ارزيابی ارگونوميكی ايستگاه كاری پرستاران بيمارستانهای تهران به روش OWAS

ارزيابی ارگونوميكی ايستگاه كاری پرستاران بيمارستانهای تهران به روش OWAS

 

از شايع ترين عوارض ناشي از كار ، ناراحتي هاي اسكلتي عضلاني است. اين اختلالات سبب از دست رفتن زمان كار ، افزايش هزينه ها ، آسيب هاي انساني نيرو و كار ميگردد .

روش تحليل حالتهاي بدن در حين كار OWAS از روش هائي است كه به بررسي اين اختلالات می پردازد . در پژوهش انجام شده وضعيت ايستگاه هاي پرستاري در 8 بيمارستان تهران مورد مطالعه قرار گرفت . اهم نتايج به دست آمده عبارتند از :
وضعيت كمر در 19 درصدموارد مستقيم است . در 71 درصد خميده ، در 4 درصدپيچيده و در 6 درصد خميده و پيچيده است .

وضعيت بازو ها در 91 درصد موارد زير ارتفاع شانه ها قرار دارد . در 5 درصد يك دست بالاي ارتفاع شانه ها و 4 درصد موارد هر دو دست بالاي ارتفاع شانه ها قرار دارند .

وضعيت پاها در 19 درصد پاها در حالت نشسته ، 68 درصد ايستاده بر روي دوپا ، در 5 درصدايستاده روي يك پا، در 2 درصدايستاده روي 2 زانو خميده و در 6 درصد بحالت چمباتمه زدن است .

 وضعيت نيرو در 96 درصد موارد نيروي كمتر از 10 كيلوگرم و در 4 درصد موارد نيروي بيش از 20 كيلوگرم مصرف مي شود .

وضعيت بدني: در 24 درصد موارد وضعيت بدن طبيعي، در 68 درصد استرس زا، در 5 درصد مضر ، درصد بسيارمضر  است

منبع:
http://jouybari.blogfa.com
ارزيابی ارگونوميكی ايستگاه كاری پرستاران بيمارستانهای تهران به روش OWAS
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید