دليل رخ دادن بيش از 55 درصد حادثه ها در محل كار، عدم نظارت است

دليل رخ دادن بيش از 55 درصد حادثه ها در محل كار، عدم نظارت است

شيراز- مدير كل بازرسي كار وزارت كار و امور اجتماعي گفت: بيش از 55 درصد حادثه هايي كه در محل كار اتفاق مي افتد به دليل عدم نظارت است . آقاي مهندس محمد اصابتي، مدير كل بازرسي كار در همايش آموزشي كميته هاي حفاظت فني و بهداشت كار دركاهش حوادث ناشي از كار در شيراز افزود: با توجه به اين كه عامل انساني درصد بيشتر حوادث را به خود اختصاص داده است يكي از موضوعات مهم كه وظيفه كارفرمايان است وظيفه نظارت است. وي بيان كرد: قبل از بروز حادثه ما وظيفه داريم پيشگيري را انجام دهيم . چنانچه نظامات تعريف شده براي پيشگيري از حادثه رعايت نشود خسارت هاي سنگيني را به صورت مستقيم يا غير مستقيم در پي خواهد داشت . مدير كل بازرسي كار حضور مداوم مسئولين كميته حفاظت در كارگاه، داشتن برنامه براي انجام كار و تشكيل جلسات به صورت ماهانه را جزء موارد موثر در صيانت از محيط كار دانست كه در غير اين صورت امينت محيط كار محقق نمي شود. وي اظهار داشت: بيشترين حوادث در محيط كارمربوط به نيمه اول روز و در صبح و شامل افراد در سنين 20 تا 29 سال است كه با توجه به اطلاعات زماني و علت حادثه كه مشخص است مي بايست تمهيداتي براي پيشگيري از حادثه انديشيد . مدير كل بازرسي كار افزود : در زمينه حوادث در چند سال اخير بيشترين حوادث در بخش ساختمان رخ داده و بيشترين حادثه هايي نيزكه منجر به فوت شده است مربوط به بخش ساختمان است و معدن در جايگاه دوم قرار داردو آمارها نشان مي دهد 14/5 درصد از حوادثي كه در بخش ساختمان رخ مي دهد منجر به فوت مي شود. در ادامه ايشان اظهار نمودند : وظايف مسئولان ما در كميته هاي حفاظت بسيار مهم و سنگين است كه نوع عملكرد ما بايد غايت داشته باشد تا پيشگيري و كاهش حادثه را در پي گيرد . اعضاي كميته هاي حفاظت بايد عامل انديشه و تفكر را حفاظت كنند و صيانت از نيروي انساني و منابع مادي در قانون نيز تدوين شده است .اصابتي ادامه داد: در سالجاري 11 آيين نامه در دست اقدام داشتيم كه در حال حاضر 6 آيين نامه مورد تصويب وزير كارو امور اجتماعي و شوراي عالي حفاظت فني و بهداشت كار قرار گرفته است.اصابتي اضافه كرد: اهرم كميته هاي حفاظت بسيار خوب و نافذ است كه بايد از اين اهرم ها استفاده كرد. در مدت برگزاري همايش ، كارگاه آموزشي كار در ارتفاع توسط بازرسان كار استان فارس تشكيل گرديدو تعدادي از مسئولين كميته هاي حفاظت و بهداشت كار و كارگاههاي برتر در زمينه كميته ها مورد تقدير و تشكر قرار گرفتند.در پايان، جلسه هم انديشي بازرسان كار با حضور آقاي اصابتي به منظور تبادل نظر و پيشنهاداتبازرسان كار برگزار گرديد.
دليل رخ دادن بيش از 55 درصد حادثه ها در محل كار، عدم نظارت است
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید