ایمنی کودکان Child Safety

کتاب کودک ایمن ویژه کودکان 4 الی 7 سال

کتاب کودک ایمن ویژه کودکان 4 الی 7 سال

کتاب کودک ایمن ویژه کودکان 4 الی 7 سال

فرمت: Pdf   تعداد صفحات: 19

تهیه و تنظیم: حسن سلمانی بیدسکان

 

کودکی، بخشی از زندگی هر فرد است و گرچه به لحاظ زمانی کوتاه می باشد اما به دلیل تأثیرپذیری شخصیت فرد در این دوره، دارای اهمیت فراوانی است. از سوی دیگر به دلیل آسیب پذیری این قشر از جامعه، مراقبت و توجه بیشتری از جانب بزرگترها نیاز است. فکر کودکان محدود بوده و نمی توانند در یک لحظه به چند چیز فکر کنند.

کودکان ارزشمندترین سرمایه های اجتماعی هستند. توجه به کودکان و ارتقای وضعیت آنها از نظر جسمی، روانی و اجتماعی جامعه را در مسیر پیشرفت و ترقی قرار می دهد.

اهمیت و ضرورت آموزش و پرورش قبل از دبستان بر کسی پوشیده نیست. هم اکنون دست اندرکاران تعلیم و تربیت اعتقاد دارند که شروع آموزش باید از کودکی باشد و به دنبال روشها و الگوهایی هستند که کودکان پایینتر از شش سال را به نحوی درگیر فعالیت های آموزشی نمایند تا از حداکثر ظرفیت ها و استعدادهای نهفته آنان استفاده و زمینه شکوفایی آنان را فراهم سازند.

کودکان در سنین ابتدایی بیش از حد فعال بوده و اطمینان قابل ملاحظه ای به مهارتهای خود دارند که اغلب باعث می شود خطرات ناشی از فعالیت های جسورانه خویش را کمتر از آنچه هست پیش بینی کنند. بي شک كيي از اصليترين برنامه هاي سازمان آتشنشاني و خدمات ايمني شهرداري مشهد آموزش ایمنی برای کودکان است. در واقع بخشي از سرمايه گذاري سازمان در امر آموزش و پيشگيري به گروه سني 4 الي 7 سال معطوف شده و همين امر سبب شده تا اين برنامه نزد مسئولين آموزش سازمان اهميت فراواني يابد. بايستي توجه داشت كه اين گروه آينده سازان مرز و بوم عزيزمان هستند و می بايست بخش زيادي از توان خود را متوجه همين گروه سني سازيم.

اگر اميد داريم تا با نهادينه كردن مفاهيم پيشگيري بتوانيم در آينده شاهد شكل گيري فرهنگ آن در جامعه و در نهايت ايجاد تغييري شگرف باشيم، می بايست بخش زيادي از توان خود را متوجه همين گروه سني سازيم. اين موضوع در اغلب كشورهاي دنيا به همين صورت است و حتي سازمان (NFPA (National Fire Protection Association نيز براي اين گروه سني اهميت ويژه اي قائل است. گواه اين ادعا مي تواند اجراي برنامه هاي متنوع براي اين جامعه هدف همچون برنامه «یاد بگیریم تا نسوزیم» می باشد.

بی شک تدوین سرفصل های مدون و منطبق با استانداردهای جهانی و در ادامه ارزیابی دوره های برگزار شده از اهم اقدامات مثمر ثمر محسوب می شود. در این کتاب سعی بر آن است تصویر کلی از روشهای آموزش این گروه سنی خاص ارائه گردد.

سرفصل ها:

 • آموزش ایمن سازی کودکان در برابر مسمومیت های دارویی، مواد شیمیایی و شوینده ها
 • آشنایی با شغل آتش نشانی و شرح وظایف و خدمات آن (وظایف آتش نشان و نجات گر – شماره 125 – خودروهای آتش نشانی و …)
 • آموزش شماره 125 و عدم ایجاد مزاحمت توسط کودکان برای سازمان
 • آشنایی کودکان با زنگ خطر و آژیر اعلام آتش
 • ایمنی کودکان در آشپزخانه
 • آشنایی کودکان با وسایل پرخطر و اشیاء داغ, خطرات منزل و وسایل خطرناک (کبریت – فندک – چرخ گوشت و …)
 • آشنایی کودکان با آسانسور و چگونگی استفاده از آن
 • آموزش حرکت در دود و آشنایی کودکان با راه های خروج و فرار هنگام حریق

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با کتاب کودک ایمن ویژه کودکان 4 الی 7 سال داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

آموزش ایمنی و آتش نشانی به کودکان و نوجوانان

⇐ کوله پشتی عامل آسیب ستون فقرات و کمردرد در کودکان

ارگونومی کودکان در امنیت وسایل بازی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *