تجزیه و تحلیل خطرات خطا یا کارکردی (FHA)

تجزیه و تحلیل خطرات خطا یا کارکردی (FHA)

عنوان

تجزیه و تحلیل خطرات خطا یا کارکردی (FHA)

تجزیه و تحلیل خطرات خطا (FHA) که از بعنوان روش تجزیه و تحلیل کارکردی نیز یاد می شود برای حل مشکلات روش استقرایی استفاده نمی کند بطوریکه تجزیه و تحلیل از اجزا سیستم شروع و به کل آن خاتمه پیدا می کند. تکنیک FHA در واقع برگرفته از روش FM&EA است همانطوری که در بخش قبل بیان شد در FM&EA راه های احتمالی که ممکن است اجزا سیستم٬ مدارات یا قطعات سخت افزاری دچار نقص شده و نقص آنها کارایی آن جزء را تحت تاثیر قرار دهد مورد بررسی قرار گرفته و مستند سازی می شود٬ در FHA نیز ارزیابی فوق با یک مرحله اضافی و با تعیین اثرات نقص بر روی سیستم و زیر سیستم یا افراد ادامه می یابد در حقیقت زمانیکه یک مطالعه FM&EA برای یک سیستم بطور کامل اجزا و اطلاعات لازم در زمینه زمینه اثرات سوء ایمنی اجزاء یا خطاهای انسانی بر روی سیستم کسب گردد در اغلب موارد مهندسین ایمنی می توانند از داده های آن بعنوان پایه ای برای جزای FHA استفاده کنند.

هر چند که مطالعه FHA را می توان در طول چرخه توسعه محصول و یا سیستم و دیرتر از مطالعه PHA انجام داد ولی درصورتیکه این مطالعه در مراحل اولیه توسعه سیستم اجزا شود حداکثر بهره مندی را بدنبال خواهد داشت.

این پست در تاریخ 96/4/24 بروزرسانی شد و پاورپوینت ارزیابی ریسک به روش FHA پیوست گردید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید  • هرگونه سوالی در این رابطه داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

تجزیه و تحلیل خطرات خطا یا کارکردی (FHA)
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید