کتاب آلودگی هوا و سلامت انسان

دانلود کتاب آلودگی هوا و سلامت انسان

دانلود کتاب آلودگی هوا و سلامت انسان

دانلود کتاب آلودگی هوا و سلامت انسان

فهرست مطالب:

 • پیشگفتار

 • فصل 1 : آلاینده های هوا

 • فصل 2 : آلودگی هوا و بیماری های دستگاه تنفسی

 • فصل 3 : آلودگی هوا و بیماری های قلبی عروقی

 • فصل 4 : آلودگی هوا و بیماری های عصبی

 • فصل 5 : آلودگی هوا و سلامت باروری

 • فصل 6 : آلودگی هوا و عملکرد سیستم ایمنی بدن

 • فصل 7 : آلودگی هوا و بیماری های پوستی

 • فصل 8 : آلودگی هوا و بیماری های گوارشی

 • فصل 9 : آلودگی هوا و بیماری های چشم و بینی

 • فصل 10 : آلودگی هوا و گروه های آسیب پذیر

 • فصل 11 : آلودگی هوا و سرطان

 • فصل 12 : مرور سیستماتیک بر مطالعات مروری در زمینه عوارض آلودگی هوا بر سلامتی


پیشگفتار:

آلودگی هوا به معضل جذی سلامتی شهروندان در کلان شهرهای ایران تبدیل شده است. بسیاری از نقاط شهری کشور به دلایل گوناگون، نظیر تعدد خودروهای سبک و سنگین، کارخانجات صنعتی، انواع فرایندهای احتراقی، تولید برق یا صنایع شیمیایی در معرض انواع آلایندگی های هوا قرار دارند؛ اما در این میان تنها تعداد اندکی از آلاینده های اصلی به عنوان آلاینده های معیار، پایش و گزارش می شوند. تنوع و تعدد سموم موجود در هوا، بسیار بیشتر از این هاست. آمارها نشان میدهد سلامت بسیاری از افراد جامعه در معرض خطر جدی قرار گرفته است و بسیاری از بیماری های غیروا گیردار، به آلودگی هوا وابستگی مستقیم یا غیرمستقیم دارند. همچنین خطر مرگ زودرس بسیاری را تهدید می کند. تنها در شهر تهران، بیش از یک سوم روزهای سال، شرایط هوا در حالت ناسالم گزارش می شود.

از منظر مواجهه، متوسط غلظت سالانهٔ تعدادی از آلاینده های مهم در تهران، همواره ناسالم است و چندین برابر حدود توصیه شدهٔ سازمان بهداشت جهانی گزارش می شود. چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا توسط شهرداری تهران (شرکت کنترل کیفیت هوا)، سازمان حفاظت محیط زیست، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران با توجه ویژه به ذرات معلق و اثرات بهداشتی آلودگی هوا بر سلامت انسان در زمستان ۱۳۹۴ در تهران برگزار گردید. به بهانه برگزاری این همایش جمعی از اساتید دانشگاه و محققین تصمیم گرفتند که با نگاهی به ادبیات موجود, نصویری کلی از صدمات آلودگی هوا بر سلامت انسان ارایه نمایند.

مقدمه

آلودگی هوا یکی از عمده ترین مشکلاتی است که بشر با آن روبه روست و در بعضی از شهرها به دلیل افزایش بی رویهٔ فعالیتهای صنعتی، مصرف سوخت های فسیلی و تراکم جمعیت روزبه روز شدیدتر می شود. آلودگی هوا اثرات سوئی بر سلامت افراد جامعه دارد و منجر به مرگ زودرس، بیماریهای قلبی عروقی، برونشیت، اختلالات تنفسی و سرطان می شود. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت WHO در سراسر جهان حدود هفت میلیون نفر در اثر بیماری های منتسب به آلودگی هوای آزاد و داخلی، جان خود را از دست می دهند. همچنین براساس گزارش مؤسسهٔ (IARC: (International Agency for Research on در سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۳، آلودگی هوا و ذرات معلق آن به عنوان ترکیبات سرطانزا برای انسان (گروه یک) طبقه بندی شده است.

در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور، از جمله تهران، کرج، اصفهان، مشهد، تبریز، اراک، اهواز و شیراز، غلظت برخی از آلاینده های هوا از استانداردهای ملی به مراتب بیشتر است و برآورد می شود که با احتساب پدیدهٔ ریز گردها، جمعیتی بالغ بر ۳۵ میلیون نفر، یعنی حدود نیمی از جمعیت کل کشور در معرض درجاتی از آلودگی هوا قرار داشته باشند. این مشکل نه تنها سلامت مردم را به مخاطره می اندازد، بلکه هزینه های سر باری را نیز بر حوزهٔ سلامت تحمیل می کند؛ آن هم به دلیل افزایش نیاز به خدمات مراقبتی و بهداشتی و انجام فوریتهای پزشکی که برای جمعیت تعاریف بسیاری برای آلودگی هوا پیشنهاد شده است؛ اما به جرئت می توان گفت یکی از معتبرترین تعاریف اولیه توسط «ابوابراهیم اسماعیل بن الحسن بن محمد بن احمد الحسینی الجرجانی (جرجانی)» ارائه شده است.

جرجانی که در اواخر سدهٔ پنجم و اوایل سدهٔ ششم میزیست، در کتاب ذخیرهٔ خوارزمشاهی، کیفیت هوا را چنین تعریف کرده است: «اگرچه هوا را کیفیتی خاصه است … و این هوا که گرد مردم اندر آمده است و بدو نزدیک است، هوای خالص نیست. لکن آمیخته است به بخارها و دودها و گردها و غیر آن و از کیفیت هر چیزی کیفیتی دیگر گیرد و همچنین اندر هر فصلی از فصل های سال از کیفیت خاص خویش بگردد… و هوای نیک هوای صافی باشد که هیچ چیز غریب با وی آمیخته نبود.»

براساس تعاریف دیگر «آلودگی هوا عبارت است از حضور یک یا چند آلاینده یا ترکیب در هوای آزاد (Outdoor air) یا هوای داخلی (indoor air) در مقادیر و مدت زمانی که ممکن است سبب آسیب به زندگی انسان، گیاه یا حیوان یا اموال یا به طور نامعقولی سبب تداخل در برخورداری راحت از زندگی یا اموال شود.» از نظر سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران، آلودگی هوا عبارت است از «وجود و پخش یک یا چند آلوده کننده اعم از جامد، مایع، گاز، تشعشع پرتوزا و غیر پرتوزا در هوای آزاد به مقدار و مدتی که کیفیت آن را به طوری که زیان آور برای انسان و سایر موجودات زنده یا گیاهان یا آثار و ابنیه باشد تغییر دهد.» امروزه آلودگی هوا با تاروپود زندگی مدرن آمیخته شده است. این آلودگی محصول جانبی ساخت و ساز شهرها، فعالیتهایی مانند تولید کالاها، حمل ونقل، تولید انرژی گرمایشی و نور محل های زندگی، تفریح و کار انسان و گاهی برخاسته آلاینده های هوای متعددی به محیط وارد می شوند.

این کتاب مفید را در 233 صفحه به صورت مستقیم دانلود کنید.

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با دانلود کتاب آلودگی هوا و سلامت انسان داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

محیط زیست و آلودگی های آن

ارزیابی ریسک آلاینده های هوا در محیط کار

سیستم های کنترل آلاینده ها

ایمنی و بهداشت در پیشگیری از آلودگی محیط زیست

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *