دستورالعمل های لازم در تونل سازی

پاورپوینت ایمنی در تونل ها

پاورپوینت ایمنی در تونل ها
رتبه 3 از بین 1 رای

پاورپوینت ایمنی در تونل ها

پاورپوینت ایمنی در تونل ها

براي اجراي تونل، تونل را از دو سر شروع به حفاري مي‌كنند و در وسط در نقطه‌اي به هم مي‌رسند. به همين دليل بايد مسير تونل و حفاري مرتباً توسط نقشه‌بردار كنترل شود تا حفاري از مسير خود خارج نشود. لذا احداث ايستگاه نقشه‌برداري از ديگر ملزومات است.در كارگاه تاسيسات صنعتي (شامل كمپرسورخانه، مولد برق، مخزن آب) و تاسيسات رفاهي (محل استراحت ، غذاخوري، حمام و دفاتر اداري) نيز بايد احداث شود.

انبار مواد منفجره نيز با ضوابط امنيتي خاص خود نيز بايد احداث شود. بعد از اين مراحل، تجهيزات و وسايل لازم بايد تامين شود كه شامل ماشین آلات و دستگاهها مي‌باشد.

در حفاري‌هاي سطحي و معادن روباز شيب موقت ديواره‌ها و شيب كلي آنها با توجه به خصوصيات مكانيكي سنگ‌ها بايد به گونه‌اي تعيين شود كه خطر ريزش نداشته باشد. در جبهه كارهاي فعال وقتي انتخاب شيب موقت براي پايداري كوتاه مدت مجاز است كه اطمينان كافي از عدم ريزش وجود داشته باشد.

كلاً روش‌هاي حفاري بستگي به جنس زميني دارد كه تونل در آن احداث خواهد شد. حفاري به روش آتشباري يا انفجار مي‌تواند صورت بگيرد. و نيز مي‌تواند با كمك ماشين‌هاي حفاري انجام گيرد. يكي از اين ماشين‌هاي حفاري ماشين TBM است.

ماشین حفار TBM :

یکی از مهم ترین و معروفترین ماشین های حفار در روش حفاری با ماشین های حفار  دستگاه TBM است . به علت هزینه های بالای خرید و استفاده از این ماشین و هزینه های استهلاکی آن باید در ابتدای پروژه ها به صرفه بودن استفاده از این ماشین به دقت بررسی شود . تا از نظر اقتصادی لطمه ای به پروژه وارد نشود . برای مثال قیمت نوعی از این ماشین در حدود دوازده میلیون دلار است و به همین دلیل در پروژه های بزرگ که صرفه ی اقتصادی دارد از این ماشین استفاده می شود . در این جا سعی می شود خواننده با قسمت های مختلف این ماشین ، نحوه کار ماشین و خصوصیات اصلی این ماشین آشنا شود .

الف – قسمت های مختلف ماشین حفار :

 1. بدنه
 2. موتور محرکه
 3.  صفحه حفار
 4. ابزار برش
 5. چنگ زنها
 6. جک های رانش صفحه حفار
 7. سیستم بارگیری و تخلیه مواد حفر شده
 8. بازوی نصاب

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با پاورپوینت ایمنی در تونل ها داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت خطرات فضای بسته در تونل و الزامات ایمنی آن

ایمنی تونل و کار در فضاهای بسته

⇐ ایمنی کاربردی تونل

دستورالعمل های لازم در عملیات تونل سازی

 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید