سم شناسی آهن (fe)

سم شناسی آهن (Fe)

سم شناسی آهن (Fe)

سم شناسی آهن (Fe)

فرمت: PDF  تعداد صفحات: 8

 

وزن اتمی g/mol 55.845 – نقطه ذوب 1535 درجه سانتیگراد- نقطه جوش 3000 درجه سانتیگراد.

ترکیبات مهم: آهن فلزی, اکسید مغناطیسی, اکسیدفریک, هیدروکسید آهن

اثرات زیان آور: پیگمانتاسیون ریه ها (سید روزیس)

درجه زیان: از کار افتادگی نمی آورد.

حداکثر تراکم مجاز 5 میلی گرم در متر مکعب برای دردهای اکسید آهن (1986)

آهن مهمترین فلز پر مصرفی است که غیر سمی است. استنشاق مقادیر زیادی از اکسید آهن تولید رنگ قرمزی در ریه ها می نماید که بنام سیدروزیس معروف است و ممکن است در آزمایش با اشعه ایکس ایجاد سایه ای مشابه سیلیکوز نماید. عمده عقاید پزشکی بر آن است که سیدروز، یک عارضه خوش خیم است و عمل ریه ها را مختل نمی سازد.

«کربنیل آهن» : 5(FeCO) به صورت مایع است و جسمی است فوق العاده سمی.

منابع و استحصالات

از تولید کنندگان عمده آهن کانادا، ونزوئلا, وليبريا و آمریکا هستند و سنگهای معدنی آهن در آمریکا بیشتر عبارت اند از اکسیدها مانند «ماگنتیت» – هماتیت, ليمونیت. که بین 32 تا 57% آهن دارند و همچنین مقداری کربنات سیلیکات و سولفور.

استخراج معدن آهن بستگی به چگونگی وجود آن در زمین و حمل ونقل آن دارد. معادن روباز می تواند به آسانی استخراج گردند اما معمولا فصلی هستند ولی معادن زیر زمینی می تواند طور دائمی محصول دهی داشته باشند.

در استخراج گاهی از روشهای ساده جدا کردن، شستشو تا اعمال پیچیده از قبیل خورد کردن، سرخ کردن, جدا کردن مغناطیسی و «فلوتاسيون» و غیره استفاده می شود.

اصول استخراج آهن بر مبنای عبور سنگ معدنی همراه کوک و سنگ آهک از « کوره های مخصوص قالگری» قرار دارد. در اثر عبور این مخلوط کربن با اکسیژن موجود در سنگ معدن ترکیب شده و آهن به صورت مذاب آزاد می شود.

در تکنولوژی جدید استخراج، از روشهای پیشرفته مته کردن و استفاده از مواد منفجره استفاده می گردد.

تماسهای صنعتی

استخراج و تهیه سنگهای معدنی آهن به ناچار تماس با گرد و غبار اکسید سیلیسیم و اکسیدهای آهن را همراه خواهد داشت. اکسیدکربن یکی از خطراتی است که در اعمال حاصل از کوره بلاست برای تهیه «Pig Iron» یا «آهن لخته» وجود دارد.

استفاده از فلئورور کلسیم (فلئوروسپار) در تهیه فولاد امکان تولید گازهای حاوی فلئورو سیلیسیم و سایر ترکیبات فلئوروره را ایجاد می کند و تهیه فولادهای مختلف از فلزاتی مانند کروم منگنز, نیکل, وانادیوم, تنگستن و مولیبدن و مس خطرات ناشی ازاین فلزات را نیز در بر خواهد داشت.

آهنی که دارای آرسنیک و یا فسفر باشد ممکن است ایجاد آرسين و يا فسفین نماید که هر دو بسیار سمی هستند. بعضی از انواع «ترکیبات آهن و سیلیس» (فروسیلیکون) که در ساخت فولاد به کار می رود در اثر تماس با هوای مرطوب ممکن است به شدت ایجاد انفجار نموده و گازهای سمی مانند استیلن, هیدرژن سولفوره, هیدرورسیلیسیوم, آرسین و فسفین نمایند. در اثر پیش آمد سوانحی از این قبیل، مسمومیت های مرگباری اتفاق افتاده که برخی در ضمن حمل و نقل و حتی در دریا بوده است.

خواص فیزیکی و شیمیایی

آهن از نظر خاصیت مغناطیسی تمام عناصر ارجحیت دارد. آهن کاملا خالص هرگاه از میدان الکتریکی دور شود خاصیت مغناطیسی خود را از دست می دهد. موقعی که آهن دارای مقادیر جزئی از کربن, کبالت و یا نیکل باشد خاصیت مغناطیسی آن زیاد می شود. خاصیت مغناطیس آهن در 770 درجه سانتیگراد از دست می رود اما پس از سرد شدن این خاصیت برمی گردد. در خواص فیزیکی و شیمیایی آهن در جدول مقابل داده شده است.

 

جدول 1: خواص فیزیکی و شیمیایی آهن و برخی از ترکیبات آن

انحلال پذیری

نقطه جوش (Co)نقطه ذوب (Co)وزن مخصوص grجرم مولینماد شیمیایی 
Insol. hot or cold H2O Sol alkalies, alc., ether Sol.acids300015357.8655.85Fe

Iron

Insol. hot or cold H2O Sol HCL

 15655.24159.70Fe2O3Ferrous oxide
67 mg/l (25o) sol CO2 soln Dec3.8115.86FeCO3

Ferrous carbonate

4.9mg/l sol HNO3 Insol dilute acida

Dec11715115.98FeS2Iron di-sulfide (pyrite)
156.5 g/L (50o) Insol. alc 64 (6H2O)100 (7H2O)3001.898278.03FeSO4.7H2O

Ferrous sulfate

4.4kg/L Dec. hot H2O Sol. Abs. alc

 Dec2.1562.04Fe2(SO4)3

9H2O

Ferric sulfate
191g/L (20o) Inf. Sol. Hot H2O Sol. Alc. Ether280-28537 270.32FeCl3.6H2O

Ferric chloride

 

ترکیبات عمده آهن عبارت اند از ترکیبات فرو (دو ظرفیتی) و فریک (سه ظرفیتی).

ترکیبات فرو در صورتی که یونیزه شوند بیش از ترکیبات فریکی پایدارند ولی وقتی به صورت کووالان باشند پایداریشان کمتر خواهد بود .

تعدادی از املاح آهن در آب محلولند ولی کربناتها, اکسیدها, هیدروکسیدها, فسفاتها, سولفورها و فلوئورها و املاح فرونا محلول می باشند.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

  • هر گونه سوالی در رابطه با سم شناسی آهن (Fe) داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت سم شناسی فلزات PPT

دانلود کتاب سم شناسی بالینی و مسمومیت ها

بانک سم شناسی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *