کارشناسی ارشد HSE کلاهبرداری علمی و نوین

کارشناسی ارشد HSE کلاهبرداری علمی و نوین

قصد ندارم زحمات دانشجویان این رشته را زیر سوال ببرم چون خود ایشان به دلیل علاقه زیادی که به این رشته داشته اند قربانی ماجرا هستند. اما عده ای دانسته یا نادانسته رشته ای راه اندازی کرده اند که در هیچ جای دنیا تعریف نشده است و وجود ندارد…

ایجاد و راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد HSE سوالی بوده که همواره از ابتدای راه اندازی این بازی در ذهنم نقش بسته است.
همانگونه که استحضار دارید HSE-MS یک سیستم مدیریتی می باشد که سه مبحث ایمنی، بهداشت و محیط زیست را مدیریت می کند.

ذلیل کاربردی بودن این سیستم همپوشانی و مشترکات بسیار زیاد این مباحث می باشد. به عنوان مثال هر گونه حریق در مبحث ایمنی قرار دارد اما دود این حریق پیامدهای محیط زیستی و بهداشتی در پی دارد. در زمینه محیط زیست و بهداشت و اثرات آن بر ایمنی نیز می توان مثالهای زیادی را ارائه نمود. از سال 1379 و اوائل 1380 واژه ی HSE وارد صنایع کشور شد و اینک دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد HSE دانشجو می پذیرد و حتی تعدادی از دانشجویان در شرف فارغ التحصیل می باشند.
کسانی که با مباحث ایمنی، بهداشت و محیط زیست آشنا می باشند و در این وادی فعالیت می کنند می دانند که داشتن تخصص در هر سه زمینه H و S و E کاری غیر ممکن است چرا که هر کدام از این علوم خود تخصصی خاص را می طلبد. در موضوعات مرتبط با HSE متخصصین ایمنی، بهداشت و محیط زیست در کنار هم و همپای یکدیگر سیستم را از نظر مباحث تخصصی پیش می برند. اما سوالی که در این چند سال بی پاسخ مانده است این که در کارشناسی ارشد HSE به دانشجویان چه آموزش می دهند؟ ایمنی، بهداشت یا محیط زیست؟ فارغ التحصیل مقطع ارشد این رشته در کدام یک از علوم صاحب نظر خواهد بود یا نه شاید چون HSE-MS را هدف قرار داده اند موضوعات مدیریتی و فنون مدیریت را برای بخش MS آن تدریس می نمایند؟
با نگاهی به دانشگاه یا دانشگاههای ارائه دهنده این رشته و اساتیدی که دروس این رشته را تدریس می کنند در می یابیم که ماجرا چیزی نیست جز کلاه برداری علمی از علاقه مندان این رشته و عقب نیفتادن از قافله صدور مدرک.
به عنوان مثال یکی از دانشگاههایی که این رشته را راه اندازی نموده بیشتر در زمینه محیط زیست فعالیت داشته و از ایمنی و بهداشت چیزی نمی داند. اساتید این دانشگاه هم عموماً در زمینه محیط زیست فعالیت داشته اند و در پاره ای موارد دکترای دام پزشکی دارند!!!
با توجه به حساسیتی که در من ایجاد شد اکثر یا شاید تمام دانشگاههای معتبر در زمینه ایمنی یا بهداشت و یا محیط زیست فعالیت داشته اند را جستجو کرده و مکاتبه نمودم. هیچ دانشگاهی در خارج از کشور این رشته را نمی شناسد و از فقط ابراز می دارند که دوره های کوتاه یا بلند مدت آموزشی در این زمینه وجود دارد.
اما کشور ما در زمینه علمی آنقدر بی در و دروازه شده است که رشته ای می آفرینیم که عاقبتش را نمی دانیم و اسمی برای آن انتخاب می کینم که هیجان داشته باشد اما حتی اندکی به محتویات آن نمی اندیشیم.
شاید این حربه ی غیر انسانی و کلاهبرداری علمی را در جایی دیگر نیابیم یا اگر بیابیم دانشگاه های آن کشور وضعیتی همانند وضعیت کنونی دانشگاههای خودمان داشته باشند.
جالب اینکه بر اساس آخرین اطلاعات هنوز وضعیت فارغ التحصیلان این رشته در پرده ابهام است و مدارک این رشته از نظر وزارت علوم مورد تائید نمی باشد. که امیدوارم این اطلاعات اشتباه باشد.

کارشناسی ارشد HSE کلاهبرداری علمی و نوین
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید