سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای

فلسفه سیستم های مدیریتی (کیفیت و …)

فلسفه سیستم های مدیریتی (کیفیت و …)

فلسفه سیستم های مدیریتی (کیفیت و …)

سیستم های مدیریت کیفیت (quality management sytems) سیستم هایی هستند که با بالا بردن کیفیت مدیریت باعث بالا بردن کیفیت محصول یا خدمات می شوند . در واقع سیستم های مدیریتی failures (نقوص ) را به صورت ریشه ای و نه یلخی ! از میان بر می دارند(مثال عملی نوع مملکت گردانی خودمون هست که هر کاری و همینجوری اجرا می کنن …و بعد بدون اینکه review داشته باشیم طرح رو ول می کنیم .. اجرا شده و یا اجرا نشده ).
اکثر این سیستم ها از مدل دمینگ (PDCA) استفاده می کنند (plan ,do,check,act) به این صورت که بعد از تعیین خط مشی(policy) و راهبردها (guidelines) ابتدا طرح را پلن می کنند .. که در این مرحله پلن تمام طول عمر طراحی و پیاده سازی و روش های بازنگری در سیستم و دفع آن مد نظر قرار می گیرد … (حتی در مدل های پیشرفته که به safety net مشهور هستند تمام ریسک ها و opportunity ها مدنظر قرار می گیرند و برای هر کدام actin plan (اقدام اصلاحی) صادر می شود ) و بعد از آن طرح اجرا می شود .. نکته خیلی مهم فاز check (بازنگری) می باشد … که کاملاً در طراحی های اکثر مهندسان و مدیران ایرانی فراموش می شود و مدیریان هم به این فاز حیاتی اعتنایی نمی کنند در حالی که کلید QMS و دیگر سیستم های مدیریتی همین فاز review می باشد .
حتی دنیایی هم که خدا خلق کرده دارای این فاز است … تکامل جانداران …نمی تونیم بگیم بهترین سیستم های مدیریتی هم بدون اشکال هستند .. چون تجربه نشون داده حتی موشک هایی با ضریب ایمنی بالای 99 درصد هم سقوط کرده اند …پس مشکل کجاست … بهبود مستمر یکی از بهترین راه حل هاست (هر چند از نظر سیستماتیک دیگر این که ما اول یک کاری کنیم و بعد ایراداشو پیدا کنیم و بعد مشکل رو حل کنیم .. کاری غیر معقول است … و همونطور که گفتم دیگر ما باید دنبال safety nets باشیم ..
اما بهتر از این است که طرحی بدون بازنگری رها شود ).. برای این منظور از ابزارهایی استفاده می شود که در سیستم های مدیریتی مختلف متفاوت است … مثلاً FMEA SQC روشهای مختلف ارزیابی ریسک ، ابزارهای شش سیگماKPi , indicators و خیلی ابزارهای دیگه …بعد از اینکه عیوب سیستم شناسایی شد باید action plan صادر شود .سیستم های مدیریتی خیلی گسترده هستند … ISO 9001 … مثلاً ISO 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی است .. OHSAS 18001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای است (یا مثلاً 10 ANSI Z سیستم جدید مدیریت ایمنی و بهداشت است ) و یا ISO27001 سیستم مدیریت امنیت اطلاعات هستش و غیره ….البته در سیستم های یکپارچه اشتراکات این سیستم ها با هم یکپارچه شده و جلوی دوباره کاری ها و اتلاف وقت و سرمایه گرفته می شود.
فلسفه سیستم های مدیریتی (کیفیت و …)
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید