کتاب کنترل ناقلین

کتاب کنترل ناقلین (روشهای فردی و جمعی)

کتاب کنترل ناقلین (روشهای فردی و جمعی)

کتاب کنترل ناقلین (روشهای فردی و جمعی)

 فرمت:Pdf    تعداد صفحات: 461

مترجمان: دکتر ناهید نورجاه و دکتر فائزه اعیان

فهرست سرفصل ها:

 1. پشه ها و دیگر دوبالان گزنده

 2. مگس های تسه تسه

 3. ساس های تریاتومینه

 4. ساس های تختخواب, کک ها, کنه ها و هیره ها

 5. سوسری ها

 6. مگس های خانگی

 7. سیکلوپس

 8. حلزون های آب شیرین

 9. سمپاشی منازل با حشره کش های ابقایی

 10. استفاده ایمن از حشره کش ها


پیشگفتار:

بیماری های منتقله بوسیله بندپایان و حلزون های آب شیرین از عوامل اصلی بیماری و مرگ و میر در بسیاری از کشورهای گرمسیر و نیمه گرمسیر و به صورت محدودتری در مناطق معتدله است. علاوه بر این خسارت های ناشی از مرگ زودرس و معلولیت, در بیماری هایی نظیر مالاریا, فیلاریازیس, لیشمانیازیس, شیستوزومیازیس, تب دانگ تریپانوزومیازیس از موانع مهم توسعه ی اقتصادی هستند. در این بیماری ها هدر رفتن ساعت های کاری و هزینه های بالای درمان و کنترل ناقلین بیماری به خسارت های اقتصادی منجر می شود.

اجرای روش های کنترل ناقلین که در مجموع از نظر مالی به صرفه, کاربردی و موثر باشد و در ضمن به محیط زیست تیز صدمه وارد نکند در عمل ممکن نیست. بر این اساس به روش هایی که توسط افراد و جوامع مختلف جهت حفاظت شخصی از بیماری های منتقله از طریق ناقلین به کار گرفته شده بیشتر توجه شده است. متاسفانه اطلاعات اندکی جهت راهنمایی افراد غیره متخصص در ارتباط با تکنیک های کنترل ناقلین وجود دارد. در این کتاب سعی شده که روش های حفاظت شخصی که توسط افراد و گروه های مختلف اجتماعی قابل اجرا است توصیه شود که در اجرای این روش ها خدمات بهداشتی نقش محدودی داشته و بیشتر بر برنامه ریزی و آموزش بهداشت تاکید دارد. به طور کلی این تکنیک ها به نسبت ساده و ارزان بوده و نیاز چندانی به آموزش ندارد و چنانچه صحیح به کار روند برای مصرف کننده و محیط بی خطر خواهند بود.

این راهنما شامل اطلاعات عملی درباره تمام بیماری های مهم ناقلین انها و آفات است که تنها برخی از آن ها در هر جامعه ای قابل مشاهده هستند. بنابراین این راهنما با این هدف تدوین شده است که مطالب ان با موقعیت های محلی یا گروه های هدف خاص مثل مسافران تطابق داشته باشد.

سازمان بهداشت جهانی از دریافت نقطه نظرهای خوانندگان بخصوص با توجه به استفاده از این دستورالعمل در عرصه استقبال می کند.


دیباچه

تهیه و تدوین این راهنما دشوار بوده و هدف اختصاصی آن گردآوری اطلاعات لازم درباره کنترل ناقلین بیماری ها در گونه های مخزن و آفات خانگی, به منظور تهیه ی یک منبع کاربردی برای افراد غیر متخصص است که مشارکت آنها در کنترل ناقلین قابل توجه است. اما ممکن است بعلت فقدان عواملی مانند منابع مالی و یا پایین بودن سطح سواد, کنترل با محدودیت مواجه شود. نظام تصمیم گیری جامعه و فعالیت های کنترلی ارائه شده توسط شبکه های خدمات بهداشت محلی, نقش مهمی در تعیین روش های مناسب کنترل دارند.

این کتاب بسیار به موقع انتشار یافته است, زیرا به نظر می رسد همانطور که وابستگی برنامه های کنترل ناقلین در مقیاس بزرگ به دولت ها کاهش یافته, مشارکت جوامع در سطوح محلی افزایش می یابد. به علاوه ثابت شده که بسیاری از روش های سنتی که برای پیشگیری و کنترل بیماری های منتقله توسط بندپایان و سایر بیماری های عفونی استفاده می شوند یا به طور صحیح به کار نمی روند و یا کارایی خود را از دست داده اند.

مقدمه

تاریخچه و پیشینه ی کنترل ناقلین

مبارزه با حشرات و جوندگان

مبارزه با حشرات و جوندگان

در اواخر قرن نوزدهم مشخص شد که گونه های خاصی از حشرات، دیگر بندپایان و حلزونهای آب شیرین ناقل برخی از بیماری های مهم هستند. از آنجا که واکسن و داروهای لازم برای پیشگیری و درمان این بیماری ها در دسترس نبودند، برای کنترل این بیماری ها تکیه ی اصلی بر روش های کنترل ناقلین استوار بود. برنامه های اولیه ی کنترل به استفاده از توری برای در و پنجره ها، استفاده از پشه بند، زهکشی و پر کردن باتلاقها و دیگر آبگیرهای محل و تولید مثل حشرات و استفاده از نفت و سیز پاریس برای کاهش جمعیت لارو حشرات در زیستگاه های لاروی ناقلین محدود بود.

کشف حشره کش دی کلرودی فنیل تری کلرواتان (دت) در دهه ۱۹۶۰ پیشرفتی اساسی در کنترل بیماری های قابل انتقال توسط ناقلین به دنبال داشت. سم پاشی دیوارها با این حشره کش تاثیر به سزایی در از بین بردن آن دسته از پشه هایی که در داخل اماكن استراحت می کنند داشت. از دیگر مزایای آن ارزانی تولید و فعال ماندن طی دوره ای بیش از چند ماه بود. همچنین کاربرد داشت برای کنترل مگس ها و میدجهای گزنده و آلودگی های ناشی از ککها، شپش ها, ساس های تختخواب و ساس های تریاتومینه موثر و اقتصادی بوده است

طی دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰، در بسیاری از کشورها برای کنترل یا ریشه کنی بیماری های مهم قابل انتقال توسط ناقلین از جمله مالاریا، شاگاس و لیشمانیازیس برنامه هایی منضمن کاربرد وسيع ددت طراحی شد. این برنامه ها به دلیل هزینه های زیاد فقط برای مدت محدودی در نظر گرفته شده و هدف از اجرای آنها ریشه کنی یا کاهش بیماری ها تا سطحی بود که پس از آن، کنترل بتواند از طریق تسهیلات مراقبت بهداشت عمومی که بدون نیاز به اجرای شیوه های اضافی ادامه یابد.

ادامه مطلب را با دانلود فایل PDF پیوستی مشاهده کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با کتاب کنترل ناقلین (روشهای فردی و جمعی) داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایین نامه حفاظتی کار با سموم دفع افات نباتی در کشاورزی

کتابچه استفاده از مواد شیمیایی, ضد عفونی کننده و گندزدا

پاورپوینت حشره کشها (PPT)

⇐ کتاب آفت کش ها و تجهیزات کاربرد آنها

کتاب جامع آفات و بیماری ها

 

منبع: بهداشت حرفه ای

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *