خلاصه آفت کش ها و حشره کش های آلی کلره و فسفره

خلاصه آفت کش ها و حشره کش های آلی کلره و فسفره

آفت  کش ها، موادی هستند که برای از بین بردن آفات برای جلوگیری از زیان آنها استفاده می شود.

حشره کش ها یک نوع افت کش می باشند که باعث از بین بردن حشرات می گردند حشره کش ها براساس راه ورود سمیت و همچنین منشاء تولید آن به سه گروه حشره کش های آلی کلره، حشره کش های آلی فسفره و کاربامات ها طبقه بندی می شوند.

حشره کش های آلی کلره که به نام هیدروکربن های هالوژنه نیز نامیده می شوند در ساختمان خود حاوی کربن، هیدروژن و کلر و احیانا اکسیژن می باشند.

مهمترین ویژگی آنها تجمع پذیری در محیط بوده و اثر بسیار قوی بر سیستم اعصاب مرکزی حشرات دارند.

حشره کش های آلی کلره شامل ددت، کلتان، HCH، یا BHC، کلردان، هپتاکلر، آلدرین و دیلدرین می باشند. متوکسی کلر نیز از نوع حشره کش آلی کلره می باشد. این ترکیبات آلی کلره می باشد.

این ترکیبات آلی کلره که سمومی عصبی می باشند ممکن است باعث تحریک پذیری سردرد، پاراستیزی، تشنج، اغماء و سرانجام مرگ می شوند.

راههای درمان مسمومیت با حشره کش های آلی کلره جلوگیری از جذب بیشتر هیدروکربن های کلره، تجویز اکسیژن برای اعمال تنفسی و کنترل تشنج بیمار می باشد.

نکته: سمی ترین ترکیب حشره کشهای آلی کلره آلدرین می باشد.

حشره کش های آلی فسفره پر مصرف ترین نوع حشره کش ها می باشند که از عناصر کربن، هیدروژن، اکسیژن، و فسفر و احیانا کلر، برم و گوگرد ساخته شده اند.

مهمترین اثر انها جلوگیری از فعالیت آنزیم کولین استراز در حشرات و توقف هیدرولیز استیل کولین و تبدیل آن به استیل و کولین می باشد که به این دلیل به آنها سموم آنتی کولین استراز می گویند. عدم هیدرولیز استیل کولین توسط آنزیم کولین استراز باعث تجمع آن شده و این افزایش استیل کولین باعث تحریک دستگاه عصبی مرکزی و پاراسمپاتیک می شود.

میوزیس (انقباض مردمک چشم) عرق و ترشح بزاق استفراغ، اسهال، سرفه، افزایش ترشح در دستگاه تنفس اثرات پاراسمپاتیک می باشد و اثرات این تجمع بر اعصاب مرکزی شامل گیجی، اغتشاش مغزی، بی نظمی در حرکات و رفتار، تشنج، اغماء و سرانجام مرگ می شود.

ترکیبات آلی فسفره به نام گاز های عصبی شناخته شده و بعنوان گاز جنگی مورد استفاده قرار گرفته اند. رههای تماس با این حشره کش ها به ترتیب پوستی و سپس استنشاقی می باشد.

ملاتونین، فنتیون، تمفوس، دیازنیون، پاراتیون و نالد نمونه ای از انواع حشره کش های آلی فسفره می باشند.

پاراتیون در کبد با تبدیل پاراکسیون ایجاد سمیت می کند.

درمان مسمومیت با حشره کش آلی فسفره به وسیله آتروپین و 2PAM انجام می گیرد.

کاربامات ها: حشره کش هایی هستند که حاوی کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن بوده و فاقد کلزو فسفر می باشد پایه اصلی این حشره کش ها اسید کاربامیک است.

کارباریل(سوین) پروپوکسور (بایگون) و ترکیبات پیرتروم از این گونه حشره کش ها می باشند این حشره کش ها مانند سموم آلی فسفره دارای خاصیت بازدارندگی پرکولین استراز بوده، اما نسبت به ترکیبات آلی فسفره دارای سمیت کمتری می باشند و واکنش های انجام شه در این خصوص بازگشت پذیر هستند. به علت توقف فعالین آنزیم  کولین استراز متابولیستم استیل کولین به طور طبیعی انجام نگرفته و این افزایش میزان استیل کولین موجب افزایش اعمال پاراسماتیک می گردد، که خود باعث کندی نبض، اسهال و استفراغ، انقباضات ماهیچه ای و افزایش ترشحات بدن می گردد.

تنها راه درمان در این مورد تجویز آتروپین است.

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *