دزیمتری پرتو و انواع آن

پرتوهای یونساز و غیر یونساز و اثرات آن روی بدن انسان

پرتوهای یونساز و غیر یونساز و اثرات آن روی بدن انسان

پرتوهای یونساز و غیر یونساز و اثرات آن روی بدن انسان

 فرمت:Pdf    تعداد صفحات: 22

تهیه و تنظیم: مهندس جعفر اکبری

پرتوهای غیریونساز به دلیل اینکه درجه بزرگی از طول موج را دارا هستند اثرات مختلفی بر روی بدن دارند.

پرتوی خورشیدی: پرتو خورشیدی که از اتمسفر عبور می کند شامل 55% اشعه مادون قرمز, 40% پرتوی قابل رویت و 5% پرتوی ماوراء بنفش می باشد.

پرتوی مادون قرمز: طول موج طیف IR از 75% میکرومتر تا 3000 میکرومتر است. هر جسم داغی پرتوی مادون قرمز تابش می کند.

منابع عمده صنعتی تولید پرتو مادون قرمز شامل : کوره ها ، فلزات داغ ، تجهیزات آب زدایی ، تجهیزاتی که برای خشک کردن و پختن رنگ ها و پوشش سطوح استفاده می شوند ، و گرمای نقطه ای . پرتو مادون قرمز توسط لیزرهای خاص و تجهیزات فیزیوتراپی پزشکی تولید می شوند .

پرتو مادون قرمز زیر سطح ظاهری پوست نفوذ نمی کند ، این پرتو اثر خود را – به صورت گرم کردن پوست و بافت های خارجی آن بروز می دهد .

طیف نزدیک پرتو مادون قرمز ( ۷۵/. میکرومتر تا 1.5 میکرومتر ) می تواند باعث سوختگی حاد پوست و در نتیجه می تواند سبب افزایش پیگمانتاسیون پوست شود.

طول موج های کوتاهتر همچنین می توانند در عنبیه و قرنیه جذب شوند و گرما را به عدسی منتقل کنند . مواجهه بیش از حد چشم با طیف نزدیک پرتو مادون قرمز در کوره ها یا هر جسم داغ  دیگر می تواند سبب ایجاد کاتاراکت شیشه کاران یا کاتاراکت گرمایی شود .

مواجهه بیش از حد با طیف نزدیک پرتو مادون قرمز همچنین می تواند با تغییر حالت طبیعی پروتئین ها سبب آسیب شبکیه شود. مواجهه مزمن بت مقادیر زیاد پرتو مادون قرمز سبب dry eye قرنیه چشم می شود .

آستانه تابش پرتو مادون قرمز برای ایجاد کاتاراکت از طریق رابطه بین تابش و دمای عدسی برای مواجهه طولانی مدت (بیشتر از ۵ دقیقه در شرایط عادی ) بین رنج ۱۶۳ تا ۱۷۸ میکرو وات بر سانتی متر مربع تعیین شده است . این رنج بایستی تا ۵۰ ٪ برای کارگرانی که کارهای سنگین در جاهای محصور با گرمای بالا انجام میدهند کاهش یابد .

اطلاعات موجود نشان می دهد آسیب های چشمی حاد از اجسام داغ ملتهبی که در صنایع یافت می شوند می تواند با شدت انرژی بین ۴ تا ۸ وات ثانیه بر سانتی متر مربع (۱ تا ۲ کالری بر سانتی متر مربع ) در قرنیه اتفاق بیفتند. بافت های چشمی بسته به طول موجی که جذب می شود می توانند درگیر شوند.
دوز مجاز ماکزیمم 0.1 تا 0.8 وات ثانیه بر سانتی متر مربع (0.1 تا 0.2 کالری بر سانتی متر مربع ) می تواند رخداد اثرات حاد را محدود کند .

حفاظت در برابر IR

بازتاب پرتو مادون قرمز توسط شیلدهای آلومینیومی و لباس های آلومینیومی اغلب برای کاهش مواجهه با پرتو مادون قرمز و گرمای حاصل از آن برای کارگرانی که در کوره ها و دیگر کارهای مرتبط با فلزات داغ کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرند .عینک ها و شیلدهای صورت بایستی جز وسایل حفاظتی باشند .

 

پرتو مرئی

پرتو مرئی رنج پهنای ۶۰۰ تا ۷۵۰ نانومتر را شامل می شود . مواجهه شدید با منابع خیلی درخشان با پالس کوتاه نظیر لیزرهای پالس دار و لامپ های فلش دار الکتریکی با شدت بالا می تواند باعث آسیب های حرارتی در شبکیه شود .

طول موج های در محدوده ی آبی (۴۰۰ تا ۵۰۰ نانومتر) می تواند همچنین سبب یک آسیب فوتو شیمیایی در شبکیه شود . حفاظ کشیدن و اجتناب از مواجهه راه های اصلی کنترل هستند

کمیت و کیفیت نور در دسترس در محیط کار می تواند مشخص شود. خیرگی در جایی که شدت نور بالاست و جایی که کارگران ممکن است نور بازتابی از منابعی مانند پایانه های تصویری ویدئویی (VDT) را ببینند مشکل معمول است . نور بایستی برای عملکرد یا وظیفه کافی باشد اما نباید آنقدر زیاد باشد که سبب ایجاد خیرگی یا خستگی بینایی شود .

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 • پرتو فرابنفش

 • پرتو میکروویو و پرتو فرکانس رادیویی

 • لیزر و انواع آن

 • برنامه ایمنی مقابل لیزر

 • پرتوهای X و گاما

 • ذره آلفا, بتا و نوترون

 • اثرات ناشی از پرتوهای یونساز

 • اثرات دیررس تشعشع با مقدار کم

 • پیشگیری و حفاظت در برابر پرتوهای یونیزان

 • و …

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با پرتوهای یونساز و غیر یونساز و اثرات آن روی بدن انسان داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

⇐ دز مجاز پرتوهای یونساز

ارزشیابی پرتوهای یونساز

اثرات زیست شناختی پرتوهای یونساز

⇐ پرتوهای یونیزان و غیر یونیزان

⇐ اثرات بیولوژیکی پرتوهای غیر یونساز

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *