ترس فوبیا

ترس (فوبیا)

ترس (فوبیا)
ثبت امتیاز شما

ترس (فوبیا)

ترس (فوبیا)

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که از یک سوسک، یا از ایستادن در بالکن خانه تان، یا از تزریق آمپول وحشت زده می شوید و آن قدر می ترسید که تمام سعی تان را می کنید که در این حالت ها قرار نگیرید. احتمالا با کسی هم در مورد این ترس های وحشتناک صحبت نکرده اید، اما با خواندن این مطلب می توانید انواع غیرطبیعی ترس ها (و درواقع فوبیاها یا هراس ها) را بشناسید و به دنبال درمان برآیید. ترس چیزی است که شما را از خطر دور نگه می دارد، اما فوبیا (هراس) ربط زیادی به خطر ندارد.

حدود ۲۰ میلیون نفر در آمریکا حداقل یک نوع فوبیا دارند. روان پزشکان فوبیا را احساس ترس غیرقابل کنترل و آزاردهنده در زمان روبه رویی با یک حالت، فعالیت یا شیئی یا موجود تعریف می کنند. در زمان بروز فوبیا شما ممکن است بدانید که ترس و اضطراب تان منطقی نیست اما چاره ای برای رهایی ندارید. این حالت ممکن است واقعا شما را فلج کرده و زندگی تان را دچار مشکل کند. در این مطلب به موارد شایع تر فوبیا اشاره می کنیم.

3 ترس اصلی روان پزشکان و روان شناسان تا به حال بیش از صدها نوع فوبیاها را شناسایی کرده اند. برخی از این فوبیاها عجیب هستند مثل فوتو فوبیا (ترس از نور) و برخی دیگر هم بسیار خاص هستند (مثل فوبیای فوبیا، یعنی هراس دائمی از ترسیدن). متخصصان فوبیاها را جزو گروه اختلالات اضطرابی طبقه بندی می کنند و آن ها را در ۳ گروه کلی جای می دهند:

 1. آگورافوبیا: اضطراب دائم و منتشر در اماکن عمومی و مکان هایی که خروج و فرار از آن ها سخت است.
 2. هراس اجتماعی: احساس ترس و میل به فرار از حضور در محافل، مجامع و کلا اجتماع.
 3. هراس های خاص: هراس شدید از یک وضعیت یا شیئی یا موجود خاص.

شایع ترین فرم هراس های خاص، ترس از حیوانات است البته خود این نوع به چند زیرشاخه بدل می شود مثلا آراکنوفوبیا که ترس از عنکبوت است، اوفیدوفوبیا که ترس از مار است و آپیوفوبیا که ترس از زنبور است. معمولا این ترس ها از دوران کودکی شروع می شوند و برخی اوقات با افزایش سن از بین می روند اما در برخی موارد این ترس ها تا دوران بزرگسالی هم باقی می مانند.

 • یعنی همه در مورد من پچ پچ می کنند؟ هراس اجتماعی: چیزی ماورای خجالتی بودن کسی که دچار هراس اجتماعی (social phobia) است را نمی شود «خجالتی» نامید. فردی که دچار این مشکل است همیشه در هراس و اضطراب این است که در اجتماع و در یک وضعیت جمعی چه رفتار و حالتی خواهد داشت. در فکر این فرد این افکار رژه می روند: آیا رفتارم مناسب خواهد بود؟ آیا کسی به سرووضع من واکنش نشان می دهد؟ بقیه می فهمند که من اضطراب دارم؟ همه در مورد من صحبت و پچ پچ می کنند؟ به طور معمول هراس اجتماعی فرد را منزوی و دور از اجتماع می کند و فرد تمام ارتباطات خودش را از دست می دهد و برای همین باید آن را شناسایی کرده و برای درمان آن اقدام کرد.
 • رعد و برق می زند پشت صندلی پنهان می شوی؟ برونتوفوبیا: ترس از رعد و برق برونتد به زبان یونانی یعنی رعد و برق و برونتو فوبیا یعنی ترس از رعد و برق. افرادی که دچار این حالت هستند می دانند که رعد و برق خطری برای آن ها نیست، اما ترجیح می دهند در زمان رعد و برق اصلا از خانه خارج نشوند و حتی ممکن است پشت صندلی ها یا زیرمیزها پنهان ها شوند. بیشتر این حالت در مورد صدای رعد است اما اگر ترس هم از رعد و هم از برق وجود داشته باشد به آن آسترافوبیا گفته می شود که در حیوانات هم دیده می شود.
 • از ترس حساسیت زدایی کنید فوبیاها روی شیوه زندگی انسان ها تاثیر می گذارند. افراد تمام تلاش خود را می کنند تا از عوامل ایجاد هراس دور بمانند و برخی فعالیت ها، ارتباطات و جنبه هایی از زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. مشکلات ارتباطی، طلاق، مشکل در ادامه تحصیل و از دست دادن شغل در این افراد شایع است. دیده شده است که هراس ها رابطه ای خانوادگی دارند و در مورد برخی هراس ها میزان ابتلای اعضای درجه اول خانواده به آن ها ۳برابر افراد دیگر است. مهم ترین شیوه درمان فوبیاها، حساسیت زدایی یا روبه رو کردن تدریجی فرد با شرایط و اشیایی است که باعث ترس او می شود. هرچقدر که سطح تماس بیشتر می شود اعتمادبه نفس فرد بیشتر و ترس او کمتر می شود. صحبت با یک مشاور هم می تواند در شیوه نگرش فرد مبتلا و بهبود او تاثیرگذار باشد. براساس آمارها حدود ۹۰درصد افراد مبتلا به فوبیاها با درمان مناسب کاملا بهبود می یابند و فوبیا در آن ها کاملا از بین می رود.
 • آن هایی که از پل عابر می ترسند آگورافوبیا: هراس از محل های عمومی در یونان قدیم به فروشگاه ها و محل هایی که مردم جمع می شوند آگورا می گفتند. کسی که دچار آگورا فوبیا باشد از بودن در محل های عمومی و به خصوص مناطقی که خروج از آن ها کمی سخت است می ترسد، برای مثال سینماها، بانک ها و هر گونه صف و حتی پل های عابر پیاده، ترس در این جور موارد ناشی از این است که فرد فکر می کند اگر دچار حمله هراس شود نمی تواند سریع از آن محل و وضعیت خاص خارج شود. زنان دو برابر مردان به این نوع هراس مبتلا می شوند. اگر این اختلال درمان نشود فرد خانه نشین می شود و هیچ وقت از خانه اش خارج نخواهد شد اما ۹۰درصد مبتلایان به درمان پاسخ مناسب می دهند.مهم ترین شیوه درمان فوبیاها، حساسیت زدایی، یا روبه رو کردن تدریجی فرد با شرایط و اشیایی است که باعث ترس او می شود. هرچقدر که سطح تماس بیشتر می شود اعتمادبه نفس فرد بیشتر و ترس او کمتر می شود.
 • آن بالا سرت گیج می رود؟ آکروفوبیا: ترس از ارتفاع آکروفوبیا یک هراس وحشتناک و فزاینده از ارتفاع است و جزو حالت های وخیم بیماری های اضطرابی جای می گیرد. کسی که دچار این حالت است در زمان بالا رفتن از پله های یک ساختمان، یا بودن روی بام یک آپارتمان یا برج بلند دچار حمله هراس می شود. گاهی اوقات ترس آن قدر شدید است که فرد را فلج می کند. آکروفوبیا ممکن است فرد مبتلا را در حالت خطرناکی قرار دهد برای مثال اضطراب باعث می شود فرد نتواند تعادلش را حفظ کند یا از ارتفاع پایین بیاید و جانش در خطر قرار بگیرد.
 • آن هایی که سوار آسانسور نمی شوند کلاستروفوبیا: نیاز به یک راه فرار کلاستروفوبیا یعنی ترس از بودن در محل های سربسته و دربسته. این حالت شایع است و در آن فرد مبتلا مثلا سوار آسانسور نمی شود یا از ورود به تونل می ترسد و اگر این کارها را بکند بسیار مضطرب خواهد شد و احساس خفگی خواهد کرد. برای همین این گونه افراد رفتار خاص خودشان را دارند و مثلا به محض ورود به یک مکان دربسته اقدام به باز کردن پنجره ها می کنند یا در نزدیک ترین صندلی به در ورودی یا خروجی می نشینند. اگرچه این رفتارها به آن ها آرامش می دهد اما کل ترس و اضطراب را از بین نمی برد.
 • آن هایی که از ترس آمپول غش می کنند هموفوبیا و تریپانوفوبیا: ترس از خون و تزریق دسته ای از ترس ها هستند که مرتبط با خون، تزریق، حادثه و سانحه هستند. در این گروه ترس از دیدن خون، ترس از تزریق آمپول و ترس از انجام عمل های جراحی یا حتی بخیه کردن، جای می گیرد. این تنها حالت هراس است که با غش کردن و بی هوش شدن همراه است. افت فشارخون در بیشتر افرادی که آمپول می زنند یا بخیه برای آن ها زده می شود و… دیده می شود، اما این حالت در افراد مبتلا به هراس بسیار شدید است و باعث سرگیجه، بی حالی و حتی غش می شود.
 • آن هایی که ترجیح می دهند با هواپیما مسافرت نروند ایروفوبیا: ترس از پرواز کسی که مبتلا به ایروفوبیاست از پرواز می ترسد. معمولا این حالت پس از یک اتفاق ناراحت کننده مرتبط با هواپیما، مثل افتادن در یک چاله هوایی یا فرود نامناسب یک پرواز و نظایر آن شروع می شود. حتی ممکن است فرد این حادثه و اتفاق را فراموش کند اما ترس و هراس باقی بماند و حتی با دیدن پرواز یک هواپیما یا تماشای فیلم یک سانحه هوایی به سراغ فرد بیاید. در این نوع معمولا از هیپنوتیزم و خواب مصنوعی برای به یادآوردن زخم و حادثه اصلی و درمان آن استفاده می شود.

منبع: اینترنت

 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید