انتخاب وضعیت بدن هنگام کار

تمرینات ارگونومیک برای کاربران کامپیوتر

تمرینات ارگونومیک برای کاربران کامپیوتر

این فایل كه داراي پسوند pps و هم ppt مي باشد حاوي تمرينات بسيار مفيد و آسان ارگونوميك است كه مخصوص كاربران كامپيوتر و افرادي كه ساعات زيادي از روز را در پشت ميز سپري مي كنند مي باشد. البته نسخه اصلي اين فايل ارزشمند به زبان انگليسي بود كه شخصا ترجمه و سپس در اختيار شما عزيزان قرار گرفته است.

دانلود اين فايل مفيد را به همه ي شما عزيزان توصيه مي كنم.

براي استفاده از اين فايل اينجا راست كليك كرده و save target as را انتخاب كنيد.


علاوه بر فایل بالا توضیحات زیر را نیز بخوانید:

تمرینات ارگونومی برای گردن

تمرینات ارگونومی برای گردن

توصیه های ارگونومی به کاربران کامپیوتر

در صورتي كه انجام هر كدام از حركات باعث ايجاد درد قابل توجه گردن يا شانه و انتشار آن به دست يا سينه شما شده با پزشك خود مشاوره نمائيد.
این حرکات به گونه ای هستند که به راحتی  در محل کار شما نیز قابل انجام هستند، برای بدست آوردن نتیجه ی بهتر سعی کنید روزی چند بار آن ها را انجام دهید.

 

الف – حركات كششي

در حالي كه رو به جلو نگاه مي كنيد ابتدا به آرامي سر خود را به سمت جلو خم كنيد.به طوري كه چانه شما به سينه تان نزديك شود و چشم­هايتان به زمين نگاه كند. سپس به آرامي سر را به سمت عقب برده و سقف را نگاه كنيد.

در حالي كه سر در وضعيت معمولي قرار دارد ابتدا سر وگردن را به سمت راست حركت دهيد، به گونه اي كه بدون حركت شانه گوش راست به شانه همين طرف نزديك شود، سپس به آرامي سر را به وضعيت اول برگردانده همين حركت را به سمت مقابل تكرار كنيد.

در حالي كه سر در وضعيت معمولي قرار دارد به آرامي سر خود را حول محور عمود بر سطح افق بچرخانيد. به طوري كه ابتدا سمت راست و سپس سمت چپ خود را ببينيد.

ورزش های دوره ای در کار با کامپیوتر

ورزش های دوره ای در کار با کامپیوتر

برای انجام حرکات شانه،  ابتدا دست ها را به سمت جلو بکشید و سپس به آرامی دست ها را به سمت بالای سر ببرید و پس از ده ثانیه به حالت اول بر گردانید. همین حرکت را ده مرتبه تکرار کنید. سپس دست ها را به دو طرف بدن کشیده و باز هم سعی کنید به آرامی آنها را به سمت بالای سر ببرید ( ده مرتبه )، در حرکت بعدی دست­هایتان راکاملا به سمت جلو بکشید ( مثل حرکت اول شانه ) سپس به آرامی آن­ ها را حول محور شانه به چرخانید( عقب و  جلو، هر کدام ده بار ).

 

حرکات نرمشی برای قسمت بالا تنه

حرکات نرمشی برای قسمت بالا تنه

 

در آخر حركات، زير را حتما انجام دهيد.

ب – نرمش های قدرتی
در این چند تمرين سعي مي شود با ايجاد مقاومت در مقابل نيروي وارده با دست، قدرت عضلات گردن را افزايش دهيم مدت اين تمرين حدود 20 ثانيه براي هر حرکت خواهد بود. توجه داشته باشيد که ميزان نيروي وارده با دست به گردن و به عکس بايد در حد متوسط باشد.

در حقيقت بايد با فشار دست از حرکت گردن جلوگيري کنيم در تمرين آخر، انگشتان دو دست را دريكديگر قفل كرده، پشت سر خود قرار دهيد حالا سعي كنيد آرنج­هاي خود را به عقب برده و به ديوار پشت سر نزديك كنيد.

پیشنهاد می کنیم این جملات را زیر شیشه ی میز کارتان بگذارید. تا هیچ وقت توصیه­ مهم آن را از یاد نبرید! درست بنشینیم و درست کار کنیم.

بیشتر بخوانید:

⇐ ارگونومی کار با کامپیوتر

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *