وسایل حفاظت فردی کار در ارتفاع

جزوه دوره ایمنی کار در ارتفاع

جزوه دوره ایمنی کار در ارتفاع

جزوه دوره ایمنی کار در ارتفاع

 فرمت: PDF       تعداد صفحات: 43 

 

به طور عام کار کردن در هر مکانی که امکان سقوط و صدمه به شخص وجود دارد جز فعالیت های کار در ارتفاع محسوب می شود. ایمنی کار در ارتفاع از آن جهت دارای اهمیتی بسیار بالا می باشد که در کوتاهترین زمان ممکن اتفاق می افتد و اکثرا دارای پیامد های بسیار بدی می باشد.

الزامات عمومی جهت کار در ارتفاع شامل ساماندهی، برنامه ریزی و صلاحیت افراد شاغل در این فعالیت ها می باشد. کار در ارتفاع بایستی به طور مناسب برنامه ریزی شود و هم چنین به طور کاملا منظم و دقیق نظارت گردد. تمامی افرادی که در ارتفاع کار می کنند بایستی صلاحیت های لازم برای انجام این کار را داشته باشند و توسط متخخص کار در ارتفاع آموزش های کافی را هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی ببینند.

سقوط از ارتفاع باعث صدمات جبران ناپذیری می شود و غالبا به دلیل برهم خوردن تعادل فرد در اثر لغریدن، سر خوردن و … اتفاق می افتد. سقوط ممکن است در سطح زمین و یا در سطح پائین تر از آن روی دهد. هم چنین اشیاء نیز ممکن است در اثر سقوط به افرادی که در مسیر آنها هستند نیز برخورد کرده و منجر به صدمات گردد.

با نگاهی کوچک و کوتاه متوجه خواهیم شد که حوادثی که در اثر کار در ارتفاع اتفاق افتاده اند اکثرا دارای پیامد بسیار بالائی بوده و گاها منجر به فوت شده اند. این آمار و ارقام اهمیت کار در ارتفاع را در چندان می کنند و باعث می شود که با جدیت و اهمیت بیشتری به این مهم بپردازیم .

بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور ۴۴ درصد حوادث منجر به فوت در کشور ناشی از سقوط از ارتفاع است . بر اساس تجربه میتوان مدعی شد که در کشور ما هیچ کارفرمایی در کارگاه ساختمانی خود مسائل ایمنی را به طور کامل رعایت نمیکند و مشخص ترین اقدامی که در برخی کارگاهها می توان در خصوص رعایت ایمنی کار مشاهده کرد،آویزان کردن چند کلاه ایمنی بر روی میخ های دیوار است که آنهم از ترس ورود ناگهانی بازرسان کار آویخته شده است.

به گزارش ایلنا، سازمان پزشکی قانونی در گزارشی كه اسفندماه سال ۹۲ منتشر كرد از کشته شدن یک هزار و ۵۱۷ کارگر در کشور بر اثر حوادث ناشی از کار در ده ماهه نخست سال گذشته خبر داد که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ۱۴ درصد افزایش یافته است . بر اساس آمارهای پزشكی قانونی مهمترین علت حوادث ناشی از كار به ترتیب سقوط از بلندی، اصابت اجسام سخت، برق گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن گزارش شده و تاكید شده است : بیشترین قربانیان حوادث ناشی از كار را «كارگران ساختمانی» تشكیل می دهند

در این دوره آموزش (ایمنی کار در ارتفاع) شما با مباحث مربوط به ایمنی کار در ارتفاع (مثلا داربست بندی، فاکتور سقوط، نحوه استفاده از وسایل کار در ارتفاع مثل هارنس و … ) آشنا خواهید شد.

در دوره آموزشی ایمنی کار در ارتفاع با مباحث زیر آشنا خواهید شد:

 • مروری بر آمار حوادث کار در ارتفاع

 • تعاریف و قوانین مربوط به کار در ارتفاع

 • فیزیک سقوط

 • کار در ارتفاع چه خطراتی دارد؟

 • چرا در کار در ارتفاع ایمنی لازم و واجب است؟

 • ایمنی کار در ارتفاع

 • ابزار کار در ارتفاع و نحوه استفاده از آنها

 • سیستم حفاظت از سقوط

 • اقدامات کنترلی لازم در برابر سقوط

 • اصول ایمنی در داربست بندی

 • بازرسی و کنترل داربست ها

 • نردبان ها و ایمنی نردبان ها

 • انتخاب تجهیزات مناسب برای کار در ارتفاع

این مطلب بروزرسانی شد و فایل ایمنی کار در ارتفاع و حفاظت از سقوط در قالب فایل pdf و 22 صفحه پیوست شد

این دوره را به صورت مستقیم دانلود کنید.

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با جزوه دوره ایمنی کار در ارتفاع داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

استاندارد تجهیزات حفاظت فردی در برابر سقوط از ارتفاع (ISIRI)

اصول نجات در ارتفاع و سازه های بلند

⇐  تجهیزات حفاظت فردی در برابر سقوط از ارتفاع

پاورپوینت ایمنی کار در ارتفاع

لوازم حفاظت فردی کار در ارتفاع

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *