بیماری های ناشی از عوامل روانی

بیماری های ناشی از عوامل روانی

بیماری های ناشی از عوامل روانی

Diseases caused by psychological factors

کلمات کلیدی: عوامل موثر در ایجاد اختلالات روانی نزد کارگران, پیشگیری از بروز خستگی و بیماری های ناشی از عوامل روانی

طبق امار و ارقامی که ممالک صنعتی جهان تهیه شده, زندگی ماشینی امروزه باعث افزایش بیماریهای روانی گردیده است. در شرایط فعلی در حدود 20 درصد کارگران از نوعی ناراحتی روحی رنج می برند و 30 درصد غیبت های کار, ریشه روانی دارند. علل متعددی برای افزایش اختلالات روانی ناشی از کار ذکر شده که از همه مهمتر مشکل تطابق اانسان با ماشین است. باید دانست که علاوه بر علل ناشی از کار, محیط زندگی امروزه, استعمال نوشابه های الکلی, مشکلات مادی و اجتماعی, همچنین طولانی شدن عمر انسان به علت پیشرفت پزشکی که سبب زنده ماندن افراد علیل و مجهور و مستعد به بیماری های مختلف شده است. نیز در افزایش این بیماری ها موثرند.

از نظر طب کار خستگی های مفروط بیش از عوامل دیگر در ایجاد اختلالات روانی دخیل است. پلانک معتقد است وقتی که خستگی ناشی از کار به طور کامل ترمیم نشود سورمناژ (خستگی مفروط) به وجود آمده و باعث بروز اختلالات روانی خواهد گردید.

سورمناژ وقتی به وجود می آید که خستگی روزانه در اثر استراحت برطرف نشده و هر روز مقداری باقی مانده و رویه هم انباشته شود که در این صورت اختلالاتی از قبیل کاهش قدرت کار, کم خوصلگی و بی علاقه بودن بروز می نماید.

منبع: کتاب بهداشت کار مهندس پریوش حلم سرشت و اسماعیل دل پیشه/فصل 18/ صفحه 164 تا169

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *