سیستم اینترلاکینگ الکترونیکی

سیستم اینترلاکینگ الکترونیکی

سیستم اینترلاکینگ الکترونیکی یکی از سیستمهای ایمنی حیاتی است که در حمل ونقل ریلی به کارمی رود.

 به گزارش تین نیوز، بر اساس تحقیقات انجام شده، فرامین الکتریکی توسط علائم دیداری کنـار خــط و یـا درون کـابین بـه لکـوموتیوران ابلاغ می گردد. سیستم های علائمی موجود بر اساس منطق اینترلاکینگ که اساســی ترین بخش این سیستم هاست، کار می کنند.

اینترلاکینگ چگونه کار می کند؟
اینترلاکینگ اطلاعات را از سیستم های مـوجـود در محوطه مانند مـاشین سوزن، تراک، بلاک، چراغ و… دریافت می نماید و بر طبق قوانین سیر و حرکت اقدام به مسیرگیری در جهت ورود، خــروج و مانــور قطار می کند.

این اقدامات از طریق تعویض اتوماتیک سوزنهای ایستگاه ، اجازه تردد توسط چراغهای علائم کنارخطی و رعایت کلیه موارد ایمنــی انجام می شود.

در صورتی که هر گونه نقض یا خطایی در سیستم وجود داشته باشد نرم افزارهای موجود اعلام وضعیت می نمایند و هرگونه تغییر در شرایط و وضعیت سیستمهای موجود با اعلام فرمان از طریق اینترلاکینگ امکان پذیر است.

اینترلاکینگ و هدف استفاده از آن
در حقیقت علائم الکتریکی با بهره گیری از انتقال فرمان ها از یک میز فرماندهی و دریافت اطلاعات از وضعیت موجود ایستگاه و ایستگاه های طرفین و عبور کلیه فرمان های اپراتور از فیلتر مقررات سیر و حرکت در مغز الکترونیکی اینترلاکینگ تعبیه شده در ایستگــاه ، موارد زیر را تحقق می بخشد:

– کاهش تعداد پرسنل شاغل در ایستگاه و در نتیجه کاهش بروز اشتباه در مراکز تصمیم گیری
– اخذ اطلاعات دقیق و یکسان از وضعیت موجود در ایستگاه های طرفین
– دریافت متمرکز و صحیح فرمان های مورد نیاز توسط اپراتور
– اعمال فرمان های ارسالی مطابق با مقررات به محوطه از فیلتر اینترلاکینگ
– انتقال اطلاعات صحیح به رانندگان آلات نقلیه ریلی از طریق رنگ چراغ های علائم از فاصله دور بدون نیاز به تقلیل سرعت

سیگنالینگ چیست؟
علائم راه آهن به سیگنال، راهنما و نشانگر طبقه بندی شده اند هر یک برای منظوری خاص بکار می روند. مکانیزم ارائه نمایش وعلامت” سیگنال ” یا ” دستگاه سیگنال ” خوانده می شود. کد نشاندهنده یک سیگنال ” نما ” نامیده شده و کد نشاندهنده یک راهنما یا نشانگر ” شاخص ” خوانده می شود. سیگنال معمولا به معنی انتقال اطلاعات بر مبنای قراردادهای از قبل تعیین شده می باشد که با استفاده از کلمات، صدا، اشکال و رنگها برای حرکت ایمنی قطارها و به منظور اعلام وضعیت و موقعیت قطارها استفاده می شود. فرامین ” ایست ” و ” عبور آزاد ” ابزارهای اصلی نشان دهنده شرایط بهره برداری هستند و بنابراین نماهای ایست و عبور آزاد بعنوان دو علامت اصلی سیگنال تلقی می شود.

نمای سیگنال ایست به قطار اعلام می کند که در جلو سیگنال مزبور توقف کند و اینکه قطار نمی تواند از محل سیگنال مزبورفراتر رود. نمای سیگنال عبور آزاد به قطار اعلام می کند که می تواند به منطقه بعد از این سیگنال وارد شود. نمای احتیاط به معنی محدودیت و تقلیل سرعت به آن معناست که قطار با احتیاط می تواند به سیگنال بعدی نزدیک شود ولی نباید سرعت آن به هنگام عبور از مقابل سیگنال از 45 کیلومتر در ساعت تجاوز کند.

انواع سیستم های کنترل علائم
سیستمهای علائم الکتریکی به سه ساختار زیر تقسیم می گردند:
1 – (LOCAL CONTROL( LC کنترل محلی
امکان کنترل کلیه تجهیزات مستقر در ایستگاه از یک محل و پانل را فراهم مینماید.

2 – (REMOTE CONTROL( RC کنترل از راه دور
امکان کنترل دو یا چند ایستگاه از یک محل با سیستم های کنترل از راه دور که در این سیستم یک مرکز کنترل توانایی کنترل ترافیک از راه دور تا 4 ایستگاه را داراست . این ایستگاهها می توانند در یک طرف ایستگاه و یا در طرفین ایستگاه باشند.

3 – (CENTERIALIZED TRAFIC CONTROL( C.T.C کنترل مرکزی ترافیک
این سیستم در هر بخش مرکب از یک مرکز کنترل و تعدادی ایستگاه تابعه است و مرکز کنترل می تواند علائم ، سوزنها و راه بندهای هر یک از ایستگاههای تابعه خود را کنترل نماید در این سیستم یک مرکز کنترل توانائی کنترل ترافیک 40 ایستگاه و بیشتر را دارا می باشد.

منبع:

www.tarabarnews.com

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *