توصیه های بهداشتی عید قربان

توصیه های بهداشتی ذبح دام در عید قربان را جدی بگیرید!

توصیه های بهداشتی ذبح دام در عید قربان را جدی بگیرید!

توصیه های بهداشتی ذبح دام در عید قربان را جدی بگیرید!

سنت حسنه قربانی کردن دام در اقصی نقاط کشور مصادف با ایام تشریق (دهم ذی الحجه) انجام می شود، اما همانقدر که این کار ثواب دارد، حفظ سلامت هم از واجبات محسوب می شود.

 1. هنگام تماس با دام در تمام مراحل اعم از ذبح، پوست کنی، قطعه بندی گوشت دام و سایر موارد باید نکات بهداشتی لازم شامل پوشیدن روپوش و دستکش، ماسک، عینک مخصوص، پیش بند و چکمه را رعایت کنیم.
 2. هر گونه تماس با دام در صورت آلودگی دام، پتانسیل انتقال بیماری را افزایش می دهد، بنابراین حتماً دام ها مانند بز، گوسفند، گاو و شتر باید از مراکزی تهیه شوند که مورد تایید سازمان دامپزشکی کشور باشند و کارشناس دامپزشکی بر آن نظارت داشته باشد.
 3. کشتارگاه ها بهترین محل برای ذبح قربانی بوده و مورد تایید سازمان دامپزشکی نیز، هستند، از قصابی های محل که مورد تایید سازمان دامپزشکی هستند نیز می توانیم برای قطعه بندی و توزیع دام استفاده کنیم تا کمترین تماس را با دام داشته باشیم.
 4. بعد از ذبح دام حتماً محل ذبح شستشو وضدعفونی گردد . (برای این منظور می توان از ضدعفونی کننده های موجود درمنزل مانند وایتکس ویا اهک و.. استفاده گردد).
 5. در دفع فضولات دام باید دقت لازم صورت گیرد. همچنین در کشتارگاه، لاشه دام باید حداقل 24 ساعت در سالن سرد نگهداری شود تا در اثر جمود نعشی و تغییر اسیدیته نسوج دامی، تب کریمه کنگو از بین برود.
 6. پس از ذبح در منزل نیز لاشه باید 24 ساعت در شرایط درجه صفر تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود.
 7. همگان باید از خوردن جگر قرمز به صورت خام یا نیم پز پرهیز کنند. مواد پروتئینی مانند گوشت و جگر باید به صورت پخته مصرف شوند.
 8. جهت قطعه قطعه کردن لاشه ، حتماً از دستکش و عینک کار استفاده گردد.
 9. از ریختن خون دام در معابر عمومی خودداری گردد .
 10. از هرگونه تماس با انگل یا موجود خارجی روی پوست و پشم دام (کنه ، کک و … ) خودداری گردد .
 11. دل و جگر تازه دام نذری را به مدت 48 ساعت در یخچال نگهداری و سپس مصرف نمائید.
 12. راه دیگر برای افرادی که به این شرایط دسترسی ندارند، این است که به نیت قربانی مبلغ آن را به مراکز خیریه از جمله پرورشگاه‌ها بدهند تا مبلغ آن صرف امور خیریه شود. همچنین از نظر شرعی این اقدام مورد تایید مراجع عظام نيز است.

اگر موردی به ذهن شما میرسد که بیان نشده است را با ما به اشتراک بگذارید …

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *