تجزیه و تحلیل خطرات عملیات و پشتیبانی (O&SHA)

تجزیه و تحلیل خطرات عملیات و پشتیبانی (O&SHA)

تجزیه و تحلیل خطرات عملیات و پشتیبانی (O&SHA)
رتبه 3 از بین 1 رای

تجزیه و تحلیل خطرات عملیات و پشتیبانی (O&SHA)

تجزیه و تحلیل خطرات عملیات و پشتیبانی (O&SHA)

تجزیه و تحلیل خطرات عملیات و پشتیبانی یک تکنیک تجزیه و تحلیل ایمنی سیستم است که اساسا بر روی خطرات مرتبط یا ایجاد شده توسط انسان یا وظایف دخیل در عملیات سیستم متمرکز می شود. این تکنیک ممکن است تحت عنوان تجزیه و تحلیل خطرات عملیاتی نیز خوانده شود.

اهداف اصلی استفاده از تکنیک تجزیه و تحلیل خطرات عملیات و پشتیبانی عبارت است از:

۱- شناسایی کلیه خطرات احتمالی در طول عملیات سیستم که ماهیتا برای افراد مخاطره امیز بوده و عملیاتی که در انها بروز یک خطای انسانی برای افراد و همچنین تجهیزات مخاطره امیز می باشند.

۲- ارائه پیشنهاداتی در راستای کاهش ریسک در کلیه مراحل انجام وظیفه یا عملیات که از طریق دستورالعمل های مکتوب کنترل می شوند.

بعبارتی ساده تر O&SHA شامل یک مرور تجزیه و تحلیلی از اسناد کنترل کننده جهت اطمینان از حذف مخاطرات یا کنترل آنها بوده که در این راه عملکرد انسان ( عوامل انسانی) و ارتباط آن با مخاطرات مرتبط با شغل بطور دقیق مورد ارزیابی قرار می گیرد بنابراین در روش O&SHA توجه اصلی به سیستم های عملیاتی و نگهداری است تا خود اجزای سیستم.

O&SHA ان دسته از کارکرد های عملیاتی را که ممکن است ماهیتا برای افراد خطرناک بوده و همچنین شرایطی که در آن خطای انسانی می توانند برای افراد یا تجهیزات مخاطره امیز باشند شغل و محیط کار یک عنصر اساسی در مطالعات O&SHA خواهد بود.


این مطلب بروزرسانی شده است و فایل پاورپوینت O&SHA در 18 اسلاید پیوست شده است.

برای دیدن ادامه مطلب فایل پیوست شده را دانلود کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید