بیماریهای شغلی

دلیل رخ دادن بیش از 55 درصد حادثه ها در محل کار، عدم نظارت است

دلیل رخ دادن بیش از 55 درصد حادثه ها در محل کار، عدم نظارت است

دلیل رخ دادن بیش از 55 درصد حادثه ها در محل کار، عدم نظارت است

مدير كل بازرسي كار وزارت كار و امور اجتماعي گفت: بيش از 55 درصد حادثه هايي كه در محل كار اتفاق مي افتد به دليل عدم نظارت است . آقاي مهندس محمد اصابتي، مدير كل بازرسي كار در همايش آموزشي كميته هاي حفاظت فني و بهداشت كار در كاهش حوادث ناشي از كار در شيراز افزود: با توجه به اين كه عامل انساني درصد بيشتر حوادث را به خود اختصاص داده است يكي از موضوعات مهم كه وظيفه كارفرمايان است وظيفه نظارت است.

وي بيان كرد: قبل از بروز حادثه ما وظيفه داريم پيشگيري را انجام دهيم. چنانچه نظامات تعريف شده براي پيشگيري از حادثه رعايت نشود خسارت هاي سنگيني را به صورت مستقيم يا غير مستقيم در پي خواهد داشت. مدير كل بازرسي كار حضور مداوم مسئولين كميته حفاظت در كارگاه، داشتن برنامه براي انجام كار و تشكيل جلسات به صورت ماهانه را جزء موارد موثر در صيانت از محيط كار دانست كه در غير اين صورت امينت محيط كار محقق نمي شود.

وي اظهار داشت: بيشترين حوادث در محيط كار مربوط به نيمه اول روز و در صبح و شامل افراد در سنين 20 تا 29 سال است كه با توجه به اطلاعات زماني و علت حادثه كه مشخص است مي بايست تمهيداتي براي پيشگيري از حادثه انديشيد . مدير كل بازرسي كار افزود : در زمينه حوادث در چند سال اخير بيشترين حوادث در بخش ساختمان رخ داده و بيشترين حادثه هايي نيزكه منجر به فوت شده است مربوط به بخش ساختمان است و معدن در جايگاه دوم قرار دارد و آمارها نشان مي دهد 14/5 درصد از حوادثي كه در بخش ساختمان رخ مي دهد منجر به فوت مي شود.

در ادامه ايشان اظهار نمودند : وظايف مسئولان ما در كميته هاي حفاظت بسيار مهم و سنگين است كه نوع عملكرد ما بايد غايت داشته باشد تا پيشگيري و كاهش حادثه را در پي گيرد . اعضاي كميته هاي حفاظت بايد عامل انديشه و تفكر را حفاظت كنند و صيانت از نيروي انساني و منابع مادي در قانون نيز تدوين شده است .

اصابتي ادامه داد: در سال جاري 11 آيين نامه در دست اقدام داشتيم كه در حال حاضر 6 آيين نامه مورد تصويب وزير كار و امور اجتماعي و شوراي عالي حفاظت فني و بهداشت كار قرار گرفته است.اصابتي اضافه كرد: اهرم كميته هاي حفاظت بسيار خوب و نافذ است كه بايد از اين اهرم ها استفاده كرد. در مدت برگزاري همايش ، كارگاه آموزشي كار در ارتفاع توسط بازرسان كار استان فارس تشكيل گرديدو تعدادي از مسئولين كميته هاي حفاظت و بهداشت كار و كارگاه هاي برتر در زمينه كميته ها مورد تقدير و تشكر قرار گرفتند. در پايان، جلسه هم انديشي بازرسان كار با حضور آقاي اصابتي به منظور تبادل نظر و پيشنهادات بازرسان كار برگزار گرديد.

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *