تب کریمه کنگو و تلفات آن

تب کریمه کنگو و تلفات آن

رييس اداره بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام با اشاره به گزارش 4 مورد جديد تب خون‌ريزي‌دهنده كريمه كنگو در استان فارس طي دو هفته اخير گفت: «از اين تعداد يك نفر فوت، دو نفر مداوا و يك نفر به علت نداشتن علايم باليني تحت معالجه قرار نگرفت.»
دكتر محمدرضا شيرزادي، با بيان اينكه بر اساس نتايج آزمايشگاهي ابتلاي اين 4 نفر تاييد شده است، اظهار داشت: «تب خون‌ريزي دهنده كريمه كنگو بيماري اندميك كشور است كه از ابتداي سال تاكنون 108 مورد گزارش شده است كه از اين تعداد شانزده نفر فوت كرده‌اند.»وي با بيان اينكه بيشترين موارد در استان‌هاي سيستان و بلوچستان و حتي لار هم بوده است،
گفت: «در سراسر كشور احتمال وجود اين بيماري در دام‌ها و انتقال آن به انسان وجود دارد، از اين رو هموطنان هم‌زمان با ايام محرم و افزايش نذورات در تهيه دام بهداشتي دقت كنند.»رييس اداره بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام با توصيه به هموطنان مبني بر تهيه دام بهداشتي از مراكز تحت نظارت سازمان دامپزشكي و ذبح بهداشتي آن در كشتارگاه‌هاي صنعتي گفت: «ميزبان واسط عامل ويروسي تب خون‌ريزي دهنده كريمه كنگو كنه است كه روي دام قرار دارد.»
وي خاطر نشان کرد: «دام‌هاي عرضه شده در مراكز معتبر تحت نظارت سازمان دامپزشكي معاينه، سم پاشي و از نظر آلودگي به كنه بررسي مي‌شوند، از اين رو از درجه اطمينان بيشتري براي ذبح برخوردارند.»هفته نامه سلامت-شماره 202-صفحه جامعه سالم بااعلام مرگ16 نفر از 108 بيمارمبتلا به تب كريمه كنگو دركشور رييس مركزمديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت: اكثر مواردابتلا ناشي ازخريد دام ازمراكزغيرمجازست خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران سرويس: بهداشت و درمان – عمومي رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، با اشاره به گزارش 108 مورد مبتلا و 16 فوتي بر اثر بيماري تب خونريزي دهنده كريمه كنگو از ابتداي سال تاكنون گفت: مرگ كمتر از 15 درصد از مبتلايان به اين بيماري حاكي از سيستم مراقبتي مناسب در كشور است. دكتر محمد مهدي گويا، در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه در بهترين شرايط درماني انتظار مرگ دست كم 30 درصد از مبتلايان به اين بيماري مشترك بين انسان و دام وجود دارد، افزود: گزارش‌هاي كشوري از مرگ كمتر از 15 درصد از مبتلايان به اين بيماري ويروسي خبر مي‌دهد كه حاكي از سيستم مراقبتي مناسب در كشور است.
وي با اشاره به وجود امكانات تشخيصي، درماني و دارويي مجهز براي تشخيص و درمان مبتلايان يادآور شد: تب خونريزي دهنده كريمه كنگو در دام با كمترين علامت و يا بدون علامت تظاهر مي‌يابد و امكان تشخيص دام بيمار براي فرد عادي وجود ندارد.
رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، با توصيه به هم‌وطنان برخريد دام از مراكز مورد تاييد سازمان دامپزشكي و ذبح بهداشتي مطابق دستورات اين سازمان گفت: در اكثريت قريب به اتفاق موارد انساني گزارش شده از اين بيماري مشترك بين انسان و حيوان، دام‌ها از مراكزي تهيه شده بودند كه مورد تاييد سازمان دامپزشكي نبوده است. دكتر گويا در پايان به ايسنا گفت: به رغم افزايش ذبح گوسفند به منظور استفاده در مراسم عزاداري‌ محرم در روزهاي اخير خوشبختانه با موردي از افزايش ابتلاي انساني به تب خونريزي دهنده كريمه كنگو در كشور مواجه نبوديم.
تب کریمه کنگو و تلفات آن
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید