ارزیابی ریسک در جوشکاری

سیستم تهویه در فیوم های جوشکاری

سیستم تهویه در فیوم های جوشکاری

سیستم تهویه در فیوم های جوشکاری

سیستم های تهویه موضعی، براساس دریافت و دفع آلاینده ها قبل از پراکنده شدن در محیط کار طراحی می شوند. هود مکنده موضعی نقطه ورودی سیستم تهویه بوده و بدون توجه به شکل ظاهری آن، شامل کلیه نقاط باز دهانه کانال است. کار اساسی هود، تامین گستره ای از مکش هوا به منظور دریافت موثر آلاینده و انتقال آن به درون هود است.

خواص آلاینده Contaminant Characteristics

1.اثرات اینرسی Inertional Effect

اثرات اینرسی گازها، بخارات ناچیز بوده و ذرات کوچک یعنی ذرات با قطر کمتر از 20 میکرون (که شامل ذرات قابل تنفس نیز هستند) اثرات اینرسی قابل ملاحظه ای ندارند. این مواد نسبت به هودهایی که در آن مخلوط شده اند. به صورت انفرادی حرکت خواهند کرد. در این شرایط لازم است که هود گستره ای از سرعت ربایش کافی را تامین کند تا ذرات آلاینده را به دام انداخته و جریانهای متلاطم محیط، در کنترل آلاینده اختلالی ایجاد نکند.

2.چگالی موثر Effective Specific Grravity

در نظر گرفتن مخلوط هوا و آلاینده سنگین تر و یا سبک تر از هوا در اهداف بهداشتی اهمیت چندانی ندارد. لذا ذرات ریز، بخارات، دما ها و گازها در حقیقت مانند هوا بوده و حرکت آنها همراه حرکت هوا خواهد بود. تنها استثنایی که می توان قائل شد فرایند های فوق العاده داغ و سرد و نیز زمانی که میزان تولید آلاینده زیاد بوه و لازم است قبل از رقیق سازی کنترل گردد.

3.اثر مسیر متلاطم Wake Effects

با عبور هوا از اطراف یک شیء، پدیده ای به نام “جدایی لایه مرزی” رخ می دهد. این پدیده منجر به تشکیل یک مسیر متلاطم در پایین دست شیء میشود، نظیر خطی که در اثر عبور کشتی بر روی آب بجای می ماند. مسیر متلاطم، ناحیه ای است که اختلاط نامتجانس و گردش مجدد هوا در آن ناحیه صورت می گیرد. چنانچه شیء مورد نظر فردی باشد که در کنار منبع مولد آلودگی کار کند، آلودگی مجدداً به منطقه تنفسی وی برخواهد گشت. یکی از نکات حائز اهمیت در طراحی تهویه موضعی برای کنترل آلودگی، به حداقل رسانیدن این مسیر متلاطم در اطراف بدن فرد و تا حد امکان نگهداشتن منابع آلودگی به دور از این مناطق برگشت پذیر می باشد.

انواع هود ها
هودها ممکن است به اشکال گوناگونی ساخته شوند اما به دو دسته کلی تقسیم میشوند.

1· هودهای محصور کننده

2· هودهای بازویی

نوع هود به کار رفته، به خواص فیزیکی وسایل مورد استفاده در فرآیند، مکانیسم تولید آلاینده و رابطه راهبر- ماشین بستگی دارد.

هودهای محصور کننده
هودهایی هستند که منبع تولید آلاینده و یا فرآیند را به طور کامل یا نسبی (بخشی از آن را) محصور می کنند. جعبه های آزمایشگاهی دستکش دار یا گلاوباکس نمونه هایی از هودهای کاملا محصور کننده هستند که روزنه های باز در آن به حداقل می رسد. هودهای آزمایشگاهی با اطاقک های رنگ پاشی نمونه ای از هودهای محصور کننده است که بخشی از فرآیند را فرا می گیرند. درجاهایی که ساختار فرآیند و عملیات اجازه می دهد، هودهای محصور کننده ترجیح داده میشود. چنانچه پوشش کامل امکانپذیر نباشد، پوشش نسبی برای بیشترین بخش ممکن توصیه می شود.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با سیستم تهویه در فیوم های جوشکاری داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ارزیابی و طراحی سیستم تهویه در شركت ارج

پروژه طراحی تهویه موضعی

⇐  جزوه دوره آموزشی ایمنی جوشکاری

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *