ارگونومی در عمل

ارگونومی در عمل

ارگونومی در عمل

Ergonomics in action

هدف این مقاله معرفی برخی کاربردهای علمی علم ارگونومی در بهبود سلامت و ایمنی کارگران در صنایع مختلف است. سه مثال ذکر شده در این مقاله کاربرد ارگونومی را در سه محیط صنعتی مختلف نشان می دهد. اولین مثال در مورد آثار صدا در ارتباطات است و اقداماتی را که موسسه ارگونومیست ها برای به حداقل رساندن اثار مخرب صدا بر روی ایمنی صورت داده, شرح می دهد. دومین مثال در مورد در نظر گرفتن عوامل ایمنی و بهداشت در مرحله طراحی خط تولید جدید است و سومین مثال گویای این مطلب است که چگونه سرمایه گذاری در طراحی مجدد خط تولید افزون بر اینکه از نظر اقتصادی به صرفه است, به بهبود سطح ایمنی و بهداشت نیز کمک می کند.

پیش از شرح مراحل مختلف تحقیق, تعریف علم ارگونومی و اهداف آن را یاد اور می شویم:

در یکی از تعاریف, علم ارگونومی این چنین تعریف شده است: ارگونومی عبارت است از تطابق علمی کار با مشخصات فیزیکی و روانی انسان. بنابراین ارگونومیست برای مثال می تواند اندازه های فیزیکی بدن افراد و تواناییهای جسمانی انها را اندازه گیری و کار و محیط کار را بر اساس نتایج حاصله چنان طراحی کند که با مشخصات فیزیکی تعداد بیشتری از افراد مطابقت داشته باشد. همچنین می تواند میزان مهارت های افراد را اندازه گیری و در طراحی قسمت های مختلف خط تولید مثلا در تعیین محل کنترل ها و مانیتورها و… از اطلاعات حاصله استفاده کند. آنچه در زیر امده است کاربرد علم ارگونومی در بهبود وضعیت ایمنی در شرایط مختلف است.

موضوعات:

  • مقدمه

  • ارتباطات در محیط های پر صدا

  • شناسایی خطر – طراحی خط تولید اتوماتیک جدید

  • سودهای اقتصادی حاصل از کاربرد ارگونومی در طراحی مجدد

  • نتیجه گیری

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
ارگونومی در عمل
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید