فصلنامه علمی اجتماعی ارگونومی (شماره 1)

فصلنامه علمی اجتماعی ارگونومی (شماره 1)

فصلنامه علمی اجتماعی ارگونومی (شماره 1)

فصلنامه علمی اجتماعی ارگونومی (شماره 1)

سال اول, شماره اول, تابستان 98

فرمت: Pdf تعداد صفحات: 20

در این فصلنامه با موضوعات زیر آشنا خواهید شد:

 • رنگ ها در ارگونومی

 • طراحی و ارگونومی محیطی

 • ارگونومی برای دندانپزشکان

 • ارگونومی کار با کامپیوتر

 • بررسی ارگونومیکی علایم راهنمایی و رانندگی و تأثیر آن بر کاهش حوادث ترافیکی

 • ارگونومی و تلفن همراه

 • ارگونومی در محیط های اداری

 • گفتگو و مصاحبه با دکتر معتمد زاده

 • گفتگو و مصاحبه با دکتر چوبینه

لاكچرى ترين رشته

امروزه واژه لاكچرى را زياد مى شنويم و تقريبا براى هر چيزى به كار برده مى شود و لوكس ترين، با ارزش ترين و گران ترين اشيا و اشخاص را با نام لاكچرى صدا مى زنند، اما چيزى كه در اين بين جا مانده اين است كه لاكچرى ترين رشته تحصيلى كدام رشته مى باشد؟

بدون شک ارگونومى يا مهندسى عوامل انسانى اگر لاكچرى ترين رشته نباشد قطعا در بين لاكچرى ترين رشته ها رتبه تک رقمى را به خود اختصاص مى دهد، اسم رشته ارگونومى جذاب و لوكس مى باشد و امروزه كالاهاى كه با طراحى ارگونومى به فروش مى رسند جزو وسايل تشريفاتى و لوكس مى باشند.

پس از گذشت سال ها از عمر رشته ارگونومى به خوبى مى توان ديد كه اين رشته از رويكرد شغلى فاصله گرفته و وارد زندگى اجتماعى مردم شده است، با وجود اين كه هنوز اين واژه براى بسيارى از مردم نا آشنا مى باشد و عده اى حتى اسم ارگونومى به گوششان نخورده است اما به خوبى مى توان ديد كه با چه سرعتى رو به رشد است و جايگاه خود را در تمام امور زندگى انسان پيدا كرده است.

اگر چه ارگونومى در ايران تقريبا رشد خوبى داشته اما كافى نبوده و تلاش و پشتكار زيادى از سوى دانشجويان و ارگونوميست ها مى طلبد كه اين رشته را به صورت كاربردى در جامعه گسترش دهند، در اين خصوص لازم است همه ارگونوميست ها و دانشجويان با تشكيل يک تشكل صنفى مطالبات به حق خود را از سازمان ها و وزارت خانه هاى متولى پيگيرى كنند.

اكنون نيز پس از تلاش هاى بسيار يک تيم منسجم، نشريه ارگونومى مجوز فعاليت گرفته كه علاوه بر رسالت اصلى آن مبنى بر نشر مطالب علمى و آموزشى، محيطى را جهت جمع شدن و تبادل نظر ارگونوميست هاى سراسر كشور فراهم كرده است. همچنين مجله دانشجویی ارگونومى آماده پذيرش نظرات، انتقادات و پيشنهادات جامعه علمى كشور مى باشد.

اميدواريم با تلاش ها و پيگيرى هاى دانشجويان، اين رشته را تقويت كرده و ارگونومى را به جايگاه واقعى آن برسانيم.

ارگونومی علمی است براي تطبیق نیازهاي انسان با محیط کار و زندگی، ارگونومی بر آن است که شرایط محیطی را مساعد شرایط فیزیکی انسان سازد تا اینکه انسان وادار نشود خود را با شرایط احتمالاً نا مناسب محیط کار سازگار نماید.

در يک سيستم تعدادي عضو به عنوان ارائه دهنده خدمات مشغول به خدمت مي باشند. و بنا به نوع خدمت و سرويس ارائه شونده از تجهيزات و تسهيلاتي از قبيل: ميز، صندلي ، كامپيوتر، فاكس ، تلفن و غيره در جهت پيشبرد اهداف سازماني استفاده مي شود تجهيزات و تسهيلات فراهم شده سليقه اي بوده و بدون توجه به وضعيت بدني كاركنان طراحي شده اند به مرور زمان انواع مشكلات و ناراحتيهاي اسكلتي و عضلاني براي كاركنان بوجود مي آورد كه بر روي كيفيت و كميت كار تاثير گذاشته و سبب نارضايتي را فراهم مي آورد.

 

الف : كاربرد رنگ در محيط كار

 

نقش رنگ ها در محیط کار

نقش رنگ ها در محیط کار

 

رنگ آميزي در و ديوار و ابزار و آلات در محيط كار به رنگ هاي بخصوص، مبتني بر اين است كه كارايي فرد در محيطي با رنگ دلخواهش افزايش پيدا مي كند. بنابراين ما بايد محيط هاي كار، را به رنگي درآوريم كه براي اكثر كاركنان و كارگران محيطي آرام بخش و مطلوب باشد. زيرا هدف فراهم آوردن شرايطي است كه هيچ فشار عصبي و رواني بر فرد وارد نشود. بطور كلي، رنگ ها براي اكثر مردم معني مشخصي داشته و واكنش هاي هيجاني تقريباً يكساني را درپي دارند.

 

ب: آثار عمومي فيزيولوژیکی رنگ ها

مطالعات نشان داده اند كه رنگها بر سيستم اعصاب سمپاتيک و پاراسمپاتيک اثر مي گذارند. تحريک و فعاليت بخش سمپاتيک سلسله اعصاب فيزيولوژي بدن از وضع بهينه و تعادل برمي گرداند. بعضي از رنگ ها موجب فعال شدن اعصاب پاراسمپاتيک مي شوند.

 

ج: خواص اختصاصی رنگ ها و اثر آنها بر عملكرد

رنگ ها هر كدام بر فرد اثر خاص و متفاوتي دارند. كه بدنبال آن رفتار كار و عملكرد فرد را تحت تاثير قرار مي دهد. روانشناسي كار، رنگ را در محيط كار به عنوان يک متغير فيزيكي در نظر دارد كه مي تواند بر ميزان بازدهي كاركنان تاثير بگذارد.

خاكستری

رنگ خاكستري رنگي است خنثي كه هيچ گرايشي را برنمي انگيزد، نه روشن است و نه تيره. اين رنگ عاري از هر نوع تحريک و واكنش است. به همين دليل در صنايع كاربرد فراوان دارد.

آبي تيره

اين رنگ به دليل اثري كه بر اعصاب پاراسمپاتيک مي گذارد، منجر به كاهش فشار خون و تعداد تنفس شده، احساس امنيت كارمند را افزايش مي دهد. چنانچه او بر اثر عواملي از قبيل ترس از عدم موفقيت، ارزشيابي و يا هر عامل خارج از محيط كار، دچار اضطراب و تشويش شده باشد، در محيطي با رنگ آبي، تنش او كاهش يافته و حساسيت و آسيب پذيري و در نتيجه خستگي رواني و جسمي او تقليل مي يابد.

بعضي از تحقيقات نشان داده اند كه استفاده از رنگ آبي احساس سرما و خنكي را برمي انگيزد. افراد در اتاقي كه رنگ سبز يا آبي داشته باشد بيشتر احساس خنكي مي كنند تا در اطاقي كه رنگ آن قرمز يا نارنجي است،

سرخ

رنگ سرخ نمايانگر نيروي حياتي است. سرعت نبض را بالا مي برد و ميزان دم و بازدم را افزايش مي دهد. اين رنگ به معناي تمايل و رغبت است. اين رنگ اصرار بر بدست آوردن نتايج است اين رنگ احساس گرما را برمي انگيزاند و موجب رها شدن انرژي ها و نيروهاي حياتي فرد مي شود. اين رنگ فعاليت هاي عمومي را افزايش مي دهد و احساس رقابت را تشديد مي كند. در ابتداي ساعات فعاليت، رنگي سازنده است اما در حالت خستگي عصبي و فيزيكي آزار دهنده است اين رنگ در محيط كار به شرطي مي تواند كارايي را افزايش دهد كه ساير شرايط نامساعد نباشد.

زرد

زرد روشن ترين رنگ است به همين دليل شادي افزاست. اثرش خوش رويي و شادماني است. وجود رنگ زرد در محيط كار افراد را در رهايي از مشكلات و موانع و تعارضات ياري مي بخشد. اين رنگ اميد بخش و دلالت كننده است. زيرا تنش زدا و عامل انبساط ماهيچه ها است.

بنفش

اين رنگ تركيبي از رنگه اي آبي و سرخ مي باشد. بنابراين بعضي از ويژگي هاي هر دو رنگ را داراست. يعني هم هيجان انگيز و هم آرام بخش است. محيط كار با محيط بنفش باعث مي شود كارگر يا كارمند بيشتر به جستجوي هويت خود رفته و به ذهنيات خويش عينيت بخشد. يعني افكارش را به عمل تبديل كند. به عبارت ديگر هر چيزي كه مورد تفكر واقع گردد بايد به حقيقتي ملموس تبديل شود.

قهوه اي

رنگ قهوه اي، سرخ تيره شده مي باشد. بنابراين به جاي زنده دلي رنگ سرخ، موجب دل مردگي و تسليم مي شود.

محيط كاري قهوه اي رنگ، نيروي حياتي و انفعالي كارمندان را نقصان مي بخشد و انگيزه هاي آنان را براي كار و فعاليت كاهش مي دهد و آنان را به افرادي بي تفاوت مبدل مي سازد. بنابراين رنگ قهوه اي براي محيط كار رنگ مناسبي نيست.

سياه

رنگ سياه رنگي است نفي كننده و متوقف كننده فعاليت. زيرا فرد را نوميد و دچار ياس كرده و احساس پوچي را در او تحريک مي نمايد. رنگ سياه تداعي كننده پايان همه چيز است. فرد در چنين محيطي دست به هيچ كار نمي زند زيرا براي او چيزي وجود ندارد. در پشت رنگ سياه زندگي كاملاً متوقف است.

ادامه مطلب را به صورت رایگان با دانلود مجله مشاهده کنید.

 

 • هر گونه سوالی در رابطه با فصلنامه علمی اجتماعی ارگونومی (شماره 1) داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

آرشیو مجلات ارگونومی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *