چشم و دوش شویی اضطراری

آشنایی با دوش و چشم شوی اضطراری

آشنایی با دوش و چشم شوی اضطراری
رتبه 3 از بین 1 رای

آشنایی با دوش و چشم شوی اضطراری

آشنایی با دوش و چشم شوی اضطراری

Emergency eye wash and shower Meet

موضوعات:

  • دور ماندن از حادثه
  • دوش هاي ايمني 
  • نظم و ترتيب و آزمايش 
  • ضرورت های دوش و چشم شوي اضطراري
  • ويژگي هاي دوش اضطراري در يك نگاه 
  • ويژگي هاي چشم شوي اضطراري در يك نگاه 

پيشگفتار:
امروز مواد شيميایی گوناگونی در محيط های کاری وجود دارد. رعایت نکردن دستورات ایمنی کار با مواد شيميایی ممکن است به عوارض جبران ناپذیری مانند کوری یا سوختگی های شدید منجر شود. بنابراین استفاده از دستکش ها، شيلدهای محافظ صورت و تجهيزات حفافظت فردی، برای افرادی که در تماس با مواد شيميایی هستند، ضروری است.

با این حال ممكن است شرايطي ايجاد شود که تماس با مواد شيميايي اتفاق افتد. در اين صورت، ١٠ تا ١٥ ثانيه ابتدايي ، به ویژه در مورد مواد خورنده، بسيار اهميت دارد. اگر در ثاني ههای اول تماس با مواد شيميايي امكان شستشو و رفع آلودگي وجود داشته باشد مي توان به بهبودي اميدوار بود، اما تاخير، حتي براي چند لحظه ممكن است آسيب هاي وخيمي را موجب شود.

از آن جا که در محيط هايي که کارکنان با مواد شيميايي تماس پوستي دارند يا ممکن است اين مواد به چشم آن ها پاشيده شود، نصب و راه اندازيدوش ها و چشم ش وهاي ايمني امري ضروري و اجتناب ناپذير است. با وجود آن آه در شرآ تهاي زير

مجموعه شرآت ملي پالايش و پخش، چشم شو ها و دوش هاي اضطراري نصب شده است اما براي بازدهی بيشتر بايد با ضرورت ها و ويژگي هاي آن آشنا شد و روش استفاده و بازرسي از آن را آموخت. اين مجموعه اطلاعات لازم را راجع به این موضوع در اختيارتان قرار می دهد.

مقدمه
در جهان اطراف ما هزاران ماده شيميايي وجود دارد آه در بسته بندي هاي مختلفي مانند قوطي، جعبه، سيلندر، بشكه و… قرار گرفته اند. بسياري از اين مواد خطرناك هستند به ویژه اگر در استفاده از آ نها، نكات ايمني رعايت نشود. نمونه بارز اين مواد شيميايي گروه مواد خورنده است آه به فراواني در اطراف ما يافت مي شود و از جمله آن ها مي توان به شوينده هاي خانگي تا مواد سنگين صنعتي اشاره آرد. بسياري از مواد خورنده وقتي آه روي پوست پاشيده شوند باعث سوختگي و صدمه به پوست می شوند. همچنين، پاشيدن مقدار آمي از آن ها به چشم، باعث آسيب جدي به آن مي شود.

درصورت پاشيدن اين مواد، آب بهترين ماده اي است آه مي تواند آن را خنثي آند به همين علت در محيط هايي آه از مواد شيميايي خطرناك استفاده مي شود دوش و چشم شوي ايمني نصب شده است.

بديهي است آه هيچ آس نمي خواهد دچار حادثه شود، به همين سبب لازم است قبل از انجام آار، شرايط آاري را بررسي و خطرات آن را شناسايي کرد سپس براي آنترل اين خطرها از تجهيزات حفاظتي مناسب استفاده نمود.

گاهی با وجود اقدام های کنترل کننده و رعایت احتياط هاي لازم، حوادثي براي چشم رخ می دهد. در این صورت پس از وقوع حادثه بايد به سرعت وارد عمل شد و آب تميز آماده کرد تا با استفاده از را ههای گوناگون، تماس با مواد شيميایی را کمتر کرد.

برای دیدن ادامه مطلب فایل پیوستی زیر را دانلود کنید:

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید