ایمنی حریق-محاسبه شاخص dow

راههای مقابله با حريق

راههای مقابله با حريق

راههای مقابله با حريق

روشهای عمومی اطفاء حریق :

اصولا اگر بتوان یكی از اضلاع هرم حریق ( حرارت ، اكسیژن ، مواد سوختنی یا واكنش های زنجیره ای) را كنترل و محدود نموده یا قطع كرد ، حریق مهار می شود.روشهای عمومی بر اساس ماهیت حریق به اشكال زیر می باشد :

  • الف- سرد كردن
  • ب- خفه كردن
  • ج- سد كردن یا حذف ماده سوختنی
  • د- كنترل واكنش های زنجیره ای

سرد كردنیك روش قدیمی و متداول و موثر برای كنترل حریق ، سرد كردن است . این عمل عمدتا با آب انجام می گیرد . یكی ازخواص گاز دی اكسید كربن نیز سرد كردن آتش می باشد . میزان و روش بكار گیری آب در اطفاء حریق اهمیت دارد ، این روش برای حریق های دسته  مناسب Aمیباشد .

خفه كردنخفه كردن، پوشاندن روی آتش با موادی است كه رسیدن اكسیژن به محوطه آتش گردد. این روش اگرچه در همه حریق ها موثر نیست ولی روش مطلوبی برای اكثر حریق ها می باشد  . مورد استثناء موادی است كه در حین سوختن اكسیژن تولید می كنند ، مانند : نیترات و زنجیره های آلی اكسیژن دار مثل پراكسید های آلی R-O-O-H یا R-COOR و R-NO3 همچنین موادی كه سرعت آتش گیری در آنها زیاد است ماننددینامیت ، سدیم ، پتاسیم  كه از این قاعده مستثنی هستند . موادی كه برای خفه كردن بكار می روند بایستی سنگین تر از هوا بوده و یا حالت پوششی داشته باشند . خاك ، شن ، ماسه . پتوی خیس نیز این كار را می توانند انجام دهند.

حذف مواد سوختنی

این روش در ابتدای بروز حریق امكان پذیر بوده و با قطع جریان ، جابجا كردن مواد ، جدا كردن منابعی كه تاكنون حریق به آنها نرسیده ، كشیدن دیوارهای حائل و یا خاكریز و همچنین رقیق كردن ماده سوختنی مایع را شامل می گردد.

كنترل واكنش های زنجیره ایبرای كنترل واكنش های زنجیره ای استفاده از برخی تركیبات هالن مانند CBrF3(1301)  ،  CBrClF2 (1211) ،C2F2Br2(2402) و جایگزینهای آن و برخی تركیبات جامد مانند جوش شیرین (K2CO3 ) موثر می باشد . این عمل برای كنترل حریق مشكل تر و گرانتر از سایر روشهاست ولی می تواند بصورت مكمل برای مواد پر ارزش بكار رود.

پاورپوینت راههای مقابله با حریق را می توانید در 42 اسلاید در زیر به صورت مستقیم دانلود کنید.

نوع فایل: PPT | حجم: 730KB

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

راههای مقابله با حريق
رتبه 3 از بین 1 رای

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید