استاندارد ایزو ISO

نگاهی کوتاه به استاندارد ISO/TS 29001

 نگاهی کوتاه به استاندارد ISO/TS 29001

نگاهی کوتاه به استاندارد ISO/TS 29001

مقدمه

که بیانگر الزامات سیستم ISO/TS استاندارد 29001 مدیریت کیفیت سازمانهای تامین کننده محصولات و خدمات برای صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی می باشد، انتظار می رود که در آینده ای نزدیک به استانداردی منحصر به فرد، مشترک و الزامی در صنایع نفت و گاز تبدیل گردد.

برای تولید کنندگان تجهیزات ISO/TS استاندارد 29001 و مواد صنایع نفت و گاز، تامین کنندگان خدمات به صنایع نفت و کاز و استفاده کنندگان این تجهیزات، مواد و خدمات کاربرد دارد.

این استاندارد همچنین برای شرکتهای ممیزی و صادر کننده گواهینامه کاربرد پیدا می کند. این سیستم جهانی در حقیقت جایگزین سیستمها، ممیزیها و گواهینامه های متعدد در صنایع نفت و گاز خواهد بود.

چرا استاندارد مختص صنایع نفت و گاز؟

چرا صنایع نفت و گاز نیازمند سیستم مدیریت کیفیت مخصوص به خود می باشند؟ استاندارد جهانی موجود برای یک ، ISO سیستمهای مدیریت کیفیت، 9001:2000 استاندارد عمومی بوده و می باید جوابگوی نیازمندیهای تعداد زیادی از صنایع و سازمانها باشد. در این رابطه اشاره کرد ISO می توان به ویرایش قبلی استاندارد 9000 که نیازمندیهای آن به اندازه کافی انعطاف پذیر نبوده و امکان بکارگیری کامل آن برای شرکتهای نرم افزاری، تولیدکنندگان محصولات ساده و شرکتهای خدماتی چون بیمه و بانکها وجود نداشت.

در مقابل، به علت نیازهای بحرانی صنایع نفت و گاز، این بخش نیازمند سیستم مدیریت کیفیت مختص به خود بوده تا بتواند تمامی حساسیتهای این صنعت را پوشش دهد.

ملاحظات ایمنی پرسنل و عموم مردم به علت فشار بالای سیالات در اینگونه صنایع و محافظت از محیط زیست از دیگر دلائل بوجود آمدن این استاندارد می باشد. عنصر کلیدی در تضمین ایمنی محصولات و خدمات و همچنین تداوم در تامین آنها، اجرای سیستم مدیریت کیفیت توسط پیمانکاران خدمات و تامین کنندگان کالاها می باشد؛ صنایعی که در آنها نتایج خرابیهای فاجعه انگیز، غیر قابل تحمل بوده و لزوم بکارگیری استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

ISO/TS الزامات تکمیلی 29001

شامل متن کامل استاندارد ISO/TS استاندارد 29001 و الزامات خاص صنایع نفت و گاز ISO 9001:2000 برای طراحی، توسعه، تولید، نصب محصولات و ارائه خدمات می باشد. هر چند برخی از این الزامات تکمیلی ممکن است در نگاه اول غیر ضروری به نظر برسند، اما برآورده کردن آنها به منظور اتخاذ اقدامات پیشگیرانه توسط سازمانهایی که تولیدات و یا خدمات آنها در معرض سخت ترین و کلیدی ترین شرایط بوده، لازم است. برخی از این الزامات تکمیلی عبارتند از:

تجزیه و تحلیل عدم انطباق های میدانی

از عدم انطباقهای شناسایی ISO/TS استاندارد 29001 شده بعد از تحویل یا استفاده از محصول با عنوان ” عدم انطباق های میدانی ” یاد کرده و وجود یک روش برای مدیریت کردن عدم انطباقهای محصول شامل عدم انطباق های میدانی را لازم دانسته است. یکی از جنبه های حیاطی اجرای سیستم مدیریت کیفیت برای صنایع نفت و گاز لزوم پیگیری و تجزیه و تحلیل عدم انطباق های میدانی می باشد. هر چند در برخی موارد، به علت بعضی محدودیتها، عدم انطباق های میدانی قابل تجزیه و تحلیل نمی باشند، اما اکثرا تحلیل آنها اطلاعات ارزشمندی را برای سازمان جهت اتخاذ اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه تامین می نماید.

مشخصه های کنترلی (Control Features)

تعداد روشهای ISO در حالی که استاندارد 9001:2000 اجرایی مدون را به 6 عدد کاهش داده است، استاندارد شامل الزامات مستندسازی تکمیلی ISO/TS 29001 تحت عنوان مشخصه کنترلی می باشد. مطابق لغت نامه این استاندارد مشخصه کنترلی روشی مدون برای اجرای فعالیتها، تحت شرایط کنترل شده به منظور انطباق با الزامات مشخص شده می باشد.

برای بسیاری از صنایع کاهش تعداد روشهای اجرایی اختلالی در اجرایفرآیندهای آنها ایجاد نمی نماید؛ اما در صنایع نفت و گاز نیاز به روشهای اجرایی تکمیلی به منظور اجرای تحت کنترل فرآیندها یک امر اجتناب ناپذیر می باشد. .وجود یک روش اجرایی مدون موجب کمک به پرسنل برای اجرای امور و فرآیندها مطابق با الزامات تعیین شده توسط سازمان می شود.

ISO/TC و 67 API همکاری این استاندارد نسبتا جدید نتیجه همکاری موسسه نفت و کمیته فنی ایزو (API) آمریکا می باشد.

این استاندارد اولین همکاری (ISO/TC 67) این موسسه و کمیته نبوده و قبلا نیز در تدوین استانداردهای فنی همکاریهایی را با یکدیگر داشته اند.
(John Modine) مطابق گفته های آقای جان مودین بهترین راه برای API مدیر برنامه صدور گواهینامه های افزایش مقبولیت این استاندارد استفاده از استانداردهای API پیشین سیستم کیفیت تهیه شده توسط کمیته کیفیت محقق ISO/TS بوده که این موضوع در استاندارد 29001 شده است. همچنین وی از این استاندارد با نام ” یک صنعت – یک استاندراد ” نام برده که اشاره به جهانی بودن آن دارد.

ISO/TS گواهینامه 29001 به مفهوم به ،ISO/TS دریافت گواهینامه 29001 رسمیت شناختن سیستم مدیریت کیفیت سازمان توسط یک سازمان معتبر و بی طرف می باشد. در صورت تمایل سازمان به دریافت گواهینامه، پس از این که سیستم استانداردها مربوط به ورژن 2007 هستش و متاسفانه فعلا ورژن 2010 رو در دسترس ندارم.

مدیریت کیفیت و تطابق آن با الزامات استاندارد توسط یک ممیز خارجی مورد تأیید ISO/TS 29001 قرار گرفت، گواهی نامه به سازمان اعطا می شود.
در شرکت کاوش ISO/TS 29001 شرکت کاوش با تجربه بیش از 12 سال و اجرای بیش از 260 سیستم مدیریتی و کیفیتی در صنایع مختلف از ISO/TS پیشتازان عرصه پیاده سازی استاندارد 29001 این شرکت ، مشتمل بر ISO/TS می باشد. تیم 29001 مشاوران با تجربه ای است که تاکنون در شرکتهای متعددی از جمله ستاد و تدارکات مناطق نفت خیز جنوب سیستمهای مدیریت کیفیت را پیاده و اجرا نموده است.

برای جزئیات بیشتر به سایت اینترنتی شرکت کاوش مراجعه فرمایید.

صلاحیت ها و مجوزهای کاوش

  • تأیید صلاحیت از مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتیایران
  • تأیید صلاحیت از سازمان مدیریت و برنامه ریزی
  • از آلمان و انگلیس ISO گواهینامه 9001:2000
  • پروانه خدمات مهندسی از وزارت صنایع
  • عضویت در گروه مشاوران بنیاد مدیریت کیفیت اروپا (EFQM)
  • عضویت در انجمن مشاوران مدیریت ایران
  • مشاور مورد تایید وزارت نیرو، ساپکو و سازه گستر

لینک دانلود

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با نگاهی کوتاه به استاندارد ISO/TS 29001 داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

آشنایی با استانداردهای بین المللی HSE

پکیج آموزشی HSE

 

نگاهی کوتاه به استاندارد ISO/TS 29001
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید