متو اکسید کربن (CO)

نکات مهم برای انتخاب دستگاه هشدار دهنده نشت گاز منوکسید کربن

نکات مهم برای انتخاب دستگاه هشدار دهنده نشت گاز منوکسید کربن

نکات مهم برای انتخاب دستگاه هشدار دهنده نشت گاز منوکسید کربن

 

با نصب آسان دستگاه در محل، باید جهت هشدار بر روی 100ppm گاز تنظیم شده باشد.همچنین باید دارای سیستم های خرابی سنسور باشد تا در صورت بروز مشکل، عدم عملکرد خود را اعلام نماید.با یک بار فعال شدن آلارم هشدار آشکارساز،باید حالت هشدار حتی پس از خروج گاز از محیط و قطع آژیر به حالت فعال بماند تا در صورت عدم حضور فرد در محیط، پس از مراجعه مجدد ،متوجه بروز خطر شده و جهت جلوگیری از تکرار خطر اقدامات لازم را مبذول دارد.

بر روی بسته بندی محصول حتما ً باید مشخصات سازنده ،آدرس  و شماره های تماس و روش های ارتباطی با سازنده کاملا ً مشخص و واضح باشد تا کاربران ضمن اطمینان از وجود مرکزی معتبر در تولید این کالای حساس ، در صورت بروز  هر گونه اشکال یا سوال بتوانند به راحتی با تولید کننده در تماس باشند و از فرایند پشتیبانی استفاده کنند.

به دلیل کوتاه بودن طول عمر حسگرها( 3سال تا 7 سال) ،سنسور دستگاه بهتر است قابل تعویض باشد.دستگاه باید شامل تاریخ تعویض بعدی  سنسور و کالیبراسیون باشد که در موقعیت معمولی نصب، به صورت واضح قابل رویت است.

دستگاه باید حداکثر در کمتر از مدت 1 دقیقه پس از زمان قرارگیری در معرض گاز CO با نسبت متوسط هشدار دهد.پس از قرار گرفتن در معرض گاز CO با نسبت حجمی بالا، دستگاه باید طی مدت حداکثر 3 دقیقه پس از اینکه در معرض هوای تمیز قرار گرفت،به حالت عادی برگردد.دستگاه کامل شامل باتری داخلی، باید قبل از کاهش ولتاژ خروجی باتری که عملکرد صحیح دستگاه را مختل می کند، یک هشدار دیداری یا شنیداری ایجاد کند.

برخی آپشن های غیر اجباری اما لازم جهت افزایش ایمنی در ذیل ارائه می گردد:

حساسیت بالا و اعلام سریع:

با توجه مضر و خطرناک بودن گاز منوکسیدکربن حتی در غلظت های پایین و حتی در مدت زمان قرارگیری کوتاه مدت انسان در برابر آن ، سرعت عمل و تشخیص سریع یک هشدار دهنده از اهمیت بالایی برخوردار است.لذا حتی ثانیه ها در سرعت تشخیص نشتی گاز می تواند یک عامل تعیین کننده و بسیار حائز اهمیت باشد.

مجهز بودن به باتری :

عدم وجود باتری و وابستگی به جریان برق شهری، به معنی عدم وجود ایمنی در زمان قطعی برق شهر است.فراموش نشود که استفاده از تجهیزات ایمنی در جهت به صفر رساندن میزان خطر و افزایش ایمنی می باشد. لذا استفاده از تجهیزاتی که فقط در شرایط نرمال ایده ال دارای عملکرد مناسب است ، امری غیر عقلانی می باشد.این امر می تواند حتی به دلیل ایجاد حس امنیت کاذب ، باعث عدم بررسی های لازم ایمنی از جمله : بررسی سلامت لوله های بخاری و غیره گردد و شرایط خطر را برای زمان های همچون مورد مذکور، ایجاد کند.

 

ضمانت و خدمات مناسب :

وجود تیم فنی و پشتیبانی قوی،خدمات مناسب و گارانتی معتبر و قابل اعتماد در تأمین تجهیزات ایمنی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است،زیرا می تواند سرمایه گذاری و هزینه های صرف شده در این زمینه را ثمربخش نماید.

صفحه نمایش میزان و غلظت نشتی گاز :

نمایشگر نشان دهنده میزان و غلظت نشتی گاز، علاوه بر اعلام میزان خطر ، می تواند در زمان های اولیه نشت گاز و در زمانی که نشتی هنوز بسیار پایین تر از حد اعلام خطر است، فرد را هشیار می کند و حتی می تواند به عنوان یک ابزار دقیق در پیدا کردن محل نشتی گاز، کمک بسیار شایانی نماید.

وجود بیمه کننده :

وجود بیمه نامه مسئولیت مدنی بر روی دستگاه ، امنیت خاطری را ایجاد خواهد کرد تا در صورت عدم عملکرد دستگاه و ایجاد خسارات جانی و مالی، فرد تحت پوشش بیمه درآید.

جدول ارائه شده در مورد تأثیر غلظت های مختلف منوکسیدکربن توسط موسسات مرتبط  کانادایی

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *