تحقیق در حادثه

جزوه تحقیق و بررسی حادثه

جزوه تحقیق و بررسی حادثه

جزوه تحقیق و بررسی حادثه

 فرمت: pdf   تعداد صفحات: 70

 

فهرست:

 1. حوادث بزرگ

 2. چرا تحقیق حوادث

 3. روند تحقیق

 4. ابزارها و تکنیک ها

 5. گردآوری شواهد

 6. تکنیک های مصاحبه

 7. عوامل (فاکتورهای) انسانی

 8. فرهنگ ایمنی یکپارچه در کل شرکت

 9. مدیریت تقابل و تلافی

 10. طرح و برنامه ریزی مدیریت شرایط اضطراری

 11. تهیه و ارائه گزارش


مقدمه ای بر اهداف دوره

امروزه صنایع با انجام تحقیقات کامل و هدفمند در خصوص رویدادها و به اجرا در آوردن درس های فراگرفته شده از آنها، قابلیت اطمینان خود را بیش از هر زمان دیگری استحکام بخشیده اند. تحقیق و بررسی حوادث امروزه به عنوان ابزاری مهم در تضمین هرچه بیشتر دستاوردهای مرتبط با عملکرد ایمنی بکار گرفته می گردد.

هدف از ارائه این دوره آموزشی، افزایش سطح صلاحیت های افراد در خصوص تحقیق و بررسی رویدادها می باشد. این دوره آموزشی همچنین برای تمامی افراد شرکت کننده در فرآیند تحقیق و بررسی رویدادها مفید خواهد بود. سایر افراد نیز با شرکت در این دوره آموزشی قادر خواهند بود فرآیند کلی تحقیق و بررسی حادثه را بخوبی شناخته، از طریق اعمال آن به در کاهش نرخ حوادث شغلی سهیم باشند.

عوامل سازنده حادثه ( عواملی که بر علیه بهبود ایمنی هستند)

خزش آنتروپی: هیچ سازمان یا سیستمی به صورت ایستا باقی نمی ماند، بلکه اجزای آن از بین رفته و در عوض تغییر و گوناگونی آن بالا می رود. افراد به یکدیگر بی اعتماد می شوند و در مقابل بی نظمی های ایجاد شده در جهت کاهش بروز خطرات، بی تفاوت
می شوند.

قانون مورفی: بدون در نظر گرفتن اینکه بخوبی می توان از سیستم محافظت کرد و یا اینکه چقدر می توان از خطرات دور بوده بالاخره یک نفر راهی را برای غلبه بر اقدامات و تدابیر حفاظتی پیدا می کند. اگر امکان به خطا رفتن چیزی وجود داشته باشد، آن چیز حتمأ به خطا خواهد رفت.

عادی شدن: این فرآیند به معنای فراموش شدن ترس ها در داخل سازمان می باشد. زمانی که مردم برای مدت مدیدی در معرض مخاطرات نسبتا ثابت و شناخته شده ای قرار می گیرند، آنگاه آنها کم کم آن خطرات را دست کم می گیرند.

معمول سازی فعالیت هایی که در داخل یک سیستم به خوبی و بصورت جا افتاده انجام می گردند عادی می شوند و در سطح فردی این بدان معناست که افراد در شغل خود تمرین بیشتری را انجام داده و در آن کار ماهر می شوند. توانایی انجام وظایف تکرار شونده کم و بیش به حالت اتوماتیک در می آید، ذهن خود آگاه شخص را آزاد می سازد تا به دیگر موضوعات مربوطه بپردازد. اما این مساله به نوبه خود می تواند منجر به آن شود که مسائل غیر مرتبط با وظیفه ای که فرد در حال انجام آن است، ذهن او را فراگیرند. بنابراین عادت مانند نعمتی است که همانند یک شمشیر دو لبه است. ظرفیت با توجه به محدودیت ها آزاد می گردد تا شخص به امور استراتژیک تر بپردازد، اما در عین حال این امر سبب آن می گردد که فرد در معرض فراموشکاری مواردی که در آنها ماهر است قرار گیرد. اینگونه اشتباهات از نشانه های شخصی است که در انجام وظایف خود تمرین نداشته است.
مخاطرات ذاتی: هرچقدر هم که دفاع از سیستم بخوبی انجام گیرد، باز هم مخاطرات ناپدید نمی شوند

در بسیاری از سازمان ها تحقیق و بررسی در زمینه های حادثه کفایت نمی کند. این امر با توجه به یک برنامه پژوهشی اثبات شده است که یافته های کلیدی آن عبارتند از :

 • عدم توانایی در تمایز قائل شدن، یا در حقیقت درک نمودن، و تفاوت بین دلایل زیر بنایی
 • سازمان ها اغلب کیفیت تحقیق و بررسی خود را خیلی بالا تر از سطح واقعی در نظر می گیرند
 • عدم وجود سیستم های رسمی که بعنوان یک ضمانت اجرایی برای پیشنهادات ارائه شده عمل کنند
 • عدم وجود آموزش در خصوص تحقیق و بررسی حوادث

ملاحظات قانونی

در بسیاری از کشورها تحقیق و رسیدگی به حوادث یک الزام حقوقی و قانونی است. برای مثال در بریتانیا قانون سلامت و ایمنی کار طیف گسترده ای از وظایف را بر عهده کارفرمایان قرار می دهد.

حوادث بزرگ همواره انگیزه شکل گیری مقررات ملی و بین المللی بوده است.

 • انفجار فلیکس برو (۲۸ کشته) – تغییر در قانون سلامت و ایمنی کار
 • انتشار گاز در سوس ( ۷۰۰ جراحت شدید) – ایجاد مقررات کنترل مخاطرات حوادث بزرگ صنعتی
 • بوبال – تجدید نظر و اصلاح سطح آستانه میل ایزو سیانیت
 • پایپر آلفا
 • انفجار لانگ فورد تغییر در مقررات تسهیلات با مخاطرات بزرگ در استراليا

ملاحظات اقتصادی

تاثیر مالی حوادث بزرگ معمولا در حد بسیار زیاد و جبران ناپذیر خواهد بود. علاوه بر این حوادث بر روی عملکرد کسب و کار شرکت نیز بسیار تاثیر گذار خواهند بود. تاثیرات مالی و اقتصادی حوادث در بحث کوه یخ به طور کامل تشریح شده اند.

ملاحظات انسانی اخلاقی

حوادث نه تنها منجر به بروز جراحات و خسارات مستقیم بر روی تاسیسات، تشکیلات و افراد سازمان خواهند شد، بلکه ممکن است علاوه بر این موارد بر روی شهروندان، محیط زیست و افراد غیر درگیر در سازمان نیست تاثیرات جبران ناپذیری داشته باشند.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با جزوه تحقیق و بررسی حادثه داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

تحقیق ، تجزیه و تحلیل حوادث دکتر مجید علیزاده

پاورپوینت تجزیه و تحلیل حوادث PPT

روش تحقیق در حادثه

راهنمای جمع آوری اطلاعات و تحقیق پیرامون حادثه

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *