دستورالعمل ایمنی جوشکاری و برشکاری

تجزیه و تحلیل مخاطرات شغلی چیست؟

تجزیه و تحلیل مخاطرات شغلی چیست؟

تجزیه و تحلیل مخاطرات شغلی چیست؟

 

  • فوايد انجام تجزيه و تحليل خطرات شغلي چيست؟
  • 4 مرحله اوليه و اساسي كدامند ؟
  • چرا انتخاب شغل از اهميت خاصي برخوردار است ؟

تجزيه و تحليل مخاطرات شغلي چيست؟

 

تجزيه و تحليل مخاطرات شغلي روشي براي افزايش دانش و جلوگيري از مخاطرات در محيط كار مي‌باشد . ارزيابي مخاطرات شغلي (JHA)[1] روشي است كه به ارائه اصول ايمني و بهداشت پذيرفته شده در محيط كار با توجه به عملكرد ويژه خود مي‌پردازد . در يك JHA مراحل اوليه كار جهت شناسايي مخاطرات بالقوه (پنهاني) و تعيين ايمن ترين روش انجام كار بررسي و امتحان مي‌گردند . از موارد ديگري كه مكمل اين طرح هستند مي‌توان تجزيه و تحليل شغلي (JSA) و تحليل مخاطرات شغلي را نام برد.

در برخي موارد ، تجزيه و تحليل به تمامي امور مرتبط با كار و نه فقط ايمني توسعه مي‌يابد كه اين امر تجزيه و تحليل شغلي نام مي‌گيرد.

تجزيه و تحليل شغلي يا تجزيه و تحليل از لحاظ بازرسي و وظايف آن مبتني بر اين عقيده است كه ايمني بخش اصلي و مهم در هر شغلي است . عناوين شغلي و بازرسي به طور معمول عبارتست از ارزيابي كار به طور ويژه نظير «آسياب عملگر» «خاموش كننده تحت فشار» و يا «تعويض لاستيك پنچر» كه تجزيه و تحليل گرهاي مخاطرات شغلي مانند موقعيت جك ماشين عمل مي‌كنند.

 

فوايد انجام تجزيه و تحليل مخاطرات شغلي چيست؟

مرحله مورد استفاده در اين روش عبارت است از : نظارت بر كارگر هنگاميكه كار را اجرا مي‌نمايد و از مهمترين فوايد اين روش مي‌توان سرعت بخشيدن به شناسايي مخاطرات را نام برد و همچنين اين روش براي مشاغل جديد و يا مشاغلي كه از نظر حرفه‌اي كمياب هستند نيز اجرا مي‌گردد . اما در مكانهايي كه امكان مراقبت عملي امكان پذير نمي‌باشد از يك گروه از كارگران ماهر و سرپرستان استفاده نموده و تجزيه و تحليل بر روي آن گروه صورت مي‌پذيرد . فايده روش فوق اين است كه:

اولاً افراد بيشتري مورد بررسي قرار گرفته و ثانياً مي توان از تجربيات بيشتري كمك گرفت و دستيابي به نتايج كار سريعتر امكان‌پذير مي‌شود . اعضاي كميته هاي حفاظت فني و ايمني نيز بايد در اجراي اين مرحله همكاري لازم را بنمايند.

فوايد نخستين توسعه JHA بطور واضح و آشكار در راهكارهاي مقدماتي خواهد آمد و مراحل تجزيه و تحليل ممكن است به طور تصادقي مخاطرات ناشناخته را شناسايي نموده و همچنين باعث افزايش دانش شغلي نسبت به مخاطرات و افزايش آگاهي در مورد رعايت مسائل ايمني و بهداشت گردد . همچنين ارتباط كارگران و سرپرستان بهتر شده و امكان انجام كار ايمن افزايش مي‌يابد.

JHA مي تواند بعنوان روشي براي تماس منظم و مرتب بين سرپرستان و كارگران به منظور رعايت مقررات بهداشت و ايمني بوده و بعنوان يك هدف آموزشي براي آموزش اوليه و دستورالعمل و راهنماي توجيهي براي مشاغل غيرعادي نيز عمل نمايد . همچنين مي‌توان از آن بعنوان استانداردي براي بازرسي و مراقبت‌هاي ايمني و بهداشتي به منظور جستجوي همه جانبه براي رسيدگي به حوادث جامع و فراگير نام برد.

 

4 مرحله اوليه و اساسي كدامند؟

الف) انتخاب شغل براي تجزيه و تحليل بر روي آن

ب) تحليل شغل با توجه به اصول و توالي شناخته شده

ج) شناسايي مخاطرات بالقوه (پنهاني)

د) انجام ارزيابي و محاسبات حفاظتي و پيشگيري به منظور غلبه بر اين مخاطرات

 

 چرا انتخاب شغل از اهميت خاصي برخوردار است ؟

تمامي مشاغل مي توانند براي JHA طبقه بندي گردند اما در برخي موارد موانع عملي نظير زمان و ميزان تلاش مورد نياز براي انجام يك JHA از انتخاب برخي مشاغل جلوگيري مي‌نمايد. از موارد ديگر مي‌توان بررسي تجهيزات ، مواد اوليه، مراحل كار و يا تغييرات محيطي را نام برد . با توجه به دلايل فوق ، معمولاً مشاغلي خاص مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و شناسايي مي‌گردند . حتي اگر تجزيه و تحليل همه مشاغل مد نظر باشد، اين مرحله اين اطمينان را مي‌دهد كه اغلب ، مشاغل بحراني در ابتدا تست ، آزمايش و بازرسي مي گردند.

عواملي كه در تعيين تقدم تجزيه و تحليل مشاغل مطرح مي‌گردند عبارتند از:

الف) توالي حوادث: اين گونه مشاغل در جايي كه حوادث به طور متناوب اتفاق مي‌افتد و يا جايي كه حتي حوادث به ندرت اتفاق مي‌افتد و داراي صدمات مي‌باشند انجام مي‌پذيرد.

ب) عامل بالقوه در ايجاد آسيب ها و بيماريهاي شديد: نتايج يك حادثه و يا شرايط خطرناك و يا تماس با اشياء خطرناك بالقوه (پنهاني) تعيين كننده ميزان شدت بيماريها هستند.

ج) مشاغل تازه تاسيس شده: به سبب فقدان تجربه در اين گونه مشاغل ، خطرات ممكن است آشكار نبوده و يا پيش بيني نگردد.

د) مشاغل تعديل و يا اصلاح شده: مخاطرات جديد ممكن است با تغيير در انجام شغل در ارتباط باشد.

هـ) مشاغل كمياب و نادر: كارگران وقتي كه عهده‌دار مشاغل غيرعادي مي‌شوند ممكن است در مواجهه با مخاطراتي وسيع تر بوده و يك JHA بايد بررسي مخاطرات را بر روي آنها انجام دهد.

JHA= Job Hazard Analysis

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با تجزیه و تحلیل مخاطرات شغلی چیست؟ داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک (PPT)

اصول و کلیات بهداشت حرفه ای

 

منبع: دانشجویان بهداشت حرفه ای

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *