت معلق در امتداد قائم و افق جابه جا کند.

انواع مختلف جرثقال ها:

الف) جرثقال متحرک: جرثقالی است که بر روی یک یا چند ریل متحرک می کند.

  • جراثقال سقفی (پل متحرک) Overhead Crane

جراثقالی است که بر روی دو ریل موازی که در ارتفاع مناسبی از سقف سالن کارخانه قرار گرفته است حرکت می کند و قاد است بار را بالا و پایین برده و ان را در سطح افقی در امتداد موازی یا عمود بر سطح مسیر حرکت (ریلها) و یا همزمان جابه جا کند. این دستگاه تشکیل شده از یک یا دو پل (حمال) افقی که در دو سر آن چرخهایی تعبیه شده و بر روی ریلهای مذکور قرار می گیرند. در نتیجه حرکت طولی دستگاه را امکان پذیر می سازد. بر روی این پل یک یا دو واگن (کالسکه) که کار بالا و پایین بردن بار و حرکت عرضی آنرا در فاصله بین دو ریل انجام می دهد٬ قرار می گیرد.

این دستگاه می تواند از روی زمین یا از داخل کابین هدایت شود. ضمنا این دستگاه متداول ترین نوع جراثقال است که در کار حمل و نقل و جابجایی کالا مورد استفاده می باشد.

موضوعات مورد بحث در این بخش به شرح زیر هستند:

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید


مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *