کتاب تهویه صنعتی

خلاصه کتاب تهویه صنعتی دکتر جعفری

خلاصه کتاب تهویه صنعتی دکتر جعفری

خلاصه کتاب تهویه صنعتی دکتر جعفری

این خلاصه برای افرادی مفید است که کل کتاب را مطالعه کرده باشند و می خواند کلیاتی از کتاب را دوباره مطالعه کنند. این جزوه در 38 صفحه و به صورت تایپ شده اماده شده است که مقدمه ای از ان را در زیر آمده است.

اهمیت هوای پاک در محی طهای کار صنعتی به خوبی شناخته شده است. در صنعت امروزی با فرآیندهای پیچیده از ترکیبات و مواد شیمیایی متعدد و رو به افزایشی استفاده میشود که تعداد زیادی از آن ها دارای سمیت بالایی هستند. استفاده از این مواد سمی ممکن است منجر به تولید گازها، ذرات، بخارات، و یا میستهایی در محیط کار گردد و مقدار آنها از حد مجاز فراتر رود.

علاوه بر این مواد آلاینده، نقش گرما نیز ممکن است در محیط کاری سبب عدم آسایش و ناایمن شدن محیط کاری گردد. چنانچه حفاظت کارگران ضروری باشد، طراحی موثر و مفید تهویه می تواند راه حل مشکلات فوق باشد. از تهویه ممکن است در کنترل بو، رطوبت و سایر شرایط ناخواسته محیطی نیز استفاده نمود.

در این فصل از کتاب سعی خود را بر این قرار داد هایم که بتوانیم تعریفی کلی از تهویه و طراحی یک سیستم تهویه داشته باشیم تا بتوانیم دید بازی در این زمینه به خواننده خود ارائه دهیم.

5- 1 مفاهیم و تعاریف در تهویه

آئروسول: ترکیبی از ذرات جامد یا مایع معلق در هوا. قطر این ذرات ممکن است 1 / 0 تا 100 میکرون (میکرومتر) و یا حتی کمتر از آن تغییر نماید مانند گرد و غبار، مه و دود.

 • افت ورودي: افت ناشی از ورود هوا بداخل کانال و یا هود
 • اينچ آب: فشار معادل ارتفاع یک اینچ آب
 • تميزكنندة هوا: وسیله ای برای زدودن آلاینده ها از هوای آلوده که شامل فیلترها، شستشودهنده های هوا، جداکننده های الکترواستاتیکی و غیره می شود.
 • توان ايده آل: توان نظری (تئوریک) مورد نیاز یک هواکش در صورتیکه هیچ گونه افتی در آن نباشد و یا بعبارتی کارآیی آن 100 % باشد.
 • توان واقعي: توان حقیقی مورد نیاز یک هواکش که خود شامل افت انرژی در هواکش بوده و می توان فقط با آزمایش واقعی هواکش بر آورد کرد. (توان حقیقی شامل افت بین موتور و هواکش نمی شود).
 • چگالي ويژه: عبارتست است از نسبت چگالی یک ماده به چگالی مادۀ دیگر، برای جامدات و مایعات مادۀ دوم معمولاً آب 2 / 32 درجۀ فارنهایت و برای گازها هوای استاندارد می باشد
 • حداقل سرعت طراحي كانال (سرعت انتقال): حداقل سرعت مورد نیاز برای حرکت ذرات موجود در جریان هوای  کانال
 • حدپايين انفجار: حد پایین قابلیت اشتعال و یا انفجار یک گاز یا بخار در دمای معمولی که بر حسب درصد گاز یا بخار در هوا بیان می شود. تا دمای 250 درجۀ فارنهایت مقدار حد پایین انفجار ثابت فرض می شود. از این دما به بالا این حد را بایستی با ضریب 7 / 0 کاهش داد زیرا قابلیت انفجار در دماهای بالا افزایش می یابد.
 • دريچه كشويي: دریچه ای کشویی برای باز و بستن مسیر کانال در صورت نیاز.
 • دماي تر: دمای تر ترمودینامیکی عبارت است از دمایی که در آن آب مایع یا جامد از طریق تبخیر در هوا می تواند هوا را به طور بی دررو (آدیاباتیک) در همان دما به حالت اشباع در آورد. دمای تر توسط دماسنج تر اندازه گیری می شود. دماسنج تر یک دماسنج معمولی است که مخزن آن توسط فتیله ای مرطوب نگهداشته می شود.
 • رطوبت مطلق: وزن بخار آب موجود در واحد حجم هوای خشک بر حسب پوند بر فوت مکعب و یا گرم بر سانتی مترمکعب.
 • رطوبت نسبي: نسبت فشار نسبی واقعی بخار آب در یک فضا به فشار اشباع آب خالص در همان دما.

برای مشاهده ادامه مطلب فایل پیوستی را دانلود کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با خلاصه کتاب تهویه صنعتی دکتر جعفری داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

مجموعه جزوات تهویه دکتر محمد جواد جعفری

جزوات تهویه دکتر نیک پی

⇐  پایش و آزمون سیستم های تهویه

⇐  ارزیابی عملکرد سیستم های تهویه صنعتی

⇐  دستورالعمل سیستم های تهویه

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *