آموزش جامع تجزیه و تحلیل آماری

نتایج بررسی آماری حوادث ناشی از کار

نتایج بررسی آماری حوادث ناشی از کار

نتایج بررسی آماری حوادث ناشی از کار

نتایج  بررسی آماری حوادث ناشی از کار (کشورهای ترکیه، یوگسلاوی و هندوستان)

منبع: سایت سازمان جهانی کار(ILO)

گردآورنده و مترجم: لیلا حسنی

نتایج بررسی های آماری حوادث ناشی از کار در کشور ترکیه ( در طی سالهای 1995 تا 1997 )

بر طبق بررسی های صورت گرفته توسط  ILO، سالانه 250/000/000 حادثه در سطح دنیا اتفاق می افتد و نرخ تلفات ناشی از حوادث، 14 نفر در هر 100000 نفر حادثه دیده می باشد. با توجه به نرخ بالای حوادث در سطح دنیا، تنها 15-5 درصد نیروی کار، به سرویس های بهداشت حرفه ای (در محل کار) دسترسی دارند.

و اما آمار بدست آمده در کشور ترکیه حاکی از آنست که نرخ حوادث مرگبار در این کشور سالانه به میزان 22.3 نفر در هر 100000 حادثه دیده می‌باشد و از هر 100000 حادثه به وقوع پیوسته، 976.7 حادثه می تواند مرگبار باشد، ولی در سال 2000، نرخ تلفات مرگبار شامل 13.9 نفر به ازای هر 100000 حادثه بود و نرخ تکرار حوادث به میزان 14.3 حادثه از هر 100000 حادثه می باشد.

آمار پیش رو بر اساس اطلاعات حاصل از آمار حوادث صنعتی در مؤسسه بیمه اجتماعی ( SII ) می باشد و تنها کارگران مشمول بیمه اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته اند که معادل 14.5% جمعیت کل کشور می باشند. این مطالعه آماری، در سالهای 1995 تا 1997 در منطقه Aegean Region که شامل شش استان بوده و 11.5% جمعیت کشور ترکیه را تحت پوشش قرار داده و به عنوان یک منطقه صنعتی بحساب می آید، صورت گرفته است.

بر اساس جدول 2 ، این بررسی در سه بعد نیروی کار، محیط کار و شرایط کاری مورد بررسی قرار گرفته است. در این طول این سه سال، تعداد کل حوادث 1694 حادثه بوده که 351 حادثه (معادل20.7%) آنها منجر به مرگ شده است. نرخ میانگین حوادث در طی این دوره سه ساله، 79.2 حادثه شغلی به ازای هر 100000 نفر نیروی کار و نرخ میانگین حوادث مرگبار، 16.4 حادثه به ازای هر یکصد هزار نفر می باشد.

بر طبق جدول 3، 93.9 درصد حادثه دیدگان مرد می‌باشند و میانگین سنی حادثه دیدگان 23.3 سال است. بر همین اساس 1.5 جمعیت مورد مطالعه در معرض خطر جدی و ریسک بالایی قرار دارند که تقریباً 1/3 این جمعیت در رده سنی پایین هستند. 30% حادثه‌دیدگان در این رده سنی ( زیر 18 سال ) در بخشهای ساختمان سازی و معدن و استخراج دچار‌آسیب و یا حادثه شده اند. در کل گروههای سنی، بالاترین ریسک شامل گروه سنی متوسط (سنین 19 تا 44 سال) و معادل 78.3% می باشد.

در مورد محل کار، 63 درصد حوادث مربوط به کارگاه های با جمعیت زیر 50 نفر است که تقریباً نیمی از این حوادث (معادل 43 درصد آنها) مربوط به کارگاههای با جمعیت کمتر از 9 نفر می باشد. بنابر این توزیع حوادث مرگبار در کارگاه های کوچکتر بالاتر می باشد. به علاوه، تکرارپذیری حوادث در این نوع کارگاه ها بیشتر است.

بالاترین آمار حوادث به ترتیب مربوط به بخش های تولیدی (معادل 52 درصد )، ساختمان‌سازی ( معادل 23.1%) و معدن و استخراج ( معادل 11.8 درصد ) می باشد. اکثریت حوادث ناشی از CIUB ( انواع بریدگی‌ها ) و معادل 35.6 درصد بوده و سپس حوادث ناشی از سقوط در رده بعدی و معدل 21 درصد کل حوادث می باشند.

16.8 درصد حوادث در طی روزهای آخر هفته (شنبه و یکشنبه) و 5 درصد آنها در ساعات اضافه کاری و 26.7 درصد آنها نیز در طی شیفت های عصر و شبانه، به وقوع پیوسته اند. بنابر این اضافه کاری در شب، یک فاکتور مهم در احتمال آسیب‌دیدگی یا وقوع حوادث مرگبار در محل کار می باشد. بررسی ها نشان می دهد که ریسک حوادث مرگبار در شیفت های بعد از ظهر و شب، 1.6 برابر بیشتر از شیفت های روزانه است. این حقیقت نشان می دهد که استراتژی پیشگیری از وقوع حوادث باید بر اساس تغییر شرایط کاری، برنامه‌ریزی گردد.

ادامه مطلب را با دانلود فایل ورد مشاهده کنید.

نتایج بررسی آماری حوادث ناشی از کار

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با نتایج بررسی آماری حوادث ناشی از کار داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

حتما بخوانید:

تئوری های علل وقوع حوادث ناشی از کار

مسئولیت حقوقی و کیفری حوادث ناشی از کار

⇐ آمار حوادث ناشی از کار

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *