ارگونومی در مترو

شیوع بیماری مرموز میان کارکنان متروی تهران

شیوع بیماری مرموز میان کارکنان متروی تهران
ثبت امتیاز شما

شیوع بیماری مرموز میان کارکنان متروی تهران

شیوع بیماری مرموز میان کارکنان متروی تهران

متروی تهران۱۳۹۰/۰۴/۲۸ شماری از کارکنان متروی تهران می‌گویند که به دلیل آلودگی هوای داخل مترو دچار بیماری‌های پوستی، و به خاطر استفاده از مواد صنعتی آزبــِست‌دار در قطارهای مترو دچار مشکلات ریوی شده‌اند.

خبرگزاری مهر با «مرموز» نامیدن دلیل این بیماری گزارش می‌دهد که برخی از مسئولان این موضوع را تأیید و برخی دیگر تکذیب می‌کنند. بر پایه این گزارش پروین احمدی‌نژاد، عضو شورای شهر تهران آلودگی هوای مترو تهران را تأیید کرده و می‌گوید: «متأسفانه به دلیل پایین بودن کیفیت قطعاتی که از چین خریداری می‌شود شاهد افزایش آلودگی هوای مترو هستیم.»

وی می‌افزاید: «این در حالیست که شهرداری تهران بارها به خودروسازانی که قطعات خود را از چین می‌خرند انتقاد کرده و عنوان می‌کند استاندارد نبودن این قطعات آلودگی هوا را تشدید کرده‌است در صورتی که خود شهرداری قراردادهای بسیاری با چین دارد.»

گزارش خبرگزاری مهر می‌نویسد که «بیماری پوستی برخی کارکنان خط ۵ مترو تهران خبر تازه‌ای نیست و سه سال پیش نیز برخی کارکنان مترو دچار غده‌های زیر پوستی شده‌اند.» بنا بر این گزارش، این کارکنان شبکه برق موجود در این محدوده را دلیل این غده‌ها می‌دانستند، اما هنوز هم منشأ این بیماری مشخص نشده‌است. معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، در این ارتباط می‌گوید که «در بازدیدهایی که از مترو داشتیم همواره بحث آلودگی هوای داخل تونل‌های متروی تهران مورد توجه بود.»

وی هم‌چنین می‌افزاید که «دو سال پیش از شرکت بهره‌برداری مترو تهران خواستیم مدیریت پالایش سلامتی کارکنان خود را انجام دهد تا از وضعیت سلامتی کارکنان این بخش مطمئن شویم» اما به نوشته مهر، یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا، تأیید می‌کند که هنوز پالایشی در این رابطه انجام نشده‌است.

یوسف رشیدی میزان الیاف آزبست در هوای شهر تهران را «بحرانی» می‌داند و می‌گوید: «آلودگی هوای مترو قابل مقایسه با هوای تهران نیست و میزان سایش لنت ترمزهای واگن‌ها نباید قابل توجه باشد، اما تا زمان سنجش دقیق نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در این رابطه کرد.» با این وجود این گزارش هم‌چنین حاکی است که مدیر تولید بدنه شرکت پارس که قطارها و واگن‌های متروی تهران را تامین می‌کند، وجود هرگونه مواد صنعتی آزبست‌دار را در بدنه و قطارهای مترو نفی می‌کند.

حتما بخوانید:

⇐ سیستم تهویه در مترو

 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید