بررسی مسائل ارگونومیکی در کارگاه خیاطی

بررسی مسائل ارگونومیکی در کارگاه خیاطی

بررسی مسائل ارگونومیکی در کارگاه خیاطی

Ergonomic issues in the sewing workshop

در این مقاله پاره ای از مشکلات کارگران کارگاه های تولیدی کوچکی که در کوچه بازار تهران بخصوص در مرکز شهر به تولید و عرضه انواع پوشاک مورد نیاز مشغولند بررسی می شود. مسائل ارگونومیکی که کارگران این صنف با آن مواجهه اند اغلب به صورتی است که باید از دیدی کاملا اختصاصی به آن نگریست و بالطبع در این راه افرادی موفق خواهند بود که تجارب و اطلاعات ارزشمندی را در مطالعه کار صنوف مختلف, بیماری ها و عوارض انها و تجربه وتحلیل اطلاعات جمع اوری شده داشته باشند.

مباحث مطرح شده در این مقاله مختصرا اختصاص به کارگاه های دو زندگی کوچک با تعداد کارگر پنج یا شش نفری دارد. شکی نیست که مسائل ارگونومیکی مربوط به کارخانجات بزرگ پوشاک مسائلی متفاوت و گونا گون خواهد بود.

محیط کار:

تعداد زیادی از کارگاه‌های تولید پوشاک به‌طور متمرکز در مرکز شهر تهران قرار دارند. محیط کار این کارگاه‌ها دارای بافتی قدیمی و سنتی است و اساسا این مکان‌ها براساس استانداردهای یک کارگاه تولیدی بنا نشده‌اند.
از آنجا که عمده‌ترین ناراحتی کارگران این صنف درد در ناحیه ستون مهره‌های گردنی و کمری و شانه و پاهاست لازم است صندلی مورد استفاده این صنف بررسی شود. در کارگاه‌های خیاطی از صندلی‌های متفاوتی استفاده می‌کنند که هیچ‌یک از آنها براساس استاندارد تهیه نشده است. البته بهتر است نام این صندلی‌ها را چهارپایه گذاشت که بیشتر چوبی هستند و طول و اندازه و ارتفاع آنها به هیچ‌وجه تناسبی با اندام کارگران ندارد.

موضوعات:

  • مقدمه
  • محیط کار
  • ساعات کار
  • دستمزد
  • ماشین آلات مورد استفاده
  • فرایند تولید
  • ستون مهره ها
  • صندلی مورد استفاده در این کارگاه ها
  • صندلی مناسب کار خیاطی

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

بررسی مسائل ارگونومیکی در کارگاه خیاطی
رتبه 3 از بین 1 رای

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید