Steel structure ایمنی نصب اسکلت فلزی

دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی

دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی

دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی

 فرمت:Word    تعداد صفحات: 13

1.هدف

بكارگیری روشهای ايمن كار در نصب اسکلت فلزی جهت پيشگيری از سقوط افراد و ابزار از ارتفاع.

2- كاربرد

اين دستورالعمل در چارچوب روش اجرایی كنترل عمليات به شماره PC401 و در راستاي رعايت ايمني در حين انجام فعاليت نصب اسكلت فلزي در كليه كارگاههاي كاربرد دارد.

3- مسئوليت ها

3-1- مسئوليت رعايت مفاد اين دستورالعمل با كليه پيمانكاران ميباشد.

3-2-مسئوليت آموزشهاي تئوري و عملي لازم به كاركنان با پيمانكاران مربوطه مي باشد.

3-3- مسئوليت نظارت بر حسن انجام كار با مسئول HSE شركت ميباشد.

 

4- اقدامات

انجام كار در مكانهايي كه بلندي آن از سطح زمين 2 متر باشد، عمليات كار در ارتفاع محسوب مي‌شود و ضروري است كه در اين قبيل فعاليتها اقدامات لازم جهت پيشگيري از سقوط در نظر گرفته شود.(به دستورالعمل كار در ارتفاع به شماره WO 591 مراجعه شود)

در فرآيند ايمن سازي عمليات كار در ارتفاع 3 مرحله وجود دارد :‌

4-1-1. پرهيز از كار در ارتفاع و يا انجام بخش‌هايي از آن در سطح زمين در شرايطي كه اين امكان وجود داشته باشد. (مونتاژ دو رفتر در سطح زمین و لیفت کردن فریم جهت نصب)

4-1-2. استفاده از روشها و تجهيزاتي كه خطر سقوط افراد در حين كار را از بين ببرد، در صورتي كه الزاماً كار مي‌بايست در ارتفاع انجام گيرد.

4-1-3. استفاده از روشها و تجهيزاتي كه ارتفاع سقوط و شدت صدمات ناشي از سقوط را كاهش دهد در شرايطي كه امكان از بين بردن خطر سقوط وجود نداشته باشد.

 

5- برنامه ریزی جهت نصب اسکلت فلزی

برنامه ريزي نصب اسکلت فرآيندي است كه نياز به يك مديريت متمركز دارد. در اين فرايند هدايت تيم بر عهده سرپرست HSE و سرپرست اجراي پیمانکار خواهد بود كه احاطه كاملي بر عمليات و نحوه‌ايمن سازي آن داشته باشند. اين عمليات در سه مرحله:‌اقدامات اولیه ،اقدامات قبل از نصب و اقدامات اجرایی انجام مي‌شود.

 

5-1.اقدامات اولیه

معرفی افراد شاغل در نصب و دارای مهارت کافی به واحد HSE ، جهت انجام معاينات بدو استخدام و بررسي سطح سلامت جسماني و توانايي انجام كار و تست صلاحیت کار در ارتفاع که اسامی بعد از بررسی پرونده‌ها و نظرات مسوولین واحد HSE  و پزشک مربوطه به اطلاع خواهد رسید.

 

 توانايي‌هاي فيزيكي و رواني مجريان عمليات

 • مجريان عمليات كار در ارتفاع بايستي حداقل داراي قدرت ديد 10/4 با عينك و يا بدون عينك باشند.
 • مجريان عمليات كار در ارتفاع بايستي از سلامتي كامل برخوردار و فاقد خصوصيت ترس از ارتفاع باشند.
 • مجريان عمليات كار در ارتفاع بايستي توانائي سمعي مورد نياز جهت شنيدن اصوات و صداي ساير همكاران را بدون سمعك يا با استفاده از سمعك داشته باشند. اين مسئله بويژه جهت شنيدن اخطارهاي ايمني اهميت دارد.
 • اين افراد بايستي داراي قدرت بدني، چالاكي، مهارت دستي و هماهنگي مناسب و سرعت انتقال مورد نياز جهت كار در ارتفاع باشند.
 • علائم دال بر نقص عضو يا عدم تعادل رواني كه به تاييد پزشكان متخصص رسيده باشد، مي­تواند منجر به آسيب رساندن به فرد يا ديگران شود و به همين جهت بايستي در بكارگيري افراد جهت كار در ارتفاع مد نظر قرار گيرد.
 • علائم دال بر اين كه فرد مستعد بروز سكته قلبي باشد از جمله بيماري فشار خون و يا اينكه به دليل برخي بيماريها مانند صرع دچار كاهش كنترل فيزيكي خود شود، بيانگر عدم صلاحيت وي جهت كار در ارتفاع مي‌باشد لذا در اينگونه موارد انجام معاينات تخصصي و آزمايشات پزشكي ويژه ضرورت داشته و ‌يا مي‌توان از وجود ساير نيروهاي واجد شرايط استفاده كرد.
 • مجريان عمليات كار در ارتفاع بايستي برخوردار از عمق ديد، ميدان ديد، و عدم مشكلات گيجي و گنگي و يا مشخصات نامطلوب ديگر باشند.

 

5-1-2. شرکت تمام افراد در کلاسهای آموزشی بدو استخدام

 • كليه پرسنل بايد بطور روزانه در جلسات Tool Box Meeting كه توسط واحد HSE در داخل سايت برگزار مي‌شود شركت نمايند.

شركت پرسنل نصاب در كلاسهاي آموزشي مطابق برنامه زمانبندي واحد HSE ضروري‌ مي باشد.

5-13. تحویل لوازم حفاظت فردی پیشنهادی از واحد HSE اعم از لباس کار،کلاه ایمنی،کفش ایمنی،کمربند هارنس و دستکش برای کسانی که وظیفه بستن بار را دارند.

5-1-4. وظایف مربوط به هر فردی که درچه قسمتی فعالیت کند بر عهده واحد HSE  است که بعد از بررسی موارد فوق تعیین خواهد شد.

5-1-5. بعد از تحویل لوازم حفاظت فردی مسئولیت نگهداری لوازم بر عهده كاركنان مي باشد.

5-1-6. اختصاص یک کانکس جهت انبار و نگهداری لوازم حفاظت فردی و ساخت یک قفسه با خانه‌های مربع شکل برای هر نصاب که بتوانند لوازم خود را آنجا نگهداری کنند. (تجهیزات می‌بایست در یک محیط تمیز، خشک و مکانی که دور از نور مستقیم خورشید باشد؛ نگهداری گردد.)

5-1-7. لباس كار متصديان كار در ارتفاع بايستي يكسره و فاقد هرگونه لبه يا برجستگي هايي باشد كه احتمال درگير شدن با اشياي مجاور وجود دارد و ترجيحاً قسمت مچ دست و مچ پاي لباس كار از نوع كشباف باشد.

5-1-8. كلاه ايمني متصديان كار در ارتفاع بايستي مجهز به بند چانه‌اي بوده و افراد ملزم به استفاده از اين بند در حين كار باشند.

5-1-9. مجریان کارمی‌توانند درصورتی ازکفش‌های کتان استفاده کنند که فقط درارتفاع کارکنند.

5-1-10. كار در ارتفاع به هنگام غروب آفتاب بايستي تعطيل گردد و كار در زير نور پرژكتور و روشنايي مصنوعي ديگر اكيداً ممنوع مي‌باشد.

5-1-11. در عملياتي كه امكان كار بر روي محل از نظر اجرايي و ايمني امكان پذير نباشد استفاده از بسكت الزامی است.

5-1-12. از خارج نمودن اعضاء بدن از حريم چهارچوب سبد باید خودداري کرد چرا كه در اثر برخورد بسكت با اسكلت و غيره احتمال ماندن اعضاء بدن بين بدنه بسكت و اسكلت فلزي وجود دارد.

5-1-13.استفاده از سیم بکسل یک متری در داخل سبد برای زدن قلاب کمربند الزامی است.

5-1-14- در موقع بارندگي و يخبندان و وزش بادهاي شديد نصب و برپايي اجزاي فلزي سازه ممنوع است.

5-1-15. دستور توقف كار در صورت مشاهده هرگونه مغايرت با دستورالعمل‌هاي (H.S.E ) و عرف کارگاه توسط سرپرست HSE قسمت قابل اجرا می‌باشد.

5-2.روش اجرايي عمومي نصب اسكلت‌هاي فلزي

5-2-1- عملیات نصب اسکلت هر روز باید توسط سرپرست نصب به سمع و نظر سرپرست HSE برسد.

5-2-2- در موقع نصب و برپايي اجزاي فلزي سازه از قبيل ستونها، تيرها و خرپاها بايد در مقابل بار جانبي باد مهار شده و قبل از جداكردن نگهدارنده‌ها و رها‌كردن آنها مي‌بايست حداقل 50% پيچ و مهره‌ها بسته شده و يا جوشكاري لازم انجام شده باشد.

5-2-3- قبل از نصب هر سازه بروي عضو ديگر، پيچ مهره‌ها و جوشكاري عضو زيرين به شكل 100% انجام پذيرد.

5-2-4- از بالابردن تير آهن و ساير اجزاي فلزي بايد از سيم ‌بوكسل‌ها و تسمه‌هاي مخصوص استفاده شود. استفاده از زنجير براي بالا بردن آنها مجاز نمي‌باشد.

5-3-5- از تير و ساير اعضاي فلزي سازه كه داراي اتصال دهنده‌هاي برشي بتني باشند نبايد به عنوان راه عبور استفاده شود مگر اينكه روي آنها توسط الوار مناسب پوشانده شود.

5-3-6- جهت كار بر روي سقف اسكلتهاي فلزي استفاده از جرثقيل‌هاي Certificate دار كه با تأييد واحد HSE رسيده باشد؛ الزامي است.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 • نصب انواع قطعات اسکلت فلزی

 • برشکاری

 • تاچاپ کاری

 • نصب ساندویچ پانل

 • و …

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

کتابچه پیشگیری از سقوط اشیا

چک لیست اصول ایمنی در کارگاه های ساختمانی

مجموعه الزامات و مقررات HSE در صنعت ساخت و ساز

چک لیست کنترل عملیات ساختمانی

 

منبع: دانشجویان بهداشت حرفه ای

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *