وسایل حفاظتی تنفسی

ماسک های تنفسی

ماسک های تنفسی

ماسک های تنفسی

ماسک های فیلتردار ضدگاز و ضدمواد شیمیائی به دو گروه تقسیم بندی می شوند :

الف : ماسکهای نیم صورت

ب : ماسک های تمام صورت

الف) ماسک های نیم صورت : این ماسک ها فقط بینی و دهان را پوشش می دهند و در دو مدل تولید می شوند .

 1. تک فیلتـر
 2. دو فیلتـر

ب ) ماسک های تمام صورت : این ماسکها تمام صورت را پوشش می دهند و از آسیب دیدن چشمها و پوست صورت جلوگیری می کنند و در دو مدل تولید می شوند :

 1. تک فیلتــر
 2. دو فیلتــر

برای انتخاب نوع ماسک تنفسی رعایت نکات زیر ضروری است :

 1. میزان وجود اکسیژن در محلی که می خواهد ماسک مورد استفاده قرار بگیـرد
 2. میزان غلظت آلاینده ها
 3. ویژگی آلاینده های محیط

توجه شود که حتما” برای مشخص کردن میزان اکسیژن محیط و میزان غلظت آلاینده ها و انتخاب نوع ماسک تنفسی ( نیم صورت ـ تمام صورت ـ سیستم تنفسی هوارسان ـ سیستم پالایش تنفسی ـ سیستم تنفسی همراه با سیلندر ) حتما” با یک کارشناس ایمنی مشورت کنید .

برای انتخاب و خـــرید انواع فیلتـر و ماسک تنفسی می توانید به قسمت ماسکهای تنفسی نیم صورت و ماسک تنفسی تمام صورت و فیلترهای تنفسی وبسایت مراجعه نمائید و در صورت نیاز با شمارهای شرکت ایمنی صنعت پوشان کیان تماس بگیرید.

چگونه از ماسک تنفسی استفاده کنید؟

لطفا به عکس ها دقت کنید.مراحل استفده از ماسک بطور کامل شرح داده شده است.

تا حدامکان بندهای ثابت کننده ماسک را بکشید و با استفاده از دو دست خود در قسمت گردن و گونه نگه دارید ( شکل 1 )

 

حالا بندها را بکشید بطوریکه بتوانید صورت خود را درون ماسک قرار دهید  ( شکل 2 )

هنگامیکه گونه ها در محل مورد نظر خود در قسمت محافظ صورت قرار گرفت ، بندها را روی سر خود بکشید و طوری تنظیم کنید که بندها در گیره ماسک قرار گیرند و فشاری به صورت شما وارد نشوند (شکل 4 و 3 )

در این هنگام گیره ماسک بطور خوکار در محل خود قفل می شود.توصیه می شود که ابتدا بندهای گونه و سپس بندهای قسمت پیشانی و در آخر بندهای شقیقه ها را بکشید.اگر می خواهید بندها را شل کنید حلقه ی گیره ها را به آرامی بالا بیاورید .

این امر موجب می شود که بندها آزاد شده و به سمت عقب حرکت کنند و ماسک آماده جدا شدن از صورت می باشد.

 

کنترل درزهای ورود هوا ( مهر و موم کردن درزها )

قبل از ورود به محیط آلوده حتما درزهای ماسک و درزهای دریچه بیرونی را روی صورت خود کنترل کنید.هنگامیکه ماسک روی صورت قرار دارد رابط استاندارد ( مطابق تصویر ) را با کف دست خود ببندید و نفس عمیقی بکشید و در این هنگام ماسک به آرامی روی صورت قرار می گیرد و شما نمی توانید بیشتر از این حد هوا را به داخل بکشید. در این رابط  ماسک آماده استفاده می باشد.اگر متوجه روزنه ای شدید ، فورا” آن را پیدا کنید و برای رفع آن اقدام کنید . بعد از اینکه ایمنی درزها مطمئن شدید ، فیلتر یا وسایل تنفسی را به ماسک وصل کنید و کنترل موارد ایمنی را در تمام مراحل به کار ببرید.

حدالامکان افراد ریشدار از استفاده از ماسک تمام صورت خودداری کنند

هشدار :

افراد ريشدار و افرادی كه از عينک استفاده مي كنند نمی توانند از ماسک ضد گاز استفاده كنند. زيرا ريش و عينک باعث می شود كه ماسك به خوبي روي صورت آنها تنظيم نشود وكاهش كارايی ماسک را به دنبال دارد .افراد ريشدار بايد ريش خودرا اصلاح كنند تا از بروز خطرات احتمالی جلوگيری شود .

نگهداری، تميز كردن و ضد عفونی كردن ماسک :

جنس لاستيكی كه برای تهيه ماسک تنفسی می باشد ، دارای ويژگی هایی است كه تا مدتها دوام می آورد وبنابراين نيازی نيست . برای نگهداری آن در طولانی مدت اقدامات احتياطی خاصی انجام دهيد. در هر حال توصيه مي شود محافظهای صورت جديد را در بسته بندی اصلي آنها و در جای خشک و دور از رطوبت يا گرمای احتمالی نگهداری كنيد .

دماي محل بايد بين 0 تا 50 درجه سانتی گراد باشد . هنگام استفاده نكردن از ماسک برای جلوگيری از تماس با گرد وغبار بخارهای شيميايی سبک ودور ماندن از نور وگرمای شديد توصيه می شود آن را در یک محفظه بسته نگهداری كنيد. بعد از مصرف ماسك بايد با يك پارچه نرم تميز شود تا ذرات كثيف وعرق آن پاک شود . اگر خيلی كثيف شد می توان آن را با كمک يك ماشين ظرفشويی با حداكثر دماي 40 درجه با استفاده از پاک كننده هاي خنثی تميز كرد يا آروم با دست و آب ولرم ومواد پاک كننده خنثی تميز كنيد وبرای ضد عفونی كردن محافظ از صورت از دستمالهای آماده ضد عفونی كننده استفاده كنيد .

هنگام شستشو يا ضد عفونی كردن محافظ صورت بايد فيلتر رااز ماسك جدا كنيد وبه شدت مراقب سوپاپهای استنشاق باشيد .

نكات ايمنی: توصيه می شود قبل از استفاده با یک كارشناس مشورت كنيد

خطر:

در شرايطي كه غلظت  اكسيژن هوا كمتر از 19.5% و يا نامعلوم است از ماسکهای ضد گاز استفاده نكنيد استفاده نادرست منجر به مرگ ناشی از كمبود اكسيژن خواهد شد .

كارتريج ( فيلتر ) شيميايی متناسب با يك نوع گاز در مقابل ساير گازها كه انتظار می رود كارتريج آنها تصفيه كند . عملكرد درستی نخواهد داشت.

اگر نوع گاز مشخص نيست بهتراست از ماسک ضد غبار استفاده نشود . اگر غلظت گاز در محيط نامعلوم است از ماسک ضد گاز استفاده نكنيد در اين حالت طول عمر كارتریج شيميايی بسيار كم خواهد شد ، ويا كارتريج شيميايی اصلا درست عمل نمی كند. كارتريج ( فيلتر ) شيميايی متناسب با گرد وغبار ويا گاز موجود در محيط كارتان را انتخاب كنيد . در صورتی كه سيستم تنفسی ويا سيستم گردش خون شما  مشكل دارد ويا پزشک، شما رااز شركت در كارها يی كه نياز به استفاده از ماسك ضد گاز دارد منع كرده است از ماسک ضد گاز استفاده نكنيد.

حدالامکان ماسک را روی صورت ريش دار استفاد نكنيد.

اجزا یک سیستم کامل هوارسان

راهنمای استفاده از فیلترهای هوای تنفسی

راهنمای استفاده از فیلترهای هوای تنفسی

اجزا مورد نیاز برای سیتم هوارسان :

فیلتـر یونیت : جهت کاهش فشار هوای کمپرسور صنعتی و پالایش آلودگی هوای کمپرسور مورد نیاز می باشد. ( الزامی )

مخزن ذخیره هوای فشرده : این مخزن بر سر راه سیستم تنفسی قرار می گیرد تا در صورت قطع شدن برق بتواند هوای مورد نیاز اپراتور را در صورت نیاز تامین کند . ( در صورت موجود بودن ، انتخابی )

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با ماسک های تنفسی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

نکات کاربردی در انتخاب و تعیین طول عمر کارتریج ماسک های تنفسی ویژه بخارات آلی

روش های تدوین برنامه زمانبندی تعویض کارتریج ماسک های تنفسی

دستگاه های تنفسی SCBA و حفاظت تنفسی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
4 پاسخ
 1. deli
  deli می گوید

  با عرض درود و خسته نباشید
  برای تمیز کردن داخل وسل ها با سنگ و برس از چه ماسکی استفاده شود؟
  فن جهت تهویه هم نصب می باشد

  پاسخ
  • Sirvan Sheikhi می گوید

   سلام نوع آلاینده ای که داخل وسل ها وجود داره چی هست؟
   با توجه به نوع آلاینده می توان ماسک پیشنهاد داد

   پاسخ
   • deli
    deli می گوید

    آلاینده خاصی که از بیرون وارد شده باشد نیست. وسلی که از کارخانه سازنده آورده شده و نصب شده که بیشتر زنگ زدگی خود فلز هستش. الآن جهت تمیزکاری و باکس آپ برای آماده سازی جهت بهره برداری ( خب ما از ماسک های P3 استفاده میکنیم

    پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *