سامانه های تهویه تخلیه و کنترل دود

سامانه های تهویه, تخلیه و کنترل دود

سامانه های تهویه, تخلیه و کنترل دود

سامانه های تهویه, تخلیه و کنترل دود

 فرمت: pdf   تعداد صفحات: 17

فهرست:

 • مقدمه
 • تعاریف
 • تذکرات کلی
 • تهویه هوای پارکینگ ها

  • نکات عمومی
  • تهویه مکانیکی به روش کانالی
  • تهویه مکانیکی به روش جت فن
 • تهویه و تخلیه هوای لابی و پیش ورودی پلکان

 • سامانه فشار مثبت

  • محاسبات
  • نکات اجرایی

مقدمه

رشد روزافزون جمعیت و نیاز به مسکن و همچنین گسترش اماکن اداری، تجاری و غیره در کلان شهر تهران، افزایش ساخت و ساز را به دنبال داشته است. با استناد به آمار و ارقام حوادث ارجاع شده به این سازمان، متأسفانه عدم آگاهی از اصول ایمنی ساختمان ها و بعضا کوتاهی افراد مسئول، هر ساله حوادث و سوانح تلخ بسیاری را موجب شده و خسارات مالی و جانی فراوانی را به شهروندان محترم تحمیل می نماید.

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به عنوان چشم و متولی ایمنی شهر، با توجه به رشد حریق و حوادث همه تلاش وسعی خود را معطوف به رعایت نکات ایمنی در معماری، ساختار و دسترسی کاربری های جدید و موجود شهری نموده و امیدوار است با همکاری تمامی نهادهای ذیربط از جمله سازمان نظام مهندسی، مقررات ملی ساختمان، سازمان ملی استاندارد، شهرداری تهران، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شاهد توسعه روز افزون ایمنی شهری به ویژه در بخش سازه های شهری باشیم

دود در آتش سوزی ها، قدرت دید را کاهش داده و منجر به افزایش تلفات می شود. طبق آمار حوادث آتش سوزی، دود از شعله، حرارت و آوار کشنده تر است. از این رو نصب تجهیزات کنترل و تخلیه دود، تاثیر بسیاری در ایمنی ساختمانها در برابر حریق دارد. این سامانه ها با کاهش غلظت دود و گازهای سمی حاصل از حریق در محیط، آسیب های ناشی از خفگی در اثر دود را کاهش داده و همچنین شرایط مناسب تری برای عملیات نیروهای امدادی و آتش نشانی فراهم می نماید.

ضوابط سامانه های تهویه، تخلیه و کنترل دود، مربوط به کلیه دستگاه ها، تجهیزات و تمهیداتی است که جهت تخلیه و یا کنترل دود ناشی از حریق و یا تهویه یک قضا به گونه ای که شرایط هوای آن برای تنفس انسان مخاطره آمیز نباشد، می باشد.

تعاریف:

1-1 پارکینگ

پارکینگ به مکانی اطلاق می گردد که به منظور توقف خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

۲-۱- حسگر گاز مونواکسید کربن

دستگاهی که میزان غلظت گاز مونواکسید کربن موجود در هوا را سنجیده و اطلاعات آنرا به پانل کنترل مرکزی منتقل می۔ کند.

۳-۱- دریچه اطمینان (Relief damper)

دریچه هایی که به صورت مکانیکی و تحت نیروی مشخص، تنظیم شده و در صورتی که فشار هوای داخل فضا از حد مشخص شده بیشتر شود، با باز کردن دریچه، فشار هوای داخل فضا را متعادل می سازد.

۴-۱- دمپر موتوردار (Motorized damper)

دمپری که مجهز به موتور الکتریکی بوده و تحت فرمان پانل کنترلی می تواند به وضعیت باز یا بسته تغییر حالت داده و عبور جریان هوا را از داخل کانال، کنترل نماید.

۵-۱- دمپر هوا (Air operated damper)

دمپر تأیید شده ای که به صورت مکانیکی و در اثر نیروی جریان هوا در یک سمت عمل می کند.

۶-۱- دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)

مدل شبیه سازی رایانه ای که در آن با استفاده از روش های عددی به حل معادلات انتقال جرم و حرارت و مطالعه رفتار سیالات پرداخته میشود.

۷-۱ – روش طراحی کارآمحور (Performance Based Design)

روشی جهت طراحی سامانه های ایمنی که در آن ضمن انجام مطالعات دقیق قاز صفر پروژه، از روش های CFD و محاسباتی برای طراحی سامانه های ایمنی کارآمد استفاده می گردد

۸-۱ – زون دود

منطقه ای مشخص در یک پارکینگ که با استفاده از موانع دود مناسب، از حرکت دود احتمالی تولید شده در آن به مناطق مجاور جلوگیری شود.

۹-۱- سامانه اعلام حریق

سامانه ای متشکل از دستگاه های کاشف، آژیرها، چراغ های هشدار دهنده و ماژول های مختلف که در صورت بروز حریق، در کمترین زمان ممکن آنرا کشف کرده و ضمن آگاه سازی ساکنان و متصرفان از خطر، می تواند فعال سازی سامانه های تهویه، اطفای اتوماتیک، کنترل آسانسور، باز و بسته کردن دمپرهای آتش و دود و عملیاتی از این قبیل را انجام دهد.

10-1- سامانه تخلیه و کنترل دود و محصولات ناشی از حریق

سامانه ای متشکل از فن های تخلیه هوای تازه، کاتال، دریچه، جت فن، دمپر، کنترل آلات و غیره که به منظور تخلیه و با کنترل دود و محصولات ناشی از حریق طراحی میشود. سامانه های کنترل دود به شکل های متفاوتی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند ولی اصول و اهداف اولیه آنها معمولا یکسان است. اهم این اهداف به شرح ذیل است

 • عاری نگاه داشتن مسیرهای فرار از دود
 • کمک به نیروهای آتش نشانی با ایجاد یک مسیر بدون دود
 • به منظور ایجاد تأخیر و با جلوگیری از پدیده گرگرفتگی یکپارچه و گسترش کامل حریق
 • کاهش آسیب ناشی از حریق اجرای سازه در زمان حریق
 • کاهش آسیب ناشی از دود، حرارت و گازهای سمی ناشی از حریق

۱۱-۱ – سامانه فشار مثبت پلکان (Stairwell pressurization)

سامانه ای که با ایجاد فشار در دهلیز پلکان، از ورود و نفوذ دود به داخل دهلیز پلکان جلوگیری کرده و آن را به صورت مکانی امن و عاری از دود و حرارت، جهت فرار افراد و با دسترسی نیروهای امدادی، نگاه می دارد.

۱۲-۱ – سامانه تعویض خودکار (Shift switch)

سامانه ای که با دو یا چند فن مرتبط بوده و به منظور جلوگیری از کار کرد بیش از حد و مستهلک شدن یک فن و از کار افتادن فن دیگر در اثر عمل نکردن طولانی مدت، به صورت خودکار و توبتی، فنها را راه اندازی می نماید

۱۳-۱ – سوئیچ مخصوص آتش نشانی (Fire brigade switch)

سوئیچ مخصوصی که برای استفاده نیروهای آتش نشانی طراحی و نصب شده و توسط کلیدهای مخصوص عمل کرده و در شرایط اضطراری در صورت صلاحدید آتش نشانان مبنی بر راه اندازی با توقف یکی از سامانه های ایمنی و آتش نشانی ساختمان، به صورت دستی کنترل می شود

۱۴-۱ – شبکه بارنده خودکار (Sprinkler system)

سامانه ای متشکل از منبع یا متابع تأمین آب، پمپ ها، شیر آلات کنترلی و بارنده ها که به منظور تشخیص و کنترل یا اطفاء حریق و یا حفاظت از مسیرهای خروج افراد طراحی می شود.

۱۵-۱ – فن تخلیه (Exhaust fan)

فن هایی که به منظور مکش هوا با گازهای ناشی از حریق از داخل فضا به کار برده می شود. این فن ها باید از نوع مقاوم حريق باشند.

۱۶-۱ – فن مقاوم حریق کلاس F300

فن تخلیه با جت فن منتقل کننده هوا یا گازهای ناشی از حریق که حداقل به مدت یک ساعت در برابر حرارت ۳۰۰ درجه سانتی گراد، مقاومت داشته و کارایی خود را حفظ کند. این نوع فنها باید دارای گواهینامه معتبر داخلی یا بین المللی (نظیر UL ، Vds و غیره) باشد.

۱۷-۱ – فن هوای جبرانی (Supply fan)

فن هایی که به منظور دمیدن هوای تازه از محیط فاقد آلودگی به داخل فضا به کار برده می شود.

۱۸-۱ – هوای جبرانی (هوای تازه)

هوایی که از محیط آزاد به روش مکانیکی جهت جایگزینی با هوای تخلیه شده، وارد محیط پارکینگ می شود.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با سامانه های تهویه, تخلیه و کنترل دود داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

سیستم تهویه در مترو

پاورپوینت تهویه پیشرفته

تهویه صنعتی عمومی و هودهای مکنده موضعی

پاورپوینت طراحی تهویه صنعتی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *