صدا در محیط کار Sound at work

دستگاه های اندازه گیری عوامل فیزیکی محیط کار

دستگاه های اندازه گیری عوامل فیزیکی محیط کار

دستگاه های اندازه گیری عوامل فیزیکی محیط کار

انواع دستگاه سنجش عوامل فیزیکی:

 • نورسنج های: DX-200 – هاگنر و MC-88
 • صداسنج های: B&K2230 ,B&K2231 ,B&K2237 ,CEL282 ,CEL440
 • ارتعاش سنج دست بازو و تمام بدن B&K
 • دستگاه WBGT مدل CASELLA
 • دوزیمتر صدا B&K
 • دستگاه گوس متر
 • آنامومتر سرعت جریان هوا
 • اودیومتر و اسپیرومتر
 • دفترچه های کورنگ سنجی

کاربرد دستگاه نورسنج (لوکس متر)

این دستگاه جهت اندازه گیری روشنایی عمومی و موضعی در محیط کار به کار می رود و توسط آن مقدار روشنایی عمومی محیط کار و همچنین روشنایی موضعی محل کار کارگر اندازه گیری می شود واحد اندازه گیری آن لوکس و یا فوت کندل می باشد با توجه به اینکه استاندارد مقادیر روشنایی بر حسب لوکس بیان می شود توصیه می شود که اندازه گیری با واحد لوکس انجام شود و با مقادیر استاندارد مقایسه گردد.

روش کار با دستگاه نورسنج

ابتدا باطری دستگاه چک شود سپس کالیبراسیون صفر دستگاه انجام شود برای انجام کالیبراسیون صفر دستگاه کافی است درب سنسور نورسنج بسته شود و دستگاه باید عدد صفر را نشان دهد

با توجه به آرایش لامپها ایستگاه بندی به یکی از روش های الگوی (PQRT) انجام شود

فوتوسل دستگاه نورسنج در دست راست و فوتومتر در دست چپ گرفته شود سپس در محل هر ایستگاه در ارتفاع 130-150 سانتی متری از کف کارگاه روشنایی عمومی اندازه گیری شود و سپس از طریق فرمول هر الگو روشنایی عمومی محاسبه و با مقادیر استاندارد مقایسه گردد

برای اندازه گیری روشنایی موضعی فوتوسل دستگاه روی سطح میز کار و یا پانل دستگاهی که منطقه دید کارگر محسوب میشود قرار می گیرد و روشنایی موضعی محل کار اندازه گیری می شود و با مقادیر استاندارد مقایسه می گردد.

اندازه گیری درخشندگی محل کار

دستگاه فوتومتر هاگنر مدل S2 علاوه بر سنسور روشنایی دارای سنسور درخشندگی نیز می باشد که با آن می توان میزان درخشندگی محل کار را اندازه گیری نمود برای این کار در محل کار کارگر می ایستیم و با همان وضعیتی که کارگر قرار گرفته است (نشسته یا ایستاده) اندازه گیری را انجام می دهیم  ابتدا دستگاه را در وضعیت LUMINANC قرار می دهیم و از داخل دستگاه به محلی که می خواهیم درخشندگی آن را اندازه گیری نماییم نگاه می کنیم و میزان درخشندگی را اندازه گیری می نماییم واحد درخشندگی کندلا بر متر مربع  می باشد.

دستگاه های صدا سنج

خصوصیات عمومی دستگاه های صداسنج :

 1. از استاندارد ANSI برخوردار باشد
 2. شبکه های اندازه گیری A,C را داشته باشد
 3. دارای کالیبراتور باشد
 4. خطای اندازه گیری آن کمتر از 0.5 دسی بل باشد
 5. دارای رنج اندازه گیری 30 تا 130 دسی بل باشد

دستگاه صداسنج B&K2230

دستگاه صداسنج B & K 2230 دارای قابلیت اندازه گیری سرو صدا در شبکه A-C-LIN را دارد و شاخص های SPL- SEL-Leq-max-min صدا را اندازه گیری می نماید این دستگاه دارای آنالیزور می باشد و محدوده فرکانسی 20 تا 20000 هرتز را قادر است در محدوده اکتاوباند یا یک سوم اکتاوباند آنالیز نماید در محیط های کاری اصولا برای تعیین وضعیت سروصدا و وضعیت تماس کارگران با صدا فرکانس های زیر در محدوده اکتاوباند آنالیز می شود

63-125-250-500-1000-2000-4000-8000

دستگاه صداسنج CEL 440

دستگاه صداسنج مدل CELL

دستگاه صداسنج مدل CELL

دستگاه صداسنج CEL 440 دارای قابلیت اندازه گیری سرو صدا در شبکه A-C را دارد و شاخص های SPL- SEL – Leq LD5 – LD10 – LD90-max-min صدا را اندازه گیری می نماید این دستگاه دارای آنالیزور می باشد و محدوده فرکانسی 31.5 تا 16000 هرتز را قادر است در محدوده اکتاو باند یا یک سوم اکتاوباند آنالیز نماید در محیط های کاری اصولا برای تعیین وضعیت سروصدا و وضعیت تماس کارگران با صدا فرکانس های زیر در محدوده اکتاوباند آنالیز می شود.

lاین دستگاه ها فقط قابلیت اندازه گیری سرو صدا در شبکه A را دارند و شاخص های SPL و max صدا را اندازه گیری می نمایند و سیستم آنالیز فرکانسی را ندارند از جمله این دستگاه ها می توان به دستگاه CEL282 ,CIRRUS اشاره کرد لازم به ذکر است که این صداسنج ها نیز باید کالیبراتور داشته باشند و در هر مورد اندازه گیری کالیبره شوند.

دوزیمتر صدا B&K

این دستگاه جهت اندازه گیری تراز معادل صوت ( Leq) به کار میرود و مقادیر اندازه گیری آن بیانگر دوز واقعی دریافت صدا توسط کارگر در طی 8 ساعت می باشد این دستگاه دارای میکروفون – پیچ کالیبراسیون و کلید مخصوص زمان های کوتاه مدت و بلند مدت می باشد چنانچه زمان دوزیمتری کمتر از یک ساعت باشد کوتاه مدت و اگر بیش از یک ساعت دوزیمتری انجام شود بلندمدت در نظر گرفته می شود این دستگاه درون جیب کارگر قرار می گیرد و میکروفون آن باید در ناحیه نزدیک گوش کارگر قرار گیرد.

دوزیمتری صدا در چه مواردی انجام می شود

در مواردی که سرو صدای محیط کار غیر یکنواخت باشد و یا محل فیزیکی کار کارگر مرتبا تغییر می کند اندازه گیری سرو صدا در محیط کار با دستگاه صداسنج مشکل می باشد و قضاوت در زمینه میزان تماس واقعی کارگر با صدا مشکل خواهد بود به همین منظور دستگاه های دوزیمتر میزان واقعی تماس کارگر را برای ما اندازه گیری خواهد کرد دستگاه دوزیمتر در درون جیب کارگر قرار داده می شود و میکروفون آن در نزدیکی گوش کارگر نصب می شود و پس از گذشت زمان مورد نظر در اندازه گیری دوز دریافتی صدا توسط کارگر اندازه گیری می شود کارگر در طول زمان اندازه گیری باید کار روتین خود را انجام دهد.

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با دستگاه های اندازه گیری عوامل فیزیکی محیط کار داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ستگاه های اندازه گیری پاسخ انسان به ارتعاش

آموزش کار با تجهیزات اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار

صدا و کنترل و اندازه گیری آن در صنعت

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *