تاورکرین

چک لیست تاور کرین

چک لیست تاور کرین

Checklists tower crane

 تاورکرین ها از اجزای اصلی و ضروری در هر سایت ساختمانی می باشند. کارگران ساختمانی از تاورکرین برای بلند کردن اجزای فلزی و قطعات بتنی و قطعات بزرگی مانند ژنراتورها و مشعل های شیمیایی و مواد مختلف ساختمانی استفاده می کنند .

 انواع تاور کرین :

بطور کلی به دو دسته ثایت و متحرک تقسیم می شوند.

 • متحرک
 • ثابت

تاورکرین های متحرک خود انواع مختلفی دارند. معمول ترین آنها عبارتند از ریلی، جاده ای  و شناور که هر یک مزایای خاص خود را دارند. در ساختمان این نوع تاورکرین از قطعات ساده خرپایی استفاده شده است .

رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از تاورکرین

 1. تنظیم کار به منظور حداقل نمودن میزان حرکت جرثقیل

کار باید طوری تنظیم شود که میزان حرکت جرثقیل حداقل باشد. تمام بارهای مربوط به یک نقطه باید قبل از حرکت جرثقیل به محل دیگر کارگاه بالا برده و در محل دلخواه قرار داده شوند. به عبارت دیگر جرثقیل را دوباره به محل قبلی باز نگردانند.

 1.  بازرسی نقاط اتکای جرثقیل

وقتی از جرثقیل برای بلند کردن بارهای نزدیک به حد مجاز استفاده میشود، باید نقاط اتکای  جرثقیل با زمین دقیقا بازرسی شود؛ چون در تعیین بار مجاز جرثقیل ها فرض  بر این است که نقاط اتکای  تاورکرین محکم و طراز هستند.

 1. بررسی موانع موجود در محل کار با جرثقیل

تمام موانع بالای سر جرثقیل باید دقیقا بررسی شوند و سپس اقدام به حرکت و استفاده از جرثقیل نمایند. بخصوص خطوط جریان برق باید کنترل شود.

 1. تخلیه محل قبل از شروع عملیات

بعد از اتصال بار به قلاب تمام کارگران مسئول باید محوطه نزدیک محل کار را قبل از بالا بردن بار تخلیه کنند.

 1. طرز حرکت دادن بار

راننده باید تیر جرثقیل را با بار به آهستگی حرکت دهد، در غیر اینصورت پس از توقف تیر حرکات پاندولی بار صورت می گیرد. حرکت تیر جرثقیل مثل حرکت یک آونگ بلند است و فقط در حرکات آهسته قابل کنترل می باشد.

 1. طرز قرار دادن بار

بار جرثقیل باید بر روی زمین محکم قرار داده شود تا باعث شکست و احیانا از دست دادن تعادل بار نشود.

 1. محاسبه ابعاد بار و برنامه ریزی پیش از شروع کار

در محاسبه ارتفاع بار علاوه بر ابعاد بار و قلاب باید فاصله بین قلاب و بار هم در نظر گرفته شود. در هنگام بالا بردن بارهای در حد بار مجاز باید سیکل کامل بالا بردن بار قبل از شروع به کار محاسبه و مورد توجه قرار داده شود.

 1. زاویه تیر مشبک یا بازوی جرثقیل

تغییر زاویه تیر مشبک به میزان زیاد نباید انجام شود، چون راندمان کار پایین می آید.

 1. حرکت ناگهانی در جرثقیل

از تکان دادن و کارهایی که به لرزش جرثقیل منجر می شود، باید اجتناب نمود. لرزش و تکان شدید خطرناک بوده و فشار زیادی به کابل ها وارد می کنند.

 1. تامین طول کابل به اندازه کافی

وقتی که محموله جرثقیل باید از محل مرتفعی به جای کم ارتفاعی منتقل شود لازم است که کابل به طول کافی برای این عمل تامین گردد.

این چک لیست از 82 سوال تشکیل شده است که تمام جوانب این ماشین  را مورد بررسی قرار داده است با بررسی این سوالات هم از نکات ایمنی این ماشین و هم از نقاط حساس و آسیب پذیر آن آگاهی پیدا می کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

جمشیدی, کارشناس بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. امید است که به کمک همه جوابگوی دوستان و همکاران عزیز باشم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *