ایمنی کنترل اسکله

کنترل ایمنی اسکله ها

کنترل ایمنی اسکله ها

کنترل ایمنی اسکله ها

کار در بار اندازها (اسکله هاي تخلیه و بارگيري) شامل طیف وسیعی از عملیاتی است که روي کشتي ها، اسکله ها و در انبارها و پایانه هاي بندري انجام می شود و اغلب مستلزم استفاده از وسایل و تجهیزات متنوع و پیچیده و گران قیمت می باشد. طیف کاري کارگران باراندازها طیف گسترده اي است و عمدتا فعالیتهاي زیر را دربر میگیرد: بارزدن ، تخلیه کشتي ها، انتقال کالا از کشتي به کرجي ها یا به وسایل دیگر حمل و نقل مثل واگن هاي راه آهن یا کامیونها و برعکس، انباشتن و انبار کردن کالاها در جایگاهها، انبارها و پایانه هاي مخصوصی ، حمل و نقل کالاها و افراد در محدوده بندر، تعمیر و نگهداري وسایل جابجایي بار و …

اسکله چگونه جاني است ؟

اسکه ها (بنادر تخلیه و بار گیری) ممکن است بصورت طبیعي یا ساخته دست بشر، روي دریا یا روي آبراهه هاي داخل خشکي باشند. بعضي باراندازها با تجارت جهاني سروکار دارند، بقیه ممکن است در خدمت یک کارخانه یا تاسیسات خاصی باشند .

در بعضي جاها عملیات بارزدن و تخلیه ممکن است در آبهاي عمیق یا در وسط جریان آب ، با کشتي هاي کوچکی که ارتباط بین کشتی و ساحل را تامین می کند انجام شود. در بندر ممکن است بارهاي خيلي سنگین یا بارهاي معمولی جابجا شود، تاسیساتی که عمدتا براي پذیرش نفت کشها، کشتي هاي حمل گاز مایع، زغال سنگ، سنگ معدن ، مواد غذائي و …. در نظر گرفته شده اند و نیز کشتي هايي که براي حمل بارهاي خاص تجهیز شده اند میتوانند جزو تسهیلات بندري باشند.

جابجایي بار در اسکله چگونه انجام می شود ؟

از زمان جنگ جهاني دوم تا کنون حمل و نقل دریاني افزایش قابل ملاحظه اي حاصل کرده است . در حال حاضر بدلیل وجود کشتي هاي عظیم و استفاده از تجهیزات مکانیکي بجاي نيروي بدني انسان، عملیات تخلیه و بارگيري با سرعت بیشتري انجام می شود و این امر در کاهش زمان توقف کشتي ها در بنادر بسیار مؤثر بوده است .

امروزه با توجه به تنوع در شکل بار، تجهیزات متنوعي براي جابجا کردن انواع کالاهاي حمل شده به عرشه کشتي ها بکار می روند. بارها به اشکال بسیار متنوعي وارد بندر می شوند: صندوق ، جعبه ، کانتینر، کیسه ، لوله ، ورقه (ورقه هاي کاغذ )، عدل هاي پنبه، الوار ، وسایل و ماشین آلات، مواد فله اي بصورت پودر، مایعات و… هریک از این فرم ها نیاز به روش خاصي براي حمل و جابجاني دارد.

در بنادر بزرگتر که کشتي ها در لنگرگاه پهلو میگیرند ، تخلیه و بارگيري معمولا با استفاده از انواع جرثقیل هایی است که بوسیله نیروي برق به حرکت در مي آیند. هنگامي که جرثقیل در اسکله ها وجود نداشته باشد یا کشتی در مسافتي دور از اسکله یا در وسط آب لنگر انداخته باشد، براي جابجائي بار از دکل کشتي ها یا جرثقیلهاي موجود در کشتی استفاده می شود.

خطراتي که بهداشت و سلامت کارگران باراندازها را تهدید می کند :

در هر محیط کاری بخصوص محیط های صنعتی مخاطرات مختلفی وجود دارد که دو نوع آسیب ایجاد می نمایند : حوادث و بیماریها

حوادث

 1. مهمترین مخاطراتي که در بندرها منجر به بروز حوادث عمده میشود :
 2. برخورد با وسایل حمل و نقل از قبیل جرثقیل ها، لیفتراک ها، واگن ها و….
 3. وقوع آتش سوزي
 4. سقوط افراد از ارتفاع ( بالاي بار، جرثقیل ها، عرشه کشتي ها و …) و سقوط بار بر روي افراد
 5. مسمومیت حاد ناشي از تماس با محموله هاي حاوي مواد سمي
 6. نزاع هاي جمعي و درگیریهاي فردي بین گروههاي کاري مختلف با قومیت ها و حتي مليت هاي گوناگون در بندر

بیماریها

مهمترین مخاطراتی که سلامتي افراد را تهدید می کند و حتی می تواند منجر به بروز حادثه گردد:

 1. کمبود یا نبود وسایل مکانیکی مناسب جهت جابجايي و حمل بار
 2. سروصدا و ارتعاش ناشي از لوازم و دستگاههاي مختلف
 3. تهویه نامناسب در اماکن سرپوشیده و آلودگي هواي فضاي عمومي بندر
 4. نبود یا کمبود امکانات رفاهی و بهداشتی
 5. کار در فضاهاي کوچک و محدود و ابزار کار نامناسب
 6. تابش اشعه مستقیم خورشید، گرما ، رطوبت و شرایط جوي نامساعد
 7. کمبود نور در اماکن و محوطه ها هنگام شب و خیرگی ناشي از ورود از محیط ساختمان به محوطه ها در هنگام روز ( این مشکل در محیط بندر بدلیل انعکاسی نور از سطح آب بسیار بارز میباشد)

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با کنترل ایمنی اسکله ها داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایمنی در دریا و دریانوردی

آیین نامه ایمنی در بنادر

ایمنی در سکوهای کار

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *