کابوس انسانی

کابوس انسانی

کابوس انسانی

در 1986 اتفاقي افتاد که براستی یکی از کابوس هاي بشري بود. کابوسي که شايد در فيلم هايي مثل متروپوليس فريتز لانگ تجربه ني اما اين بار واقعيت داشت. حادثه چرنوبیل در اوکراین. چرنوبيل يکی از بزرگترين پلانت هاي نيروگاهي اتمي در کل شوروی کمونیستی بود.

اين پلانت در خارج شهر پريپيات و در 68 کیلومتری چرنوبيل قرار داشت. اين پلانت تا مرز اوکراين و بيلو روسي فاصله چنداني نداشت و تا پايتخت اراين يعني صد و خورده اي کیلومتر فاصله داشت. اين پلانت 4 سانتريفوژ داشته جمعا 60 درصد الکتریسیته از اين را تامين می کرد.

هر راکتور 6000 مگاوات ظرفيت توليد الکتريسيته داشت. قرار بود دو سانتريفوژ ديگر هم بسازند. در 16 اوريل 1986 در صبح حادثه ،مامورين کنترل متوجه نقصي در سانتريفوژ شماره 4 شدند. در بررسي آن مامورين به بحث هاي ايمني توجه نداشتند و در اثر يا فزايش قدرت ناگهاني ،ميله محوري سانتريفوژ تخريب شد و انفجاري سبب تشکیل يه حفره در سقف پلانت شد. 650 ميليون کوري راديواکتيو فرار کرد

باد ،اين مواد و ذرات را به شمال غربي يعني سوئد ،لهستان و مهمتر از همه بيلو روسي برد .سپس باد ،اينها را به روسیه هم برد. 5000 متر يتن موادي چون سرب ،ماسه و رس بر سانتريفوژها ريخته شدند.
مردم شهر پريپيات از شهر خارج شدند.دايره اي به شعاع 30 کيلومتر تخليه شد.بيلو روسي هم اقدامات لازم را انجام داد. دستگاههاي تبليغاتي روسيه پوشش خبري نسبتا خوبي داد قبلا در حوادثي اينچنيني چون زمين لرزه و مشکلاتی در پلانتوهه اي ارال چنين پوششي داده نمي شد.
سرطان نادر تيروئيد در منطقه رشد رد و حوادث جبران ناپذيري از نظر زيست محيطي و بهداشتي رخ داد.اين حادثه امنيت راکتورهای روسيه در تمام جمهوري ها استفاده مي شد را شديدا زير سوال برد. اين راکتورها امنيت خوبي نداشتند و گرافيت آنها اشتعال پذير بود.
مردم آلمان پس از حادثه چرنوبيل خواستار بر چيدن اين پلانت ها در شورشان شدند. و توليد الکتريسيته با نيروي هسته اي هم زير سوال رفت.بسياري از مسئولين مرتبط با اين حادثه تنبيه و اخراج شدند و وزارتي مرتبط با انرژي هسته اي ايجاد شد.اما ار از ار گذشته بود و کابوس هولناک به وقوع پيوسته بود.
کابوس انسانی
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید