نقش رنگ ها در محیط کار

تاثیر رنگ در محیط های کاری

تاثیر رنگ در محیط های کاری

تاثیر رنگ در محیط های کاری

 

امروزه ثابت شده كه نور خورشيد بيشتر از الكتريسيته كارايي كارمندان را در محيط كاري بالا مي برد.به همين دليل سعي مي شود در دفاتر اداري براي بهره گيري بيشتر از نور خورشيد ، پنجره هاي بيشتري نصب شود. معماران امروزه درصددتغيير فضاهاي محيط كار هستند. در همين راستا سعي مي كنند تا با حفظ استقلال فردي كارمندان ، فضاهايي را طراحي كنند كه الهام بخش شرایط مطلوب دركار باشد.

در حال حاضر مواد جديدي براي ايجاد تغييرات مورد نظر ، بكار گرفته مي شود.برای مثال طراحان اصولي را براي جلوگيري از پخش صدا رعايت مي كنند تا محيط كار آرامش لازم براي فعاليت كارمندان را داشته باشد. همچنين ارگونوميك بودن محيط كار و لوازم مورد استفاده در آن براي تسهيل شرايط كار ، به كار گرفته مي شود. در فضاهاي امروزي محيط كار ، ستونهاي زايد حذف مي شود و سقف هايي با جلوه هاي ويژه كه زيبايي محيط كار را دو چندان مي كند ، استفاده مي شود.

به دليل تمام شدن چوب و ديگر مصالح طبيعي ، طراحان از مواد مصنوعي نظيرروكش هاي سنگي توليد كارخانه ، سنگهاي ورقه اي مصنوعي و چوب سدر كه بسيار شبيه نمونه هاي طبيعي خود هستند ، استفاده مي كنند. بلوكهاي آكريليك هم جايگزين بلوكهاي شيشه اي مي شوند. اين بلوكهابا انتقال نور مشكل سنگيني و سختي نصب را ندارند. ضمنا از ديوارهاي شيشه اي و آكريليك كه بسياركم هزينه و جذاب هستند، براي جدا سازي فضاها مي توان استفاده كرد.

از نكات ديگر كه امروزه در طراحي ها، مد نظر قرار مي گيرد ، انتخاب رنگ است كه تاثير رواني زيادي روي افراد و بالا بردن بازدهي كارآنان دارد.

رنگها اصولا ميتوانند احساس خشم، محبت، شادي و حتي اعتماد را به بيننده منتقل كنند. در يك آزمايش تعدادي از افراد را در يك محيط با رنگهاي بي حس و نا مناسب قرار دادند. سپس از آنها خونگيري به عمل آمد. مواد موجود در خون اين افراد را به خوكچه هاي هندي تزريق كردند. جالب است بدانيد بعد از دو ساعت همه ي خوكچه ها از بين رفتند !!!!

بیان چند نمونه از اثرات کاربرد رنگ بر انسان

*براي كارهاي دفتري و نوشتاري و …. بايد از رنگ سبز استفاده كرد . زيرا خستگي و خيرگي چشم ها را از بين مي برد. رنگ سبز آرامش بخش است. به همين دليل در بيمارستانها نیز استفاده مي شود. در ضمن راحت تر از بقيه رنگ ها در چشم انسان آناليز مي شود . تركيب هاي گوناگون رنگ سبز معاني گوناگوني را مي دهد. تركيب سبز و زرد كمترين طرفدار را بين بينندگان دارد .

رنگ آبی ,آرامش ، استواري ، اميد داشتن و دانايي و بخشندگي را عرضه مي دارد. مردم ذاتا به محل هاي آبي رنگ سريعتر اعتماد مي كنند . حتي متنهاي آبي رنگ ، بيشتر در ذهن مردم به ياد مي ماند. تركيب آبي و سفيد و بنفش، نجابت و اصالت را در ذهن انسان دارد.

قرمز براي افزايش فشار خون و سرعت ضربان قلب استفاده مي شود. افرادي كه در محيط قرمز كار مي كنند ، معمولا سريعتر كار مي كنند. اما اشتباهاتشان در كار بيش از ديگران است. اين رنگ، اميال دروني مثل اشتها، بي قراري و تنش عصبي را افزايش مي دهد. اين رنگ علاوه بر موارد ياد شده ، نشان خطر و هشدار نيز مي باشد.

ايجاد يك محيط با دو رنگ آبي كمرنگ و قرمز كمرنگ، ايده بسيار ضعيفي است. رنگ قرمز ملايم طولاني ترين طول موج را داراست و آبي ملايم كوتاهترين را. اما چون فركانس هاي رنگي اين دو رنگ با هم خيلي تفاوت دارد ، باعث خستگي چشم و ايجاد سر درد براي بيننده مي شود.

*زرد , نشان جمع شدگي و تمركز است. اما بسيار سخت و مشكل در چشم آناليز مي شود. اگر رنگ اتاق را زرد كنيد نتيجه اين مي شود كه بچه ها گريه بيشتري مي كنند و بزرگترها بيشتر عصباني مي شوند. رنگ زرد يك رنگ حسي و چشم فريب است و استفاده آن در ميزان كم، بسيار جذاب و خوش ديد خواهدبود.

اطلاعات بیشتر در مورد رنگ ها در محیط کار را در مطالب زیر بخوانید:

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با تاثیر رنگ در محیط های کاری داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت کاربرد رنگ ها در ایمنی

رنگ و کاربرد آن در حوزه ایمنی

نقش رنگ ها در محیط های کار

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *