عملیات اطفا حریق در جنگل

فایرباکسها و لوله های نواری

فایرباکسها و لوله های نواری

از زماني كه آب بطور سيستماتيك به عنوان يكي از مواد اطفائي اصلي جهت خاموش كردن اكثر حريقها بصورت مستقيم و غير مستقيم بكار گرفته شده همواره فكر بشر به اين نكته معطوف گشته بود كه چگونه و با چه وسايلي آب را از منابع اصلي خود يعني چاهها – استخرها – رودخانه ها و غيره به محل مورد نياز خود انتقال دهند تا بتوانند آتش سوزي را مهار و خاموش نمايد بر اساس چنين فكري موفق به ساختن پمپ هاي آتش نشاني گرديدند كه جهت انتقال آب بوسيله لوله هاي متحرك و سبك و قابل انعطاف نيز استفاده گردد.

لوله های آتش نشانی :

لوله يكي از تجهيزات مهم و ابتدايي در آتش نشاني است كه از اهميت زياد برخوردار مي باشد اين وسيله كه نقش بسزايي در حريقها بعهده دارد در تمامي محلهائي كه نيروي آتش نشاني حضور مي يابد يافت شده و مورد استفاده قرار مي گيرد لوله مورد استفاده در آتش نشاني بايد مقاومت زيادي در مقابل فشار داشته و قابل انتقال آب با حداقل افت فشار باشد .

انواع لوله هاي مورد استفاده در آتش نشاني :

1- لوله هاي خرطومي ( گيرنده )

2- لوله هاي نواري لاستيكي ( دهنده )

3- لوله هاي لاستيكي هوزريلي ( دهنده )

مورد اول چون خارج از بحث آموزشي مي باشد مورد بحث قرار نمي گيرد .

بخاطر انعطاف پذيري بيشتر از كتان, پنبه, كنف, نايلون و مواد مصنوعي ساخته شده كه از دو بخش لايه داخلي و لايه خارجي تشكيل شده است. جنس قسمت خارجي نيز از كتان, پنبه, كنف و پلي استر مي باشد در اثر تركيدگي و سوراخ شدن از قسمت صدمه ديده بريده شده و مجدداً كوپلينگ مي شود .

حتما بخوانیدتجهیزات خاموش کننده دکتر گلمحمدی

جنس لوله كاملاً ازمواد لاستيك مي باشد كه از نظر وزن نسبت به لوله هاي كنفي سنگين تر بوده و در برخورد با اشيا برنده اگر آسيب ببيند آنرا مي توان آپارات و مجدداً مورد استفاده قرار گيرد .

لوله هاي نواري از هر جنس معمولاً داراي 20 متر طول بوده و قطر آن در اندازه هاي 5/1  و 5/2 و 4  اينچ مي باشد .

  1. آزمايش زمان تحويل
  2. آزمايش بعد از هر كاركرد
  3. آزمايش ماهانه

جهت آزمايش ماهانه از يك سر لوله كه داراي سرنازل شيردارباشد استفاده مي گردد ، بطوريكه لوله ها را بهم وصل كرده و با 10 بار فشار آنرا آزمايش مي كنيم براي هر بار شروع كار بايد فشار را آهسته اضافه نمود تا تحمل لوله مشخص شود هرگونه خرابي  بايد علامت گذاري شده و از سلامت كامل اتصالات ( كوپلينگها ) اطلاع داشته باشيد و كنترل انجام شود . در زمان سوارخ شدن لوله نواري در عمليات جهت عدم استفاده لوله تا زمان تعميرات بايستي يك سر ان گره زده شود

پس از تخليه كامل لوله با استفاده از يكي از روشهاي متداول لوله را جمع مي كنيم :

  1. روش توپي يک لا
  2. روش دولا
  3. روش زيگزاگ
  4. روش سری

توضیحات تکمیلی به همراه عکس ها را در پاورپوینت مشاهده کنید:

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *