ایمنی ساختمان

چک لیست کنترل عملیات اجرائی سازه ساختمانهای فولادی

چک لیست کنترل عملیات اجرائی سازه ساختمانهای فولادی

Checklist control operation structural steel buildings 

در بر پايي اسكلت يك سازه فولادي، موارد مختلفي داراي اهميت مي باشند که بايد حداقلهاي استانداردهاي درنظر گرفته شده در ايجاد فرمولهاي طراحي را دارا باشند

تا همانگونه كه اعضاي طراحي شده در محاسبات تئوري برابر نيروهاي وارده مقاومت مي كنند در عمل نيز سازه در برابر نيروها مقاومت نمايد.

استانداردهاي مواد اوليه :

منظور از اين مبحث آن است كه مصالح بكار گرفته شده داراي حداقل مقاومتهاي در نظر گرفته شده درتئوري باشند يا مثلاً سطح مقطع تيرها وستونها يا وزن مقاطع وابعاد آنها از اعداد استاندارد شده تبعيت كنند . مثلاً اكثر نمونه هاي سيم جوش بكار رفته در جوشكاري موجود در بازار استاندارد مي باشند يا مقاطع با كيفيت استاندارد ذكر شده در آيين نامه ها قابليت تهيه آن موجود مي باشد.

درباره اين مبحث در ايران مي توان گفت پتانسيلهاي موجود در شهرهاي بزرگ ايران قابليت تامين مصالح استاندارد را دارا هستند و از اين زمينه مشكل كمتري به نظر مي رسد.

شرايطاستاندارد در كيفيت اتصال اجزا واجراي سازه :

در اين زمينه بجز استاندارد مصالح بكار رفته در اتصال اجزا آنچه اهميت شاياني را مي طلبد اتصال با كيفيت استاندارد توسط كارگران فني و آموزش ديده مي باشند يعني اينكه اگر مصالح استاندارد نيز در اختيار نيروي كار غير فني قرار گيرد توانايي استفاده از اين مصالح وجود ندارد .

مشكلات اجراي سازه هاي فولادي در ايران :

مشكلات اجراي يك سازه فولادي را مي توان در بخشهاي ذيل عنوان نمود :

در اتصال اجزاي يك سازه فلزي مسلماً يكي از مهمترين موارد استاندارد اتصالات مي باشد كه در اغلب موارد اتصالات جوشي مي باشند. بنابر آنچه بالا گفته شد استاندارد مصالح در جوش داراي كيفيت قابل قبول در ايران مي باشند، اما مهمترين مشكل در اين بخش عدم دسترسي به كارگران فني و آموزش ديده در اين زمينه در ايران مي باشد. در اين زمينه مي توان ادعا كرد قريب به 80% نيروي بكار گرفته شده در اين بخش حداقل داراي گواهينامه از سازمان آموزش فني وحرفه اي به عنوان مركز آموزشي كشور در اين زمينه ، نمي باشند.

 این چک لیست از 121سوال تشکیل شده است که تمام جوانب عملیات سازه های فولادی را مورد بررسی قرار داده است با بررسی این سوالات هم از نکات ایمنی و هم از نقاط حساس و آسیب پذیر مسایل سازه های فولادی آگاهی پیدا می کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

جمشیدی, کارشناس بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. امید است که به کمک همه جوابگوی دوستان و همکاران عزیز باشم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *