اصول تهویه مطبوع در بیمارستان

طراحی سیستم های تهویه بیمارستان

طراحی سیستم های تهویه بیمارستان

طراحی سیستم های تهویه بیمارستان

تاسیسات تهویه مطبوع

اهمیت و حساسیت بحث تهویه مطبوع در بیمارستان سبب شده است که طراحی تاسیسات مکانیکی آن را از پیچیدگی خاصی برخوردار کند. در نتیجه دقت در محاسبات و رعایت اصول استانداردهای بین المللی که در مورد بیمارستانها وضع شده است بایستی دقیقاً مد نظر تاسیسات باشد، از طرفی بحث درمان بیمار در کنار ایجاد شرایط آسایش انسانها نیز از نکات اساسی تهویه مطبوع در بیمارستان است .

تمامی فضاهای یک بیمارستان اعم از اتاقهای عمل، جراحی، ریکاوری، بخش های بستری، آزمایشگاهها و … نیاز به گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان را دارند. دما و درصد رطوبت و نیاز هوای تازه در بعضی از فضاها دارای اهمیت زیادی است و در بعضی دیگر از فضاها دارای اهمیت خاصی نیست. برای آشنایی با نحوه طراحی و انتخاب سیستم های مناسب تهویه مطبوع در بیمارستان ابتدا بایستی با مبانی طرح آشنا شویم.

شرایط طرح داخل

تحقیقات پزشکی نشان داده شده است که کنترل دما و رطوبت و استفاده از تهویه مطبوع برای معالجه و درمان بیماران بسیار موثر و مفید است . برای مثال تامین محیط گرم برای مدت نسبتا طولانی سبب بهبود بیماران مبتلا به روماتیسم می گردد .

همچنین در بیماران قلبی که سیرکولاسیون خون جهت دفع حرارت از بدن به خوبی عمل نمی کند، توصیه می شود ، در شرایط آب و هوایی مناسب که سبب دفع حرارت از بدن توسط تشعشع و تبخیر می گردد ، قرار گیرند .

تمامی موارد فوق بیانگر این مطلب است که بحث تهویه مطبوع در بیمارستان علاوه بر ایجاد آسایش انسان هدف درمان را نیز دنبال می کند . همچنین فرق عمده سیستمهای تهویه مطبوع بقیه ساختمانها با بیمارستان این است که شرایط طرح داخل بایستی شرایط تمیز و عاری از عفونت و آلودگی باشد. برای رسیدن به این هدف بایستی مسیر حرکت هوا در تمامی فضاها تحت کنترل باشد.

فیلتراسیون هوا و خارج نمودن هوای محیط کثیف و بودار نیز از وظایف طراحان تاسیسات بیمارستان است .

معمولا حساسیت موارد فوق در بیمارستان هایی که دارای بخش سوختگی هستند بیشتر است، سوختگی سبب ایجاد ضعف شدیدی در بدن می شود. بدین جهت در موارد زیاد عفونت باعث مرگ و میر این بیماران می گردد و بایستی با رعایت اصول کنترل مسیر هوا از توزیع آلودگی و عفونت جلوگیری نمود.

تهویه صنعتی

طرح داخل از لحاظ دما و رطوبت

بر اساس کارهای تجربی و آزمایشی انجام شده شرایط طرح داخل کلیه فضاهای بیمارستانی چه در تابستان و چه در زمستان توسط ASHRAE تعیین شده است. محدوده دما و درصد رطوبت نسبی برای اتاقهای عمل در تابستان و زمستان دما در محدوده 76 درجه فار نهایت تا 68 درجه فارنهایت و رطوبت نسبی در محدوده 60 – 50 درصد است .

برای بخشهای بستری در تابستان محدوده دما 86-75 و درصد رطوبت 60-30 است و در زمستان دما 86 درجه فارنهایت و درصد رطوبت در محدوده 60-30 درصد است . همچنین در اتاقهای ریکاوری در تابستان و زمستان دما 75 درجه فارنهایت و محدوده رطوبت بین 60-50 درصد است . برای بقیه فضاهای بیمارستان نیز دما و درصد رطوبت جداول مربوطه تنظیم شده و خوانندگان جهت اطلاع بیشتر می توانند به مرجع  مراجعه نمایند .

طرح داخل از لحاظ هوای تازه ، چرخش هوا و فشار نسبی هوا

بدلیل اهمیت مسئله آلودگی هوا و انتشار آن در بیمارستان تامین هوای تازه و میزان چرخش آن و فشار نسبی هوا (تهویه مطبوع) از جایگاه ویژه ای برخوردار است. برای یافتن هر کدام از آیتم های فوق در بشخهای مختلف بیمارستان ASHRAE جداولی ارائه کرده است در اینجا چند فضای مهم در بیمارستان را مورد بحث قرار می دهیم.

الف- اتاق عمل

 • به دلیل عدم نفوذ هوای بیرون به داخل اتاقهای عمل، فشار نسبی این فضا مثبت است .
 • هوای اتاق عمل مجددا به داخل بر نمی گردد مستقیما این هوا به محیط تخلیه می شود به عبارت دیگر هواسازی اتاق عمل دارای کانال برگشت نمی باشند و از صد در صد هوای تازه استفاده می کنند .
 • در هر ساعت پانزده مرتبه حجم هوای اتاق عمل بایستی جابجا گردد .
 • در هر ساعت پانزده مرتبه حجم هوای اتاق عمل با هوای تازه تعویض می گردد .

ب- اتاق استراحت بعد از عمل

 • به دلیل عدم نفوذ هوای بیرون به داخل، فشار نسبی این فضا مثبت است
 • هوای این اتاق نیز برگشت داده نمی شود.
 • در هر ساعت شش مرتبه حجم هوای اتاق استراحت بعد از عمل بایستی جابجا گردد .
 • در هر ساعت دو مرتبه حجم هوای اتاق استراحت بعد از عمل با هوای تازه تعویض می گردد .

 

ت-اتاق بستری

 • فشار نسبی اتاق بستری صفر است.
 • هوای اتاق بستری برگشت داده نمی شود.
 • در هر ساعت دو مرتبه هوای اتاق بستر جابجا می گردد.
 • در هر ساعت دو مرتبه حجم هوای اتاق بستری بعد از عمل با هوای تازه تعویض می گردد.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

 • معرفی سیستم های تهویه مناسب برای بخش های مختلف بیمارستان

 • جدول استاندارد میزان هوای مورد نیاز فضاهای مختلف طبق استاندارد ASHRAE

 • جریان هوا بین فضاها

 • محل ورود هوای بیرون و محل خروج هوای تخلیه شونده

 • خروج دود و دمپرهای آتش

 • شرایط هوای داخل ساختمان

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با طراحی سیستم های تهویه بیمارستان داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت اصول تهویه در بیمارستان

اصول طراحی سیستم های تهویه مطبوع بیمارستانی

⇐  آشنایی با اصول تهویه و بهداشت هوا در بیمارستان

کتابچه طراحی سیستم تهویه مطبوع

فیلتراسیون هوا در بیمارستانها

⇐  سیستم های نوین تهویه مطبوع

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *