تعیین میزان مواجهه با گرد و غبار سیلیس آزاد

گرد و غبار و گاز و بخار

گرد و غبار و گاز و بخار

Dust and Vapor

یکی از عوامل تهدید کننده سلامتی, عوامل زیان آور شیمیایی محیط کار مانند گرد و غبار و گاز و بخار است. این مواد ممکن هستند در تماس طولانی یا کوتاه مدت عوارض و آسیب هایی برای انسان داشته باشند. نحوه تماس و مدت زمان مواجهه از جمله شاخص های تعیین کننده ی عوارض عوامل زیان اور شیمیایی محیط کار هستند. امروزه کمتر صنعتی پیدا می شود که افراد ان در معرض گرد و غبار با بخارات مواد نباشند.

نکاتی که در مواجهه با انواع گرد و غبار ها و گاز و بخار باید رعایت کرد به شرح زیر می باشد:

  1. فرایندهای زیادی مانند سندبلاست, تخریب ساختمان, نجاری و … گد و غبار تولید می کنند. مثلا در عملیات تخریب ساختمان هایی کهدر آن آزبست (پنبه نسوز) به کار رفته کارگران در معرض خطر هستند.
  2. در فرایندهای مختلف شیمیایی, کارخانجات تولید رنگ, صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و عملیات جوشکاری, انواف مختلف گاز و بخار و فیوم مشاهده می شود.
  3. احتمای وجود بیماری سیلیکوزیس در میان افرادی مانند کارگران ساختمانی و سنگ کارهای تزئینی و ساختمانی و سند بلاست که در معرض گردوغبار سیلیس هستند.
  4. احتمال وجود سرطان ریه (آزبستوزیس) در میان افرادی نظیر کارگران و عایق کاران حرارتی که با آزبست سروکار دارند زیاد است.

5- با رعایت نظم و ترتیب در محیط کار, از ایجاد گرد و غبار و بخار بیشتر جلوگیری کنید.

6- تمام عوامل زیان ور محیط کار خود نظیر گردوغبار و گاز و بخارات را شناسایی و ارزیابی کرده و راه های کنترلی را به کار ببرید (حذف, جایگزینی و کاهش زمان مواجهه)

7- سیستم های تهویه ی عمومی و موضعی را تقویت کنید.

8- فرایند هایی را بکا گیرید گه گرد و غبار و گاز و بخار کمتری ایجاد می کنند مثلا مرطوب کردن و آب پاشی در حین تخریب ساختمان از ان جمله است.

9- در صورت امکان از سیستم تهویه و تصفیه هوای قابل حمل استفاده کنید.

10- با طراحی و چیدمان درست, از ترکیب و تشدید شدن فرایند های مختلف و منابع ایجاد الودگی جلوگیری کنید.

11- از روش های فنی و مهندسی (مانند تهویه عمومی) برای کنترل گاز و بخار و گردوغبار خطرناک استفاده کنید.

12- تا حد امکان از ایجاد الاینده های شیمیایی و فیزیکی مانند گردوغبار و یا گاز و بخار و … پرهیز کنید.

13- خود ا از گرد و غبار و گاز و بخار خطرناک دور نگهدارید.

14- هنگام کار با گاز و بخار و گرد و غبار, به فکر سلامتی دیگران, مخصوصا انهایی باشید که در همسایگی شم در حال کار هستند و اقدامات کنترلی را انجام دهید.

15- به یاد داشته باشید که استفاده از وسایل حفاظت فردی P.P.E آخرین راه کنترلی است لذا قبل از آن, مراحل کنترلی زیادیرا باید انجام دهید.

پیامHSE

با وجود تجربه ی زیاد, باز هم احتیاط کنید.

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *