آسایش حرارتی

گرما و رطوبت در محيط كار

گرما و رطوبت در محيط كار
ثبت امتیاز شما

گرما و رطوبت در محيط كار

گرما و رطوبت در محيط كار

گرما و رطوبت

وقتی دمای بدن در اثر فعالیتهای فیزیكی ، یا كار در محیطهای داغ و گرم بالا می رود سیستم محافظتی انسان جهت كنترل دمای بدن شروع به فعالیت می كند . مثلا جریان خون از قسمتهای عمقی بدن به سطح خارجی بدن ( پوست ) جریان بیشتری پیدا می كند ضربان قلب برای این كار به تپش بیشتری می افتد ، میزان تنفس بالا می رود ، رگهای خونی خون بیشتری را حمل می كنند ، غدد عرق ریز ترشح بیشتر می نمایند و تعریق در سطح پوست بیشتر می شود تا با تبخیر عرق دمای بدن كاهش یابد .

درمحیط هایی كه دمای محیط به دمای طبیعی بدن نزدیك می شود خنك شدن بدن مشكل تر می شود . خون بیشتری از قسمتهای حساس بدن بطرف پوست جریان پیدا می كند  و این موضوع ، موجب اختلال در وظایف ارگانهای عمقی بدن می شود .

از طرف دیگر تعرق بیشتر موجب از دست دادن بیشتر الكترولیتهای بدن می شود كه این مسائل موجب پیدایش عواقبی می شود كه تحت عنوان عوارض استرس گرمایی شناخته می شود . در محیط هایی كه علاوه بر گرما ، درصد رطوبت هوای محیط نیز بالا است ، مكانیسم تبخیر و خنك شدن بدن از طریق آن دچار اختلال می شود ، در چنین شرایطی كه بدن نتواند دمای خود را پایین آورد ، قابلیتهای افراد دچار اختلال می شود لذا عوارض ناشی از تماس با گرما زودتر و شدیدتر ظاهر می شود .

رطوبت نسبی

رطوبت نسبی ، نسبت فشار بخار آب موجود در هوا به فشار بخار آب اشباع شده و بيان آن به صورت درصد می باشد .

رطوبت نسبی توسط رطوبت سنجهای ثابت و متحرك ، مراحل اوليه اندازه گيری را پشت سر می گذارد .

 

حتما بخوانید:

⇐ راههای مقابله با گرمازدگی در محیط کار

بسته آموزشی استرس حرارتی

 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید