معاینات سلامت شغلی

دستورالعمل اجرایی آیین نامه معاینات سلامت شغلی

دستورالعمل اجرایی آیین نامه معاینات سلامت شغلی

دستورالعمل اجرایی آیین نامه معاینات سلامت شغلی

 

به استناد مفاد آئین نامه شماره 47085 مورخ 1388/6/21 معاینات سلامت شغلی مصوب مقام محترم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، بدین وسیله دستورالعمل اجرایی آئین نامه مذکور جهت اجرا ابلاغ میگردد:

فصل اول ) تعاریف

پزشک مسؤول معاینات سلامت شغلی ،پزشک متخصص طب کار یا پزشک عمومی است که داراي کد معاینات سلامت شغلی و مجوز انجام معاینات سلامت شغلی می باشد.

پزشک متخصص طب کار همکار، پزشک متخصص طب کاري است که داراي کد معاینات سلامت شغلی بوده و با مراکز طب کار در زمینه معاینات سلامت شغلی همکاري میکند.

پزشک عمومی همکار، پزشک عمومی است که داراي حداقل 25 امتیاز بازآموزي مدون طب کار در 2 سال اخیر باشد و با پزشکان متخصص طب کار در زمینه معاینات سلامت شغلی همکاري میکند.

پزشکان متخصص مجاز به تفسیر اسپیرومتري، پزشکان متخصص طب کار، فوق تخصص ریه، فوق تخصص جراحی توراکس، فوق تخصصآسم و آلرژي کودکان و متخصص داخلی می باشند.

معاینات سلامت شغلی، به معاینات دوره اي و بدو استخدام اطلاق می گردد. در این دستورالعمل به اختصار به مرکز تخصصی طب کار، مرکز یا مرکز طب کار گفته می شود.

فصل دوم) انجام معاینات سلامت شغلی توسط متخصصان طب کار

ماده 1- متخصصان طب کار جهت انجام معاینات سلامت شغلی ملزم به دریافت کد معاینات سلامت شغلی به یکی از 2 شکل زیر می باشند:

 1. متخصصان طب کار پس از فارغ التحصیلی و تعیین محل گذراندن تعهدات قانونی خود باید با مراجعه به معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی حوزه فعالیت نسبت به اخذ کد معاینات سلامت شغلی اقدام نمایند.
 2. متخصصان طب کار که در سالهاي قبل از ابلاغ این دستورالعمل فارغ التحصیل شده اند می بایست با مراجعه به معاونت بهداشتی دانشگاه حوزه فعالیت نسبت به اخذ کد معاینات سلامت شغلی اقدام نمایند.
 3. متخصصان طب کار شاغل در ستاد وزارت بهداشت می توانند با مراجعه به معاونت بهداشتی یکی از دانشگاه هاي علوم پزشکی استان نسبت به اخذ کد معاینات سلامت شغلی اقدام نمایند.

در هر یک از حالات فوق پس از بررسی و تائید مدارك ارائه شده توسط معاونت بهداشتی مربوطه، کد معاینات سلامت شغلی به متقاضی اعطا می گردد.

تبصره 1- داشتن این کد به منزله اجازه اشتغال در حوزه معاینات سلامت شغلی نبوده و این امر پس از اخذ مجوز معاینات سلامت شغلی از معاونت بهداشتی دانشگاه مورد نظر جهت فعالیت امکان پذیر است.

تبصره 2- جهت دریافت کد معاینات سلامت شغلی رعایت مراحل زیر الزامی است:

 1. مراجعه به معاونت بهداشتی حوزه فعالیت
 2. تکمیل فرم ثبت نام (ضمیمه 1) و ارائه مدارك موردنیاز
 3. بررسی مدارك توسط معاونت بهداشتی مربوطه
 4. ثبت اطلاعات و اعطاي کد معاینات سلامت شغلی (طبق دستورالعمل ضمیمه)

تبصره 3- مدارك موردنیاز جهت دریافت کد معاینات سلامت شغلی شامل موارد زیر است:

 1. اصل و کپی شناسنامه
 2. اصل و کپی کارت ملی
 3. اصل و کپی کارت نظام پزشکی
 4. کپی گواهینامه تخصصی طب کار (یا هر گونه مدرك معادل مورد تائید وزارت بهداشت مانند نامه معرفی ضریب کا)
 5. یک قطعه عکس 3*4

ادامه دستورالعمل را با دانلود فایل pdf مشاهده کنید.

دستورالعمل اجرایی آیین نامه معاینات سلامت شغلی

 

حتما بخوانید:

آیین نامه و دستورالعمل های ایمنی و بهداشت

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *