کاربرد آمار و اطلاعات در ایمنی

مطالعات موردی پیرامون کاربرد ارگونومی در تولید

مطالعات موردی پیرامون کاربرد ارگونومی در تولید (Application of Ergonomics in Manufacturing)

در اینجا دو مطالعه ای موردی مطرح می شود. هر دو مطالعه شرح می دهند که چگونه پیشرفت هایی در وضعیت ارگونومی ایجاد شده است. نخستین مطالعه٬ در یک کرخانه قطعات الکترونیکی انجام گرفته است. در این مطالع روشن شد که سود اقتصادی ناشی از افزایش بهروه وری٬ بسیار بیشتر از سودهای بدست امده از افزایش اسودگی کارگر یا کاهش شیوع آسیب های شغلی در محیط کار بوده است. این شیوه کاربرد ارگونومی بسیار موفقیت امیز بود و کیفیت تولید نیز به میزانی شایان توجه بهبود یافت.

دومین مطالعه در یک کارخانه چاپگر انجام گرفته است. در این کارخانه٬ برای مونتاژ دستگاه٬ هم از نیروی کار دستی و هم از ساز وکار (مکانیسم) خودکار استفاده می شد. این مطالعه٬ دشواری تقسیم وظایف میان دستگاه های خودکار و کارور انسانی را توضیح می دهد.

دستاور شگفت اور این مطالعه آن بود که پس از چند سال٬ فرایند تولید خودکار بسیار گران قیمت کاملا کنار گذاشته شد٬ ان گونه که امروزه نیز کارها به طور دستی و با استفاده از کاروران انسانی انجام می گیرد.

موضوعات:

بهبود خشی ارگونومی در مونتاژ صفحه ی مدار

  • بهبود طراحی

میزان روشنایی/ روشنایی ویژه بازرسی / گردش شغلی و همپوشی نوبت های کار (شیفت ها)/ موسیقی/ صندلی ارگونومیک/ ارتباطات کارور و پس خورد/ حمل و نقل مواد/ خودکار سازی کارهای یکنواخت/ جدول های تبدیل اعداد متریک به اعشاری / نظم و نظافت کارگاهی / کاهش صدا در محیط کار / آموزش ارگونومی / جریان پیوسته تولید / ارزیابی دستکش های حفاظتی 

  • مشکلات ویژه
  • سود اقتصادی ناشی از بهبود شرایط
  • بهبود بخشی ارگونومی در واحد مونتاژ چاپگر
  • توجه های مربوط به نوع وظیفه / ارگونومی ایستگاه های کار / طراحی ابزار و کنترل ها / گفت و گو
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید


مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *