مدیریت بحران Crisis Management

لزوم تجدید نظر در مدیریت بحران کشور

لزوم تجدید نظر در مدیریت بحران کشور

لزوم تجدید نظر در مدیریت بحران کشور

تهیه و تنظیم: مهندس علی بهمنی

در علم مدیریت ایمنی، هزینه های بروز حوادث به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شود. در ارتباط با حادثه پلاسکو با اجازه از تمامی
اهل فن قصد تفکیک این هزینه ها را دارم تا عمق بروز این حادثه به خاطر نبود یک سیستم ایمنی، مشخص شود.

هزینه هایی که اگر سیستم های مدیریت ایمنی در شهر تهران و ساختمان پلاسکو هر کدام وظایف خود را به خوبی انجام داده بودند، ایجاد نمی شد؛ زیرا این حادثه با این وسعت بروز نمی کرد و آتش در مراحل اولیه ی خود خاموش می شد.

هزینه های مستقیم:

شهادت بیش از 20 آتشنشان فداکار (برای این عزیزان رقمی را نمی توان اعلام کرد) تخریب کامل ساختمان پلاسکو, سوختن تمام اجناس و تجهیزات
موجود در ساختمان پلاسکو, تخریب ساختمان های جنبی پلاسکو هزینه های مستقیم این حوادث شامل چندین هزار میلیارد ریال خواهد شد.

هزینه های غیرمستقیم:

بی سرپرست شدن حداقل 20 خانواده شهدای آتشنشان این حادثه که تبعات اجتماعی و فرهنگی سنگینی برای این خانواده ها و جامعه خواهد داشت.

خالی شدن جای 20 نیروی متخصص آتشنشانی که سالها در سازمان آتشنشانی فعالیت کرده و آموزش دیده بودند. آسیب های روحی-روانی کارکنان آتشنشانی که تا سالها دچار بحرانهای روحی ناشی از حضور در عملیات نجات همکاران خود خواهند شد.

بیکاری 4000 نفر شاغل در ساختمان پلاسکو که بیشترشان کارگران ساده دوخت و دوز هستند و احتمالاً بسیاری از این کارگران بیمه سازمان تأمین
اجتماعی نیستند و نمی توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. بیکار شدن تمام مشاغل وابسته به ساختمان پلاسکو در سراسر کشور که امکان محاسبه آن وجود ندارد. مثلاً پیک موتوری هایی که در طول روز با این ساختمان کار می کردند، کاهش تولید و فروش کارخانه های نساجی کشور، فروشندگان پوشاک در ساختمان پلاسکو و …

خدشه وارد شدن به اعتبار دولت، شهرداری تهران، سازمان آتشنشانی، سازمان مدیریت بحران و تمامی سازمانهایی که در ارتباط با این بحران از زمان قبل از بروز حادثه به منظور پیشگیری و در زمان بروز حادثه به منظور مدیریت بحران دخیل بوده اند.

ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکو

  • هزینه های مربوط به مهار بحران شامل هزینه های تأمین نیروی انسانی, تجهیزات و…
  • هزینه های غرامت بیمه
  • هزینه های درمان و درگیر بودن گروه درمان و اورژانس در این حادثه و …
  • هزینه های روحی-روانی پیامد این حادثه که کل جامعه را دچار بهت و اندوه کرده است و …
  • در صورت حوصله م یتوان این فهرست را تا چند صفحه ادامه داد.

اما هزینه های غیرمستقیم این حادثه از نظر سازمان بهداشت و ایمنی شغلی OSHA تا 20 برابر هزینه های مستقیم این حادثه برآورد می شود. یعنی با یک برآورد ساده احتمالا به چندین تریلیون ریال خواهد رسید.

حال با دانستن این مسئله باید به این سوال ساده جواب داد، چرا متولیان امر اقدامات لازم به منظور پیشگیری از بروز این قبیل حوادث را اجرا نکرده اند؟
اگر به طور واقعی از امروز دولت تمام حوادث ب هوقو عپیوسته این چند سال را بررسی کند به یک کلیدواژه مهم خواهد رسید:

نبود سیستم مدیریت ایمنی درست و واقعی متخصص در کشور.

از اینرو پیشنهاد می کنم برای آینده از امروز متخصصان امر با تهیه یک نامه از ریاست جمهوری درخواست کنند که سازمان ایمنی و بهداشت کار کشور به منظور ایجاد یک نظام سلامت کار تخصصی در کشور فارغ از چارچوبها و بوروکراسیهای تودرتوی وزارت کار و بهداشت ایجاد شود. همچنین در تشکیلات سازمانهای مرتبط با مدیریت بحران کشور تجدید نظر اساسی صورت پذیرد و افراد غیرمتخصص از این سازمانها حذف شوند و امکانات مناسب برای استفاده در زمانهای لازم در اختیار این سازمانها قرار گیرد.

 

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با لزوم تجدید نظر در مدیریت بحران کشور داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

مدل های مدیریت بحران PPT

دانلود کتاب مقدمه ای بر سامانه فرماندهی حوادث در مدیریت بحران

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *